DZIAŁY

Jeżeli myślisz o zdrowym odżywianiu, gotowanie na parze jest właśnie dla Ciebie. To chyba najzdrowsza metoda ma przyrządzanie posiłków. Produkty spożywcze zachowują wszystkie swoje witaminy oraz kolor, a w dodatku są przepyszne!

Zalety gotowania na parze

Gotowanie na parze ma wiele zalet. Jedną z nich jest zachowanie w warzywach wszelkich witamin, jakie w sobie zawierają. Nie uzyska się tego efektu, gotując jarzyny w wodzie. Albowiem odcedzając je, tracimy całe mnóstwo zdrowych substancji. Co więcej, do gotowania na parze nie jest potrzebny olej, smalec ani masło, a więc żadne z tłustych produktów spożywczych. To sprawia, że dania są lekkie i zdrowe, a ich pełny smak zachowany.

To jednak nie koniec zalet, jakie niesie z sobą gotowanie na parze. Korzystając z tej techniki gotowania, oszczędzasz również swój czas. Do jednego, piętrowego garnka wrzucasz wszystko to, co potrzebne Ci na obiad. A więc wędrują do niego zarówno ziemniaki, inne warzywa, jak i mięso czy ryba.

Gotowanie na parze w praktyce

Powody, dla których warto zmienić swoje nawyki żywieniowe i przejść na gotowanie na parze już znasz. Teraz trzeba zająć się takim przygotowaniem pokarmu, żeby zachował wszystkie zdrowe substancje.

Przede wszystkim pamiętaj o odległości nakładek do gotowania od wrzącej wody. Nie mogą one jej dotykać, a idealna odległość wynosi około 3 cm. Równie ważna jest pokrywka naczynia, która musi być odpowiednio dopasowana, żeby nie traciła ciepła, niezbędnego do obróbki potrawy.

Następnie przejdźmy do przyprawiania posiłku. Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest zamarynowanie mięsa lub warzyw odpowiednio wcześniej przed włożeniem go do parowaru. Zawsze możesz też doprawić gotującą się wodę. Dobrze sprawdza się wrzucenie do niej zwykłej kostki rosołowej lub dodanie szczypty Vegety.

Pamiętaj również o tym, by wkładane do parowaru warzywa i owoce były w jak największych kawałach. Trafnym posunięciem będzie unikanie nacinania skórki, żeby owoce i warzywa nie traciły swoich cennych wartości odżywczych. Układając jedzenie w garnku, zachowaj też odstęp pomiędzy porcjami tak, by para mogła swobodnie krążyć. Jeżeli przyrządzasz w parowarze mięso, najlepiej jest zdecydować się na taki rodzaj, który nie wymaga długiej obróbki cieplnej, wobec czego należy zrezygnować z wołowiny. Wszystko jasne? A więc nie zostaje nic innego, jak tylko brać się do dzieła i cieszyć się dobrym samopoczuciem!

Smacznego!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Gotowanie na parze – porady kulinarne" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Gotowanie na parze – porady kulinarne" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania