Jak przepisać licznik prądu?
Przeprowadzasz się do nowego mieszkania? Gratulacje, to kolejny rozdział w Twoim życiu! Pewnie już nie możesz się doczekać urządzania i projektowania tego, jak nowy dom ma wyglądać. Z przeprowadzką wiążą się też jednak formalności, a jedną z nich jest konieczność przepisania na siebie licznika energii elektrycznej i podpisania umowy na prąd. Jak to zrobić tak, żeby procedury nie zajęły Ci dużo czasu i nie pochłonęły Twojej przeprowadzkowej energii? Podpowiadamy!
Po co przepisywać licznik prądu?
Tak jak rachunki za abonament telefoniczny przychodzą co miesiąc na Twoje nazwisko, tak i faktury za prąd obowiązują te same zasady. Licznik energii powinien być przepisany na aktualnego właściciela mieszkania, czyli osobę, która albo w lokalu mieszka, albo nim zarządza, aby bez przeszkód otrzymywała i regulowała bieżące rozliczenia. Dlatego właśnie po zmianie właściciela mieszkania konieczne jest podpisanie nowej umowy na prąd i przejęcie licznika.
Ile kosztuje przepisanie licznika energii na inną osobę i czy procedura jest trudna? Dopełnienie formalności jest całkowicie darmowe. Jedyny koszt, jaki będziesz musiał ponieść, będzie się odnosił do poświęconego czasu. Również ten można jednak ograniczyć do minimum, o czym zaraz się przekonasz. Jeśli zaś chodzi o trudność całego procesu, to absolutnie nie ma się czym martwić. Sprzedawcy prądu udostępniają coraz więcej prostych sposobów na załatwienie tej sprawy, w tym ten zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy – możliwość przejęcia licznika online. Ale po kolei…
Przepisanie licznika elektrycznego na nowego właściciela – jakie są możliwości?
Każdy preferuje inny sposób radzenia sobie z formalnościami. Jednak większość chciałaby również mieć je za sobą jak najszybciej i móc zająć się rzeczami ciekawszymi z punktu widzenia przeprowadzki. Sprzedawcy prądu rozumieją te potrzeby, dlatego oferują kilka rozwiązań umożliwiających przepisanie licznika i podpisanie nowej umowy na prąd.
Pierwszym sposobem jest załatwienie sprawy w salonie stacjonarnym. Daje to możliwość konsultacji z pracownikiem, natychmiastowego wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości czy uzyskania odpowiedzi na swoje pytania. Wymaga jednak udania się do siedziby sprzedawcy energii, a więc poświęcenia czasu na dojazd, umówienie wizyty czy oczekiwanie w kolejce.
Drugą możliwością, aktualną zazwyczaj szczególnie w przypadku przepisań z dotychczasowego na nowego właściciela, jest przesłanie protokołu zdawczo-odbiorczego mailem do sprzedawcy prądu. Protokół to dokument zawierający m.in. informacje na temat adresu i wskazań licznika energii elektrycznej oraz danych osoby zdającej i przejmującej licznik. Taki dokument jest w wielu wypadkach niezbędny do dopełnienia formalności. Przesłać go można mailem, co nie wymaga wychodzenia z domu. Jednak konieczne jest oczekiwanie na odpowiedź konsultanta, co często zajmuje więcej czasu niż w przypadku sposobu trzeciego.
Trzecią możliwością jest bowiem przepisanie licznika całkowicie online, przy użyciu specjalnie przygotowanej przez sprzedawcę energii platformy internetowej. Niektóre firmy energetyczne udostępniają portale, które w kilku prostych krokach przeprowadzają użytkownika przez proces przepisania. Jednym z takich serwisów jest „Przejmij licznik” od innogy Polska, dzięki któremu formalności można załatwić nawet w 15 minut. Jak to działa?
Procedura przepisania licznika online – dlaczego to najlepsze rozwiązanie?
Proces rozpoczyna wybór jednej z trzech ścieżek. W zależności od tego, w jaki sposób stałeś się posiadaczem nowego mieszkania, różne dokumenty będą potrzebne do zrealizowania procedury przepisania. Jest więc ścieżka przejęcia licznika od dewelopera (jeśli mieszkanie kupiłeś na rynku pierwotnym), od innego właściciela (jeśli mieszkanie kupiłeś na rynku wtórnym) i po osobie zmarłej (jeśli mieszkanie odziedziczyłeś). Po wybraniu odpowiedniej dla Twojej sytuacji opcji pojawiają się kolejne kroki.
Konieczne jest podanie informacji na temat licznika, następnie danych osoby, po której licznik przejmujesz, a także oczywiście musisz podać swoje dane, jako tego, na kogo nowa umowa ma być wystawiona. Ostatnim krokiem jest wybór oferty prądu, która stanowić będzie kluczowy element nowych rozliczeń. W zależności od wybranej na początku ścieżki, niezbędne będzie też dodanie określonych dokumentów. W przypadku przepisania od poprzedniego właściciela będzie to wypełniony i podpisany protokół zdawczo-odbiorczy, a w przypadku przejęcia lokalu po osobie zmarłej – akt poświadczenia dziedziczenia. Kiedy dotrzesz do końca procesu, wystarczy że zaakceptujesz i wirtualnie podpiszesz dokumenty przesłane Ci przez sprzedawcę drogą mailową. Kliknięcie w link dopełni formalności. I to wszystko, licznik został przepisany!
O tym, że przepisanie licznika online jest najwygodniejszym i najszybszym sposobem na załatwienie sprawy prądu po przeprowadzce, nie trzeba Cię już chyba przekonywać. Prosty, kilkuelementowy proces, przez który w przejrzysty sposób przeprowadza zautomatyzowany portal. Możliwość przejęcia o dowolnej porze, nawet w środku nocy. Brak konieczności wychodzenia z domu czy oczekiwania w kolejkach. Same plusy – czy to właśnie z tego rozwiązania skorzystasz przy okazji swojej przeprowadzki?