DZIAŁY

Karmienie piersią tylko z pozoru jest łatwe i intuicyjne. W praktyce wiele mam zderzyło się z problemem niedoboru lub nadmiaru pokarmu, bolesnych piersi, pogryzionych brodawek, zastojów i nawałów. Okazuje się, że zanim wraz z dzieckiem wypracujecie swój własny rytm karmień, musi minąć nieco czasu. Na szczęście tej trudnej, a zarazem pięknej sztuki również można się nauczyć.

Mamy, które nastawiają się entuzjastycznie na karmienie piersią, zazwyczaj nie zakładają, że coś pójdzie nie tak. Dlatego pierwsze godziny, dni, a nawet tygodnie po porodzie bywają dla nich dużym zaskoczeniem. Co może wydarzyć się w tym czasie? Bóle piersi, wrażenie, że dziecko się nie najada, bo najchętniej całą dobę byłoby blisko Ciebie… a to tylko niektóre z bolączek świeżo upieczonych mam.

Wygodna pozycja do karmienia

Poród — bez względu na to, czy odbywa się siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, zawsze jest dużym wysiłkiem dla organizmu. Kiedy kobieta dodatkowo cierpi z powodu bolącej rany, to przybranie właściwej pozycji do karmienia piersią staje się dużym wyzwaniem.

Najprostsza i najwygodniejsza dla Ciebie będzie pozycja leżąca na boku.  Oprzyj wygodnie głowę o poduszkę, a dziecko połóż blisko siebie, tak, abyście stykali się brzuchami. Jego główkę umieść w zagłębieniu swojego ramienia. W ten sposób bez problemu noworodek dosięgnie brodawki i zacznie ją ssać.

Inną pozycją lubianą przez mamy jest karmienie „spod pachy”. Sprawdzi się szczególne po cesarskim cięciu, ponieważ maluszek brzuszkiem przytula się do Twojego boku, nie naruszając rany. Dla niego również jest to korzystne — w ten sposób łatwiej mu ssać i pobierać właściwą ilość pokarmu.

Wymieniając pozycje do karmienia piersią, nie sposób pominąć tych klasycznych, czyli siedzącej z dzieckiem ułożonym z przodu i wspartym na Twojej ręce lub poduszce do karmienia oraz pozycji krzyżowej. W tej ostatniej kładziesz dziecko „brzuch do brzucha”, podtrzymując jego główkę ręką znajdującą się po przeciwnej stronie piersi.

Odbijanie po karmieniu

Ważnym elementem karmienia piersią jest podniesienie dziecka do odbicia. Zrób to wtedy, gdy dziecko wypuści z ust sutek. Ustaw je w pozycji pionowej i oprzyj na swoim ramieniu. Klep delikatnie plecki malucha – aż do momentu, gdy usłyszysz charakterystyczny odgłos. Może towarzyszyć temu niewielka ilość zwracanego pokarmu.
Odbijanie to usuwanie nadmiaru powietrza, które wraz z mlekiem dostało się do przewodu pokarmowego i mogłoby powodować dyskomfort, a nawet kolkę.

Karmienie w określonych porach czy na żądanie?

Świeżo upieczone  mamy nie zawsze wiedzą, jaką ilość pokarmu powinno przyjmować dziecko i jak często proponować mu mleko. W przypadku kobiet karmiących piersią powinno to odbywać się na żądanie — maluch zasygnalizuje pragnienie lub głód niepokojem czy płaczem.

Jeżeli karmisz mlekiem modyfikowanym, masz większą kontrolę nad objętością posiłków i ich częstotliwością. Nie zaleca się jednak, aby trzymać się ścisłych pór jedzenia. Niektóre dzieci jedzą częściej, lecz mniejsze porcje, inne wolą zjeść więcej i zrobić sobie dłuższą przerwę.

Warto zaufać swojej intuicji i uważnie obserwować malucha. Każda mama najlepiej zna swoją pociechę i umie trafnie odczytać jej potrzeby.

Karmienie a rozszerzanie diety

Według wielu towarzystw i organizacji w tym m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) należy dążyć do wyłącznego karmienia piersią przez 6. pierwszych miesięcy życia dziecka. Przy czym mleko matki powinno stanowić podstawę żywienia dziecka do 1. roku życia. Jednakże jednocześnie rekomenduje się, by pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia dziecka rozpocząć proces rozszerzania jego diety. Warto przy tym posiłkować się schematem żywienia niemowląt.

Należy jednak pamiętać, że mleko pozostaje podstawą, a przynajmniej głównym składnikiem jadłospisu dziecka jeszcze przez kolejne miesiące.

Jeżeli przed skończeniem przez dziecko pierwszego roku życia zrezygnujemy z karmienia piersią, wówczas powinniśmy zastąpić je mlekiem modyfikowanym. Po pierwszym roku życia dziecka WHO dopuszcza spożycie mleka krowiego – jednakże mleka modyfikowane typu Junior zawierają wapń, żelazo i witaminę D, które są szczególnie istotne pod kątem potrzeb wciąż rosnącego organizmu. Rekomendowanym rozwiązaniem jest podawanie dwóch kubków mleka modyfikowanego dziennie po 1. urodzinach. Nie należy także zapominać o tym, jak ważna jest zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta.

Gdy karmienie piersią jest niemożliwe

Zdarzają się sytuacje, w których kobieta nie chce lub nie może karmić piersią. Jeżeli masz problemy z przystawieniem malucha, dziecko słabo ssie, a każde jedzenie wywołuje u Ciebie ból, możesz poprosić o konsultację z położną lub doradcą laktacyjnym Pamiętaj o tym, że Twoje samopoczucie jest równie ważne, jak zaspokajanie głodu dziecka. Dlatego, jeśli jest taka konieczność, warto sięgnąć po mleko modyfikowane dostosowane do wieku dziecka.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak prawidłowo karmić piersią? Poradnik" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak prawidłowo karmić piersią? Poradnik" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania