DZIAŁY

Podlewanie kwiatów doniczkowych to bardzo istotna sprawa jeśli chcemy, aby nasze rośliny były zdrowie i pięknie wyglądały. Choć podlewanie może wydawać się najprostszą rzeczą na świecie to jednak możemy przy tym popełnić mnóstwo błędów, które potem odbiją się na kondycji naszych kwiatków doniczkowych. W tym poradniku dowiesz się jak je podlewać!

Jak często podlewać kwiaty doniczkowe?

To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań, a odpowiedź zawsze brzmi – w zależności od gatunku. Zasady o których musimy pamiętać to:

  • Najmniej wody potrzebują rośliny o grubych liściach i łodygach czyli tak zwane sukulenty. Zbyt duża ilość wody w ich przypadku może grozić zgniciem. Do takich roślin należą kaktusy, kalanchoe czy grubosze.
  • Największe zapotrzebowanie na wodę posiadają rośliny, które mają duże liście.
  • Umiarkowane w przypadku roślin o drobnych liściach.

Pamiętaj, aby woda nie stała w doniczce! Sprawdź czy posiada ona otwory umożliwiające odpływ wodzie, a także drenaż na danie pod postacią kamyczków czy keramzytu.

W jakiej ilości podlewać rośliny doniczkowe?

Zastanawiasz się co to znaczy podlewanie skąpe, umiarkowane i obfite? Takie sformułowania można spotkać w opisach rośliny, ale nigdy nie jest to wytłumaczone na tyle, aby dokładnie wiedzieć w jakich ilościach daną roślinę podlać. Poniżej z znajdziesz wytłumaczenie:

  • skąpe podlewanie – roślinę podlewa się drugi raz tylko, wtedy jeśli ziemia przeschnie. Musi być ona sypka.
  • umiarkowane podlewanie – ziemia jest przeschnięta lekko z wierzchu. W środku powinna być wilgotna. Sprawdzić można to palcem.
  • obfite podlewanie – ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra.
  • bardzo obfite podlewanie – ziemia musi być stale mokra. Zazwyczaj stosowane przy roślinach błotnych i bagiennych.

O czym musisz pamiętać?

Lepiej rośliny doniczkowe podlewać obficie, ale rzadziej. Obserwuj kwiaty w swoim domu, ponieważ panujące w nim warunki mają ogromne znaczenie w przypadku zapotrzebowania na wodę. Widzisz żółte i opadające liście? Niekoniecznie może to oznaczać przesuszenie, ale zalanie. Rośliny, które lubią susze to aloes, kliwia i róże jerychońskie, które aby zakwitnąć muszą najpierw zaschnąć. Warto też wiedzieć, że do podlewania używa się wody, która trochę odstanie. Dlaczego? Ponieważ w naszych kranach płynie woda chlorowana. Chlor szkodzi roślinom.

Zobacz także: https://porady.org/jak-zrobic-samopodlewajaca-doniczke

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak podlewać kwiaty doniczkowe?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak podlewać kwiaty doniczkowe?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania