DZIAŁY

Rozumiem, że nie jest tak łatwo nauczyć się angielskiego. Wiele osób spędza lata i wciąż nie mogą osiągnąć pożądanego poziomu. Niestety, niewielu ludzi swobodnie posługuje się językiem angielskim, choć korzyści z tego są oczywiste dla wszystkich. Na szczęście stosowanie właściwych technik może znacznie przyspieszyć proces uczenia się! Podzielę się z Tobą listą 30 lifehaków, z których korzystałam ucząc się angielskiego. Są one – gwarantowane – aby poprawić swój język w jak najkrótszym czasie. Na czym polega sekret?

Najważniejsze w nauce języka angielskiego to regularna praktyka i maksymalne „zanurzenie” w języku. Pomyślcie o tym: przecież małe dzieci uczą się komunikować w ojczystym języku bez słowników i lekcji. Podobnie Ty też, musisz dosłownie otoczyć się językiem dla efektywnego uczenia się.

Jak nauczyć się języka angielskiego? Najpierw…

Pozbądź się uprzedzeń

  1. Czy angielskiego można nauczyć się tylko w dzieciństwie? W rzeczywistości liczne badania pokazują, że dorośli uczą się języka nawet łatwiej niż dzieci!
  2. Masz słabą pamięć? Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się języka, mam dla Ciebie dobrą wiadomość: musisz nauczyć się tylko 25 najczęściej używanych słów, aby zrozumieć 25% całego tekstu pisanego. Aby zrozumieć połowę, potrzeba około 100 słów. Jesteś w stanie zapamiętać sto słów?
  3. Nie masz czasu? Po pierwsze, w przypadku nauki języka angielskiego ważniejszy jest nie czas trwania, ale częstotliwość zajęć. Po drugie, zwykle jest to tylko wymówka: czy nie jesteś w stanie poświęcić pół godziny dziennie, aby osiągnąć cel?

Ćwicz angielski, nawet nie zauważając tego

  1. Zmień język interfejsu telefonu komórkowego, komputera i innych urządzeń na angielski. Tak nauczysz się nowych słów i wyrazów, przyzwyczaisz się do współpracy z angielskim tekstem.
  2. Naklej na wszystkie przedmioty w domu naklejki z ich nazwami w języku angielskim. Będziesz zaskoczony, jak wiele w twoim mieszkaniu przedmiotów, nazw których nie znasz. Przyklej nazwy na drzwi do pokoi, sprzętu AGD, mebli, szafy, a nawet pudełka z płatkami.
  3. Czytaj i staraj się zapamiętać słowa ulubionych piosenek i śpiewaj je! Na przykład, strona Genius zawiera nie tylko słowa, ale także objaśnienia znaczenia poszczególnych zwrotów prawie wszystkich popularnych piosenek.

Rozwiń słownictwo angielskie

  1. Gdy szukasz tłumaczenia nieznanego słowa, nie tylko poszukaj w słowniku, ale i wbij go w wyszukiwarce grafiki Google. Bardzo często obrazy dadzą ci o wiele więcej pojęcia o znaczeniu słowa, niż tekstowy opis. Oczywiście, ten sposób działa najlepiej dla rzeczowników opisujących konkretne przedmioty.
  2. Dla wszystkich nowych słów, spróbuj dowiedzieć się, jak brzmią. Po prostu wpisz słowa w Tłumaczu Google i kliknij ikonę „Posłuchaj” na dole pola tekstowego. Zazwyczaj wystarczy raz usłyszeć wymowę słowa, aby go zapamiętać.
  3. Zainstaluj na smartfonie aplikacji, które będą na co dzień nauczać Cię kilku słów. Spróbuj Duolingo lub bardziej wielofunkcyjne Anki.
  4. Jeśli jesteś już wystarczająco rozumiesz angielski tekst, używaj słownika angielsko-angielskiego zamiast słownika angielsko-polskiego.

Jak nauczyć się angielskiego? Oglądaj bez lektora

  1. Oglądaj nagrania anglojęzycznych programów telewizyjnych na YouTube. Są krótkie i zabawne. Spróbuj show Conana O’Briena lub Stephena Colberta.
  2. Poszukaj na YouTube nagrania z występów oraz ciekawych konferencji. Występujący zazwyczaj mówi wyraźnie, ale przy tym żywym językiem.
  3. Wideo lekcje mogą być również interesujące. Najważniejsze, aby znaleźć te ciekawe.
  4. O filmach i serialach w języku angielskim pisano już wiele razy, ale i nie bez powodu! Oglądaj w zależności od poziomu z polskimi lub angielskimi napisami, lub zupełnie bez nich. Czy widziałeś już „Silicon Valley”?

Czytaj w języku angielskim

  1. Jeśli twój poziom nadal jest niski, czytaj książki dla małych dzieci. Są krótkie i napisane prostym językiem.
  2. Czytaj anglojęzyczne komiksy, te najpopularniejsze, o Batmanie, Supermenie itp. Są równie krótkie, a obrazki pomogą zrozumieć fabułę.
  3. Czy wiedziałeś, że Wikipedia oferuje również teksty napisane prostym angielskim? Artykuły w niej zawarte charakteryzują się uproszczoną gramatyką i doborem słów. Czytaj o interesujących Cię tematach lub zacznij od wybranych artykułów.
  4. Czytaj interesujące Cię zagraniczne czasopisma lub artykuły z ich stron internetowych. Ja wybrałam „The New Yorker” i „Vogue”.
  5. Jeżeli chodzi o książki, zacznij od tych, które już przeczytałeś po polsku. Nawiasem mówiąc, przekłady polskich książek na angielski są zazwyczaj napisane prostszym językiem, niż te oryginalnie napisane po angielsku.

Słuchaj angielskiego mówionego

  1. Obowiązkowo słuchaj mowy native-speakerów, nawet jeśli dopiero zaczynasz naukę języka. W tym wypadku nie na tyle ważne jest wszystko od razu rozumieć, ile przywyknąć do brzmienia i rytmu języka. Nie przejmuj się, powoli zaczniesz rozumieć ich wypowiedzi.
  2. Oglądaj lub słuchaj wiadomości (zalecane BBC i CNN). Prezenterzy wiadomości mówią ze standardowym akcentem (brytyjskim w BBC i amerykańskim w CNN).
  3. Włącz angielską mowę (te same wiadomości) tłem. Nieświadomie przyzwyczaisz się do niej i będziesz łapać często spotykane słowa.

Mów po angielsku

  1. Najpierw znajdź kogoś, z kim możesz często rozmawiać! Potrzebujesz stałej praktyki komunikacji.
  2. Skorzystaj z wymiany językowej: ćwicz angielski, ucząc swojego ojczystego języka w zamian.
  3. Poszukaj klubów dyskusyjnych (speaking clubs) w Twoim mieście. Ale pamiętaj: żebyś miał z nich pożytek, musisz przejawiać inicjatywę i nie tylko słuchać innych, lecz także więcej mówić samemu.
  4. Najbardziej skuteczną metodą są zajęcia z profesjonalnym nauczycielem i native speakerem. Powinien mieć dobry akcent, ponieważ nieświadomie go naśladujesz. Aby nie tracić czasu, wybierz zajęcia w języku angielskim przez Skype (poza tym są one zazwyczaj tańsze).
  5. Gdy pojawia się szansa, po prostu zacznij mówić! I żadnych „sorry for my English”. Współrozmówca doceni Twoje pragnienie i z radością wybaczy Ci twoje błędy bez zbędnych próśb. Przeprosiny jedynie uczynią rozmowę niezręczną, przede wszystkim dla Ciebie.

Zanurz się w środowisko anglojęzyczne

  1. Planując urlop zagranicą, pomyśl o krajach anglojęzycznych, tj. Anglii, USA, Malcie, Kanadzie lub Australii.
  2. Zamieszkaj zagranicą u innych ludzi. Zamiast hotelu, wynajmij pokój na Airbnb lub Homestay.
  3. No i nie przestanę powtarzać, że nic nie da Ci większego progresu, jak kurs językowy w kraju, gdzie jest on powszechnie używany! Jedź na kurs angielskiego za granicą. Można tam pojechać z dowolnym poziomem języka i w każdym wieku.

Próbowałam zebrać w tym artykule wszystkie techniki i sztuczki, dzięki którym udało się ulepszyć mój angielski.

A jakie sekrety pomagają Ci nauczyć się języka? Podziel się w komentarzach!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak nauczyć się angielskiego" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak nauczyć się angielskiego" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania