DZIAŁY

Zima to czas, kiedy można zahartować organizm i wzmocnić układ immunologiczny. Jeśli zależy Ci na dobrej kondycji, nie należy zaniedbywać treningów, nawet jeśli za oknem jest ujemna temperatura! Jak biegać zimą? Podpowiadamy!

Jak biegać zimą? Rozgrzewka

Bieganie zimą wymaga wiele determinacji, ale pozwala utrzymać zdrowie i dobrą kondycję. Zimowy trening tak jak każdy inny powinien być poprzedzony rozgrzewką, jednak wygląda ona nieco inaczej niż w przypadku letnich biegów. Aby rozgrzać całe ciało i przygotować organizm do wysiłku, można wykonywać podskoki i skłony na świeżym powietrzu. Kilkanaście minut powinno wystarczyć, by dobrze rozgrzać ciało i uniknąć kontuzji!

Jak biegać zimą? Strój

Wysiłek wykonywany zimą przynosi o wiele więcej satysfakcji niż sporty letnie, ale żeby móc trenować w takich warunkach, trzeba się do takich ćwiczeń dobrze przygotować. Jak biegać zimą? Bardzo ważne jest, by zaopatrzyć się w odpowiedni strój do biegania zimą.

Strój do biegania zimą to jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o zimowe treningi. To prawda, że zimą najlepiej ubrać się na cebulkę, jednak w tym celu nie należy nakładać na siebie bawełnianych ubrań, w których ciało będzie się nadmiernie pocić i wychładzać. O wiele lepiej sprawdzi się termo aktywna bielizna oraz lekkie, oddychające spodnie i koszulka.

Co jeszcze można założyć do biegania zimą? Sprawdzą się:

  • koszulki kompresyjne z długim lub krótkim rękawem – kupisz je w dowolnym sklepie sportowym za około 70 – 100 złotych, ich zadaniem jest nie tylko termoregulacja, ale też zminimalizowanie ryzyka urazów oraz przyspieszenie regeneracji organizmu po treningu,
  • nerka do biegania – wszelkie niezbędne rzeczy – dokumenty, telefon, klucze do mieszkania, stoper czy krokomierz można przechowywać na czas biegania w poręcznej nerce,
  • termo aktywne bokserki lub figi – termo aktywną szybkoschnącą bieliznę dla mężczyzn oraz kobiet kupisz już za 20 – 40 złotych od sztuki, chroni ona przed utratą ciepła, a także odprowadza na zewnątrz wilgoć w trakcie uprawiania sportu,
  • termo aktywna czapka – taka czapka to wydatek rzędu około 30 – 50 złotych, przyda się ona nie tylko do biegania, ale także i na zimowe wypady w góry lub na narty, ponieważ przez głowę ucieka najwięcej ciepła,
  • specjalny szal lub chusta dla biegaczy – wielofunkcyjną opaskę, komin treningowy, szal tunelowy lub tzw. buffę kupisz za około 50 złotych w sklepach z odzieżą turystyczną i sportową, podobnie jak w przypadku termo aktywnej czapki, zapewne będziesz z niej korzystać nie tylko do biegania,
  • kurtka wiatrówka – lekka i przewiewna kurtka ochroni biegacza w mroźne dni, nie tylko przed temperaturą, ale i przed zimnym wiatrem,
  • długie skarpety lub getry – długie sportowe kompresyjne skarpety możesz kupić za kilkanaście złotych od pary, dzięki nim nie tylko zapewnisz ciału odpowiednią termoregulację, ale także ochronisz stopy przed otarciami w trakcie treningu.

Warto zainteresować się także opaskami kompresyjnymi. To gadżet, który stabilizuje mięśnie i poprawia ich regenerację. Opaski kompresyjne na łydkach stosuje wielu biegaczy, po to, by biegać jeszcze bardziej efektywnie. Koszt pary opasek na łydkę to około 40 – 60 złotych.

Jak biegać zimą? Buty

Buty to kluczowy element, jeśli chodzi o odzież i strój dla biegaczy. Jeśli chcemy trenować zimą, powinny one posiadać wodoodporną membranę, zabudowaną cholewkę oraz specjalny bieżnik. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na lepszą przyczepność, większy komfort termiczny, a także uniknąć nadmiernego przemoczenia butów w trakcie biegania.

Jakie buty do biegania zimą nadają się najlepiej? Jeśli warunki są bardzo trudne, warto zainwestować w buty z nakładkami antypoślizgowymi lub modele wyposażone w kolce. Dzięki temu można bez problemu poruszać się po głębokim śniegu, zmrożonym asfalcie oraz oblodzonych śnieżkach. W warunkach miejskich wystarczą buty sportowe z membraną – są one nieco cieplejsze od modeli na lato i równocześnie posiadają właściwości oddychające.

Dobre buty do biegania zimą można kupić już w cenie od 400 – 700 złotych. Mogą one być stosowane zamiennie jako buty do biegania lub jako buty na nordic walking. Wyposażone w nakładki antypoślizgowe takie obuwie sprawdzi się także w gorszych warunkach, np. gdy miasto zostanie zasypane śniegiem lub na wyższych wysokościach. Jeśli zdecydujemy się na model z kołkami wystającymi z podeszwy, możemy liczyć na doskonałą przyczepność w błocie oraz śniegu.

Jak pielęgnować obuwie do biegania zimą?

Aby buty do biegania zimą służyły dobrze i długo, warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji takiego obuwia.

Pamiętaj, by:

  • w trakcie treningu starać się nie dopuścić do przemoczenia butów,
  • biegać po ubitym śniegu lub w miejscach całkowicie odśnieżonych,
  • nie zostawiać nigdy mokrych butów na kaloryferze – lepiej suszyć je w naturalny sposób. Co prawda zajmie to więcej czasu, ale przynajmniej ich materiał się nie zniszczy.

Ważna jest także odpowiednia impregnacja oraz olejowanie, np. z pomocą impregnatu lub past olejowych. Dzięki takiemu zabiegowi buty nie przemokną nawet wtedy, gdy będziemy w nich długo dreptać w głębokim śniegu. Impregnaty chronią także materiał butów i go pielęgnują – dzięki nim uchronimy obuwie przed pęknięciami w trakcie użytkowania.

Jak biegać zimą, by nie zachorować?

Treningi zimą mają wbrew pozorom wiele zalet. Bieganie w trudnych warunkach uodparnia na mróz oraz hartuje organizm. Jak biegać zimą, by nie zachorować? Kluczem do sukcesu jest odpowiedni strój. Zimowy strój do biegania będzie dobrze przylegać do ciała, chronić je przed utratą ciepła oraz odprowadzać na zewnątrz wilgoć i pot. Dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko przeziębienia się.

Poza wspomnianymi przez nas powyżej częściami garderoby, ważne jest także, by osłonić te części ciała, które mogłyby zostać narażone na odmrożenie oraz ochronić przed niską temperaturą twarz. Jeśli zastosujesz się do naszych porad, a do tego wyposażysz się w rękawiczki i krem do twarzy, na pewno nie będziesz narzekać na problemy ze zdrowiem.

Trenując, należy starać się utrzymać stałą temperaturę ciała i nie robić niepotrzebnych przerw, w których trakcie ciało mogłoby się wychłodzić. Nie należy biegać, gdy za oknem jest mróz, a my przechodzimy infekcję lub dopadła nas grypa. Nie należy biegać także, jeśli odczuwamy dyskomfort i ból gardła. Maleńka niedyspozycyjność bardzo szybko może się przeistoczyć w prawdziwą chorobę i osłabić nasz organizm.

W okresie zimowym warto zażywać dodatkowe suplementy witaminowe, należy także pamiętać o odpowiedniej ilości snu w ciągu nocy oraz nawadnianiu organizmu. Nawet jeśli w wyniku wystawienia na działanie niskiej temperatury wydaje Ci się, że nie jesteś spragniony, warto regularnie spożywać małe ilości płynów.

Bieganie zimą a bezpieczeństwo

Zimowe treningi są często o wiele bardziej satysfakcjonujące niż bieganie latem. Dzięki nim można utrzymać dobrą kondycję przez cały rok. Aby bieganie zimą było bezpieczne, przed rozpoczęciem treningu najlepiej dobrze sprawdzić teren, po którym zamierzamy biegać. Jeśli zamierzamy biegać po zmroku, warto wziąć ze sobą latarkę czołówkę oraz skoncentrować się na otoczeniu i mijanych przeszkodach. Strój do biegania zimą powinien zawierać także elementy odblaskowe, zwłaszcza jeśli trenujemy wieczorami, nocą lub przed nadejściem świtu.

Pamiętaj, by zimą nie realizować nadmiernie obciążających treningów. Bieganie po śliskich powierzchniach może się skończyć upadkiem, stłuczeniem, a nawet groźną kontuzją, dlatego planuj treningi z głową!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak biegać zimą?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak biegać zimą?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania