Gotowanie - poradnik dla początkujących

Gotowanie jest obecnie bardzo modne. Jemy świadomie i ze smakiem, a do tego lubimy eksperymentować ze smakami i próbować coraz to nowych rzeczy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zabiera się za gotowanie. Podpowiadamy, jak zacząć!

Nikt nie rodzi się mistrzem

Na początek pamiętaj o tym, że żaden szef kuchni nie urodził się z niesamowitymi zdolnościami tylko do wszystkiego doszedł poprzez swoje doświadczenie oraz pasję. Dlatego nie miej do siebie żalu, jeżeli nie czujesz się pewnie w kuchni i nie wszystko wychodzi Ci tak, jak sobie to wyobrażasz.

Zacznij wobec tego od prostych przepisów, które nie wymagają konkretnych umiejętności oraz wiedzy, jaką właśnie zdobywasz. Przyrządzanie łatwych, ale efektywnych i smacznych potraw sprawi, że nabierzesz pewności siebie, a także poczujesz motywację do dalszych działań. Ambitniejsze przepisy, które zajmują dużo czasu zostaw sobie na później, kiedy sam uznasz, że przyszedł na nie odpowiedni moment.

Gotowanie a strona techniczna

Zabierając się do gotowanie nie trzeba kupować od razu noża za kilkaset złotych ani kompletów garnków za kilka tysięcy. Zadbaj jednak o to, aby wykorzystywane przez Ciebie noże były ostre oraz czyste, a patelnie wraz z garnkami zadbane i nieprzypalone. To poprawi jakość przygotowywanych przez Ciebie potraw, a dbanie o sprzęt przyda się, jeśli planujesz swoją przyszłość z gastronomią.

Zadbaj również o najwyższą jakość produktów, na których chcesz pracować. Najlepiej kupuj warzywa i owoce sezonowe, a mięsa szukaj u rzeźnika lub w sklepach mięsnych, a nie w wielkich sieciówkach. Kilka tych dobrych nawyków sprawi, że w przyszłości będziesz naprawdę wyśmienitym kucharzem, a gotowanie będzie sprawiać Ci samą przyjemność.

Grunt to porządek

Kucharz nie ma lekko. Dokoła płomienie, noże i bieganina. Warto więc zadbać o dobrą organizację i dbać o robienie porządku na bieżąco, aby finalnie nie utonąć w stosie brudnych naczyń. W ten sposób zadbasz też o patelnie i garnki. Lepiej od razu je umyć, dopóki brud łatwo schodzi niż szorować je i zarysowywać.

Sprzątanie od razu to same korzyści, zwłaszcza w profesjonalnej kuchni, gdy zamówień jest naprawdę sporo. Co prawda wówczas jest osobny pracownik, który pracuje na zmywaku, ale swoje stanowisko pracy będziesz dbać sam.

2 KOMENTARZE

  1. Hmmm… Jeśli ocet jest zbyt mało ostry, należy go dosłodzić (cukrem wymieszanym z małą ilością wody) i pozostawić odkryty do ponownej fermentacji, ale jeśli w occie pływają jakieś „farfocle” lub ma kisielowatą strukturę – to oznaka zepsucia. Ja bym lepiej wylała i spróbowała raz jeszcze od nowa zrobić, może temperatura była nieodpowiednia, albo wkradły się jakieś zanieczyszczenia ze skórek owoców lub ogonków? 🙁

  2. Mirka ,zrobiłam ocet ze spadów jabłkowych.stał 3 tygodnie.Przecedziłam.Jest mętny.lekko gorzkawy ale mam wrażenie że jest mało kwaśny w stosunku do kupnych.Czy tak powinno być czy jest coś nie ta?Czy ktoś mi doradzi czy powinnam coś zrobić żeby go może uratować?Pozdrawiam i czekam..M

WYPOWIEDZ SIĘ

Wprowadź treść komentarza.
Wprowadź swoje imię.