Ból gardła i chrypka – domowe sposoby leczenia
Sezon jesienno-zimowy sprzyja częstym infekcjom gardła i chrypce. Jak pozbyć się ich domowymi sposobami? Sprawdź.
1. Płukanki ziołowe
Dzięki płukaniu gardła możemy bardzo szybko uporać się z jego bólem. Płukanki pomogą nie tylko nawilżyć błonę śluzową, co jest kluczowe w walce z bólem gardła i chrypką, ale także uporać się z drobnoustrojami, które wywołują nieprzyjemne dolegliwości. Czym najlepiej płukać gardło? Najlepiej sprawdzą się do tego zioła, które mają działanie przeciwzapalne, np. rumianek, lipa czy szałwia. Wystarczy zaparzyć pod przykryciem torebkę lub dwie łyżeczki suszonych ziół, w ½ szklanki wrzącej wody, przez około 15 min, a następnie płukać gardło. Płukankę można powtórzyć 3-4 razy dziennie. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej temperaturze naparu, czyli około 36 stopni Celsjusza, by dodatkowo nie podrażnić gardła.
Zobacz także poradnik co zrobić, gdy masz zapalenie gardła.
2. Soda oczyszczona
Gardło można płukać również roztworem sody oczyszczonej. Taka płukanka działa łagodząco i ściągająco i pozwoli nam szybko pozbyć się bólu gardła i chrypki. Proporcje takiej płukanki, to 1 łyżeczka sody, rozpuszczona w szklance ciepłej wody.
3. Miód
Przy walce z bólem gardła i chrypką, bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie jego śluzówki. Miód zadziała w tym przypadku jak balsam. Dodatkowo hamuje on rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Można oczywiście zjeść łyżeczkę miodu i zaczekać aż rozpuści się nam w ustach. Można też dodać go do herbaty z cytryną lub imbirem albo ziołowego naparu.
4. Syrop z cebuli
Dla większości z nas syrop z cebuli to smak dzieciństwa. Częściej jest to niezbyt przyjemne wspomnienie, ale doskonale rozprawia się on z infekcją górnych dróg oddechowych. Jest łatwy i tani do przygotowania i przy okazji jest świetnym sposobem na to, by ból gardła i chrypka stały się jednie wspomnieniem. Jak go zrobić? 4 cebule należy pokroić w plastry i zalać 6 łyżkami miodu. Następnie odstawić mieszankę, a po 3 godzinach zalać ją połową szklanki wody i odstawić na kolejne 3 godziny. Po tym czasie należy odcedzić cebulę, a uzyskany syrop pić 4 razy dziennie po łyżeczce.
5. Imbir
Imbir można dodać do herbaty z cytryną lub przyrządzić z niego napar. Jednym ze sposobów przygotowania takiego napoju jest zalanie kawałka drobno pokrojonego imbiru litrem wody i zaparzenie go. Aby polepszyć smak wywaru należy dodać do niego łyżkę miodu, który również świetnie działa na ból gardła i chrypkę. Tak przygotowany napój należy pić dwa razy dziennie.
Sprawdź także nasz szybki sposób na ból gardła.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Ból gardła i chrypka – domowe sposoby leczenia" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Ból gardła i chrypka – domowe sposoby leczenia" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.