Kobieta
Czytany poradnik
11 tydzień ciąży – porady dla kobiet
0

11 tydzień ciąży – porady dla kobiet

AUTOR:  Agnieszka Szarak17 czerwca 2018

11 tydzień ciąży to okres intensywnych zmian dla dziecka. Maluch może osiągnąć już wagę 7-8 gramów, dzieje się naprawdę sporo!

Mózg i neurony

11 tydzień ciąży oznacza, że w mózgu dziecka powstają kolejne neurony i to w zawrotnych ilościach, bo nawet 15 milionów na godzinę. Nie tworzą się już narządy, ponieważ dziecko już je wykształciło i teraz należy czekać, aż dojrzeją. Maluch zaczyna się więc poruszać, chociaż na razie jest tak malutki, że nie jesteś w stanie tego odczuć.

Kolejne ważne wydarzenie to aktywność wątroby, która właśnie w 11 tygodniu zaczyna produkować krew dziecka. Później ta rola przypadnie szpikowi kostnemu, który będzie miał za zadanie produkować krew do końca życia człowieka. Co ciekawie, na tym etapie ciąży maluch jest już wrażliwy na dotyk oraz posiada struny głosowe. Stwardnieniu ulegają też chrząstki i powstają zalążki 20 zębów mlecznych dziecka.

11 tydzień ciąży dla przyszłej mamy

11 tydzień ciąży oznacza dla Ciebie notoryczne wędrówki do łazienki i częste oddawanie moczu. Wszystko przez to, że powiększona macica zacznie uciskać pęcherz moczowy, co powoduje uczucie ucisku. Nie ograniczaj jednak spożycia płynów, to całkowicie normalne. Najważniejsze, żebyś nie uległa odwodnieniu, a więc pij, kiedy tylko będziesz mieć na to ochotę, a jeżeli panują upały, rób to szczególnie często.

Co więcej, 11 tydzień ciąży może spowodować, że na Twoim brzuchu pojawi się ciemna linia, charakterystyczna w okresie ciąży. Nazywa się ją linea negra, a jej powstanie wiążę się ze zwiększoną pigmentacją, jaka następuje w tym okresie. Nie przejmuj się również, jeśli ściemnieją Ci pieprzyki lub znamiona. Wszystko wróci do normy, kiedy już dojdzie do szczęśliwego rozwiązania.

Ważne badania

Między 11 a 13 tygodniem ciąży ważne jest, aby wykonać pierwsze badanie ultrasonograficzne płodu. Właśnie w tym okresie wszelkie problemy związane z rozwojem dziecka są widoczne. Wcześniejsze USG może potwierdzić lub wykluczyć ewentualne wady, dlatego nie czekaj i udaj się niezwłocznie do lekarza.

Wtedy też dowiesz się, czy jesteś w ciąży pojedynczej, czy mnogiej. Jeżeli zaszłaś w ciążę naturalnie, masz szansę na bliźniaki w zależności od tego, czy zdarzały się one wcześniej w Twojej rodzinie. Ciąża mnoga jest bardziej prawdopodobna przez aktualnie dostępne metody leczenia bezpłodności oraz zapłodnienie in vitro.

Zobacz także nasze porady dotyczące 10-tego tygodnia ciąży:

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze