DZIAŁY

Wiesz, że szukanie informacji w Google, Facebook, Windows, Allegro i YouTube wcale nie jest tak proste jak Ci się wydaje? Czasem nie wystarczy wpisać interesujące nas zagadnienie czy pytanie w oknie wyszukiwarki. Nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Sprawdź i poznaj techniki na szukanie zaawansowane w popularnych serwisach internetowych. Naucz się jak szybko dotrzeć do potrzebnych informacji. W tym poradniku opiszemy Ci szukanie zaawansowane na takich portalach jak Facebook, YouTube, Google, Allegro oraz systemu Windows. Zacznijmy więc od najbardziej znanej wyszukiwarce na całym świecie czyli Google.

Google szukanie zaawansowane – jak to robić?

Wyszukiwarka Google to codzienne narzędzie, które używa każdy z nas, kiedy chce znaleźć coś co nas interesuje. Choć może wydawać się nam to naturalną czynnością to znalezienie mniej oczywistej informacji może być nie lada wyzwaniem.

Badania w Ameryce wykazały, że trzech na czterech uczniów w praktyce nie umie wyszukiwać w internecie, a szukanie zaawansowane to czarna magia. W Polsce jest podobnie, bo aż 40% badanych studentów oceniło swoje umiejętności szukania na bardzo niskie.

Jak, więc szukać w Google?

Tutaj wyszukiwanie możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • wpisywanie konkretnej komendy w oknie wyszukiwania,
  • po wpisaniu frazy klikamy w opcje „Ustawienia” i wybieramy „Wyszukiwanie zaawansowane”.

Wyszukiwanie z użyciem pierwszej formy powinno wyglądać jak poniższe przykłady.

  1. Jeśli zależy Ci na wyszukaniu strony zawierającej nieodmienioną frazę wpisz ją w cudzysłowie. Wtedy Google wyświetli nam strony, gdzie podana fraza ma właśnie takie brzmienie.
  2. Chcesz znaleźć odpowiedź na pytanie na określonej stronie? Wpisz w Google interesującą Cię frazę, a następnie „site” i nazwę domeny (świetnie działa w przypadku, gdy strona nie ma swojej wyszukiwarki).
  3. Jeśli wiesz, jaki określony format ma mieć szukana rzecz, wystarczy wpisać frazę, komendę „filetype:” i skrót formatu, np. pdf.

Facebook szukaj czyli zaawansowane szukanie

Facebook przy wpisywaniu tego co chcemy znaleźć pokazuje nam sugestie. Jeśli wpiszesz np. „pies” to Facebook wyświetli wszystkie powiązane sugestie. Nie zawsze o to nam chodzi, bo szukamy czegoś konkretnego. Wyszukiwanie zaawansowane Facebook to wbudowana filtracja, która pokazuje się nam po wpisaniu frazy w wyszukiwarce i wciśnięciu enter. Znajduje się po lewej stronie i mamy do wyboru takie opcje wyszukiwania jak:

  • Wszystko – czyli są to wyniki wszystkich typów,
  • Posty – po wybraniu tej opcji wyświetlą nam się tylko posty,
  • Osoby – możesz zawęzić wyszukiwanie ludzi po wpisaniu lokalizacji, miejsca pracy czy szkoły,
  • Zdjęcia – pokazuje nam zdjęcia naszych znajomych, obserwowanych grup bądź zdjęcia pasujące do wyszukiwanej frazy na całym Facebook’u,
  • Filmy – tutaj możemy wyszukać filmiki, które zostały umieszczone na serwisie,
  • Marketplace – jest to miejsce, w którym znajdziesz przedmioty do kupienia wystawione przez innych użytkowników,
  • Strony – znajdziesz tu strony, które Cię interesują takie jak sklepy i inne,
  • Miejsca – to lista miejsc związanych z zapytaniem. Możesz ograniczyć wyszukiwanie do swojej lokalizacji,
  • Grupy – ta opcja pomaga znaleźć grupę z powiązaną frazą. Tajne grupy nie są wyświetlane,
  • Wydarzenia – znajdziesz tu wydarzenia związane z zapytaniem. Możesz zawęzić szukanie do daty bądź typu wydarzenia,

Do Facebook szukaj możemy wykorzystać też wyszukiwarkę Google. Wystarczy, jeśli wpiszesz site:facebook.com i szukaną frazę. Możesz wpisać grupy, osoby i wszystko inne co Cię interesuje.

Allegro Youtube – zobacz jak wykonać szukanie zaawansowane na tych dwóch platformach

Dla osób, które nie są zielone w szukaniu na Allegro serwis stworzył kilka znaków specjalnych, które można użyć w polu wyszukiwania. Taka opcja najlepiej posłuży się sprzedawcą, ale nie tylko. Zobacz jak wygląda Allegro szukaj.

  1. GWIAZDKA – zastępuje dowolny fragment szukanego wyrazu czyli Wrocł*=Wrocław, wrocławski,
  2. MINUS – ta czynność usuwa z wyników wyraz , przed który minusa postawimy np. kubek-plastikowy, będzie bez słowa plastikowy,
  3. CUDZYSŁÓW – jest to wyszukiwanie dokładne z uwzględnieniem polskich znaków i kolejności,
  4. NAWIAS OKRĄGŁY – działa tak samo jak „lub”, wyszukiwarka weźmie pod uwagę którykolwiek z podanych wyrazów,

Szukanie zaawansowane YouTube wygląda podobnie do Allegro szukaj. Możesz tutaj, również użyć cudzysłów jeśli szukasz dokładnej frazy złożonej z kilku słów. Plus i minus to też znane operatory. Plus uwzględnia słowo w wyszukiwarce, a minus je wyklucza. Istnieje też takie coś jak INTITLE i przyda się to użytkownikom YouTube, którzy chcą ograniczyć analizę wideo do samym tytułów. Dzięki temu można zignorować na przykłady tagi.

Wyszukiwanie zaawansowane Windows 10

Szukanie konkretnych plików na komputerze może być czasem bardzo czasochłonne w przypadku, gdy mamy ich naprawdę bardzo dużo. Szukanie zaawansowane na Windows 10 wygląda następująco:

  1. Wpisujemy w wyszukiwarce na pasku zadań „Eksplorator zadań” i go otwieramy,
  2. Widzimy karty takie jak „Plik”, „Narzędzia główne”, „Udostępnianie”, „Widok” i „Wyszukiwanie”. Wybieramy ostatnią czyli wyszukiwanie,
  3. Rozwija nam się lista z opcjami, wybierz opcje zaawansowane i dostosuj swoje wyszukiwanie. Jeśli chcesz określić konkretne lokalizacje szukanie kliknij w „zmień indeksowane lokalizacje”, następnie „modyfikuj”.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Szukanie zaawansowane: Google, Facebook, Windows, Allegro, YouTube" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Szukanie zaawansowane: Google, Facebook, Windows, Allegro, YouTube" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania