Zioła w kuchni – jak je stosować?
Zioła w kuchni mają bardzo szerokie zastosowanie. Doskonale wzbogacają smak potraw i nadają im charakteru. Nie wiesz jak je stosować? Sprawdź.
1. Bazylia
Bazylia, to jedno z najpopularniejszych ziół. Najbardziej kojarzy się z kuchnią włoską i faktycznie jest świetnym dodatkiem do makaronów, pizzy czy pomidorów. Dodatkowo świetnie pasuje do zup, dań mięsnych i ryb. Należy jednak pamiętać, by dodać ją pod koniec gotowania, ponieważ zbyt długie podgrzewanie sprawi, że straci ona swój aromat. Najczęściej wykorzystuje się jedynie jej liście, ale równie dobrze można jej używać razem z łodygą.
2. Mięta
Mięta nadaje się zarówno do słodkich, jak i wytrawnych dań. Bardzo często, szczególnie latem, używa się jej do napojów i drinków. Dodatkowo może być stosowana do przyrządzania, np. jagnięciny, sałatek, a nawet deserów (np. lodów). Poza tym, gorący napar ze świeżej mięty wspomaga trawienie i łagodzi bóle brzuch i dolegliwości żołądkowe.
3. Oregano
Zioła popularne w kuchni to również oregano. Stosuje się je do różnego rodzaju sosów, wielu gatunków mięs, a także do pizzy i sosów pomidorowych. Jest popularny zwłaszcza w Grecji i we Włoszech.
4. Tymianek
Doskonale łączy się z jagnięciną, wieprzowiną, cielęciną, drobiem oraz rybami. Jest również często wykorzystywany do przyrządzania sosów, zup, pasztetów i farszy. Tymianek jest, obok bazylii, najchętniej używanym ziołem w kuchni.
5. Rozmaryn
Ma bardzo aromatyczny i intensywny smak. Świetnie pasuje do jagnięciny, wieprzowiny, a także sosów pomidorowych i pizzy. Bardzo dobrze komponuje się również z grzybami, serem, szpinakiem, rybami i jajami. Rozmaryn należy jednak dodawać bardzo ostrożnie. Zbyt duża ilość może spowodować, że zdominuje on smak potrawy.
6. Szczypiorek
Zioła w kuchni najczęściej są używane do dań na ciepło, najczęściej już w procesie gotowania. Szczypiorek stanowi jeden z wyjątków, ponieważ najczęściej jest używany na zimno. Jest idealnym dodatkiem do sałatek, kanapek, dipów i sosów na zimno. Ponadto, używa się go do ozdobienia i nadania smaku już ugotowanym potrawom, np. ziemniakom, jajecznicy czy zapiekankom.
7. Koperek
Oprócz oczywistego dodatku do kiszonych ogórków, koperek jest również świetnym dodatkiem do sosów i dressingów, ponieważ bardzo dobrze komponuje się ze śmietaną i jogurtami. Ponadto jest idealnym dodatkiem do ryb i owoców morza, a także chłodników i niemal wszystkich dań z surowym ogórkiem.
8. Pietruszka
Pietruszka należy do ziół, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki delikatnemu smaku świetnie nadaje się jako dodatek do mięs, warzyw, a także ryżu i ryb. Dodatkowo może być stosowana do wzbogacenia smaku, np. twarożków.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Zioła w kuchni – jak je stosować?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Zioła w kuchni – jak je stosować?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.