DZIAŁY

Z tego poradnika dowiesz się, jakie są najważniejsze elementy wystąpienia, jak dopasować język do publiczności oraz jak konsekwentnie rozwijać swoje umiejętności oratorskie. Zapraszam do lektury!

Jaki jest najważniejszy element wystąpienia?

Jednym z najważniejszych elementów wystąpień publicznych (poza schludnym ubiorem i poziomem przygotowania) jest nasz głos. Mowa to jeden z elementów, który wpływa w największym stopniu na to, czy ludzie zechcą nas w ogóle słuchać i co zapamiętają z naszego wystąpienia. Prezentując wybrany temat, powinniśmy mówić spokojnym głosem, wyraźnie i nie za szybko. Warto pracować nad swoim głosem, modulować go i używać intonacji lub pauz w ważnych momentach oraz aby zaakcentować najważniejsze treści naszego wystąpienia. Uważamy również na język oraz kulturę  wypowiedzi!

Jak dopasować język wypowiedzi do publiczności?

Harmonia wypowiedzi i właściwy język to aspekty, które pozwalają mówcy znaleźć wspólną więź ze słuchającą go publiką. W zależności od tego, czy przemawiamy przed gronem znajomych, czy są to młodsze, czy starsze osoby, czy amatorzy, czy może profesjonaliści, powinniśmy używać języka zrozumiałego dla danej grupy, aby zbudować relację między prowadzącym i publiką. Inaczej przemawia się do potencjalnych klientów, inaczej do studentów lub dzieci w wieku szkolnym, a jeszcze inaczej do kolegów po fachu, sprzedawców lub członków zarządu firmy.

Jakich zwrotów warto unikać?

To, co mówimy i jak oraz nasze podejście w znaczny sposób wpływa na odbiór naszego wystąpienia. Staraj się starannie dobierać sugestie, których używasz, by wypaść profesjonalnie. Unikaj zwrotów typu „Wiem, że jesteście zmęczeni, ale…”, „Z góry przepraszam, ale nie przygotowałem się najlepiej…”, „Wiem, że to trochę nudne, ale…”. Tego typu sformułowania nie działają na twoją korzyść, wręcz przeciwnie! Warto również unikać zwrotów typu „to znaczy”, „po prostu”, „eeeeee”, „także tego” oraz „ten tego”… Nie dość, że znacznie mogą one zubożyć naszą wypowiedź, to jeszcze wprowadzają niepotrzebne przerywniki, w których trakcie publika może poczuć się znudzona lub poirytowana!

Wystąpienia publiczne – jak się przygotować? Część 1.

Praktyka czyni mistrza

Jak i kiedy ćwiczyć sztukę prezentowania? Próbuj to robić wszędzie, gdzie tylko się da. Od spotkań ze znajomymi i rodziną, przez różnego rodzaju konkursy dla mówców, konferencje branżowe i spotkania networkingowe. Jeśli masz taką okazję, uczęszczaj na warsztaty z autoprezentacji oraz zajęcia z emisji głosu. Im więcej będziesz nad sobą pracował, tym lepsze efekty będziesz odnosił! Sztuka dobrej prezentacji przydaje się na prawie każdym kroku, zarówno w życiu towarzyskim, jak i zawodowym!

Wystąpienia publiczne – jak się przygotować? Część 2.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Sukces Twojej prezentacji zależy w dużej mierze od Twojego podejścia do prezentowanego tematu. Jeśli publika dostrzega, że znasz się na prezentowanym aspekcie, jesteś fachowcem w tej dziedzinie i fascynują Cię rozwiązania, o których opowiadasz, nabiera do Ciebie szacunku i z uwagą słucha tego, co masz do powiedzenia. Prezentacja jest tym lepsza, im więcej interesujących faktów w niej przedstawisz. Pokaż się z dobrej strony i spróbuj zafascynować publikę tym, czym Ty sam się fascynujesz! Przytaczaj case studies, udowodnij, że znasz daną sytuację nie tylko z podręczników, ale i z własnego doświadczenia i zawodowych sytuacji! Przed wystąpieniem nie zapomnij sprawdzić możliwości technicznych w Sali, w której przemawiasz. Przygotuj kilka wersji prezentacji oraz weź na wszelki wypadek swój komputer, pendrive’a oraz przenośny Internet.

Gdzie mogę się dowiedzieć więcej o sztuce prezentacji?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, warto sięgnąć do fachowej literatury z zakresu komunikacji interpersonalnej. Wszelka literatura dotycząca mowy ciała, walki ze stresem oraz sposobów komunikacji interpersonalnej pomoże Ci przygotować świetne wystąpienie! W zależności od branży, w której działasz, warto sięgnąć do fachowych poradników dotyczących prezentacji naukowych, prezentacji sprzedażowych, czy przemów o charakterze politycznym. Powodzenia!

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Wystąpienia publiczne – jak się przygotować? Część 3." nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Wystąpienia publiczne – jak się przygotować? Część 3." należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania