DZIAŁY

Czeka Cię ważna prezentacja w pracy, na uczelni lub w szkole i nie wiesz jak się za nią zabrać, by wypaść dobrze? Dzięki tym poradom dowiesz się, jak skutecznie przygotować się do wystąpienia publicznego!

Jakie są cele prezentacji?

Cele prezentacji różnią się w zależności od branży, w której działamy. Możemy je podzielić na cele bezpośrednie oraz cele pośrednie. Do celów bezpośrednich należy np.: przedstawienie siebie i swoich kompetencji oraz zdobytego dotychczas doświadczenia podczas rozmowy o pracę. Celem bezpośrednim wystąpienia może być również przedstawienie postępów w pracy nad danym projektem, przedstawienie zgromadzonej publice swojej wizji, poglądów, przekonanie kogoś do kupna konkretnej rzeczy lub usługi, lub prezentacja nowego rozwiązania. Jeśli chodzi o prezentacje o charakterze naukowym, ich głównym celem jest zaprezentowanie wyników nowych badań lub wyjaśnienie od strony naukowej jakiegoś zjawiska. Natomiast celami pośrednimi prezentacji może być wywołanie reakcji, emocji i zaciekawienia wśród publiki, pobudzenie do refleksji nad jakimś problemem, czy wywołanie dyskusji.

Jak się skutecznie przygotować do wystąpienia publicznego?

Aby się dobrze przygotować, należy przede wszystkim zadbać o zasoby i przygotowanie merytoryczne. Zastanów się, co wiesz na dany temat i w jaki sposób możesz jeszcze pogłębić tę wiedzę. Jakich przykładów możesz użyć? Z jakich źródeł chcesz skorzystać? Im bardziej dogłębnie przeanalizujesz problem, tym większa szansa, że nie dasz się niczym zagiąć podczas wystąpienia publicznego. W końcu to Ty jesteś specjalistą w tej dziedzinie! Zastanów się również, jakie korzyści dla publiki mogą wyniknąć z wysłuchania Twojej prezentacji i postaraj się przedstawić dany temat tak, aby jak najwięcej osób na Sali go zrozumiało i wyniosło z wystąpienia przydatną wiedzę. Jeśli chodzi o Twoje przygotowanie, nie ucz się materiału na pamięć. Sporządź plan wypowiedzi, podkreśl najważniejsze punkty, używaj kolorów, schematów i rysunków, by przyswoić sobie wiedzę.

Z czego składa się prezentacja?

Główne elementy poprawnej prezentacji to slajd tytułowy, wstęp teoretyczny, przestawienie planu prezentacji oraz przybliżenie słuchaczom celu wystąpienia. Następnie część, która powinna być najbardziej obszerna, czyli właściwa treść prezentacji, a po niej podsumowanie, a więc przedstawienie wyników i wniosków. Pod koniec warto przedstawić również literaturę, partnerów projektu i zadać kilka pytań, które mogłyby przyczynić się do otwarcia dyskusji nad prezentowanym zagadnieniem w przyszłości. Co do organizacji slajdów, lepiej unikać natłoku zbędnych informacji i nie przesadzać z tekstem na slajdach. Pisz hasłowo, używaj czcionki, która będzie widoczna na dużej Sali (minimum 18 pkt) i unikaj caps locka. Wtedy Twoja prezentacja będzie przejrzysta, a zawarte w niej treści przyswajalne dla publiki!

Czas wypowiedzi

Warto pilnować czasu. Udowodniono naukowo, że aktywność słuchaczy jest największa w początkowych i końcowych minutach wystąpienia, a po czasie przekraczającym 45 minut tracimy zdolność koncentracji. Przygotowując slajdy, warto się trzymać zasady, że średnio na jeden slajd (poza tytułowym i końcowym) przypada około 1-3 minuty, w zależności od jego zawartości.

Jak podtrzymać aktywność słuchaczy?

Aby podtrzymać aktywność słuchaczy, należy robić przerwy – około 10-15 minut pomiędzy częściami wystąpienia ustnego przekraczającego 45 minut. Warto zadbać o to, by forma prezentacji była urozmaicona. Pokaz, krótki warsztat, dygresja, pytanie do publiki, czy filmik, to elementy, które mogą nam znacznie urozmaicić wystąpienie i przyczynić się do zwiększonej aktywności publiki. W przypadku doświadczonych osób również ruchliwość prelegenta może wpłynąć pozytywnie na stan koncentracji publiki, jednak należy się poruszać po sali w sposób harmonijny i spokojny.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Wystąpienia publiczne – jak się przygotować? Część 1." nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Wystąpienia publiczne – jak się przygotować? Część 1." należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania