Wyprawa w góry – jak się przygotować i co zabrać ze sobą?
Masz wolny weekend? Wymarzyła Ci się górska wyprawa z dala od zgiełku miasta? Jak się przygotować na taki wyjazd? Dowiesz się z tego poradnika!
Polskie góry mają wiele do zaoferowania turystom, zarówno tym zaprawionym w wyprawach na dużych wysokościach, jak i początkującym. Gwarancją udanej wycieczki poza dobrą pogodą jest wyposażenie! Jak się przygotować na taką wyprawę?
Jedzenie
W górach najlepiej się sprawdza wysokoenergetyczne jedzenie. Niezależnie od długości wyprawy warto wziąć ze sobą duże ilości wody oraz przygotowane wcześniej kanapki. Na wyprawach górskich świetnie zdają egzamin słodycze: energetyczne batony, czekolada oraz przekąski typu orzeszki, suszone owoce, czy kabanosy. Jako prowiant można również wziąć niepsujące się konserwy oraz zupki w proszku (jeśli mamy dostęp do wrzątku).
Ubrania
Wybierając się na wyjazd górski, warto zadbać o wiatroodporną kurtkę, górskie spodnie z odpinanymi nogawkami, bluzę polarową i wygodną bieliznę, jednak najważniejszym elementem ubioru podczas wypadu w góry są wygodne buty. Jeśli jeździmy często na tego typu wycieczki, najlepiej zainwestować raz a dobrze i wyposażyć się w prawdziwe, wygodne i niezastąpione buty trekkingowe. Takie obuwie posłuży nam jeszcze przez dobre lata! Warto również pamiętać o obuwiu zmiennym oraz klapkach pod prysznic. W warunkach deszczowo-błotnych przydatnym gadżetem są również stuptuty. Na dużych wysokościach konieczne są także rękawiczki, czapka i coś ochraniającego pod szyję.
Sprzęt turystyczny
Wybierając się w góry, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie turystyczne. Warto zadbać o wygodny i pojemny plecak wyposażony w pokrowiec przeciwdeszczowy oraz latarkę czołówkę. Przydatny może się okazać kubek termiczny lub termos, a także nóż i spork. Jeśli lubimy „nordyckie wędrówki”, warto wyposażyć się w kijki trekkingowe. Mogą nam one znacznie ułatwić poruszanie się po górskich ścieżkach, o ile potrafimy je odpowiednio stosować. W przypadku gdy nie mamy zarezerwowanego noclegu z łóżkiem, warto wziąć ze sobą lekki śpiwór i karimatę, natomiast gdy decydujemy się spać pod gołym niebem, konieczny będzie lekki i poręczny namiot. W warunkach zimowych warto się wyposażyć w bardziej wyspecjalizowany sprzęt typu raczki, raki, czekan, lawinowe ABC, czy rakiety śnieżne. Wyprawy zimą zalecane są bardziej zaawansowanym i doświadczonym osobom!
Kosmetyki
W górach, podobnie jak podczas pakowania się na lot samolotem sprawdzają się niewielkie kosmetyki. Mikrotubki, pasty, żele i szampony można dostać obecnie w każdej drogerii. Na wyjazd zabieramy ze sobą mini-szampon, żel pod prysznic, szczotkę i pastę do zębów oraz antyperspirant. Warto wyposażyć się w ręcznik z mikrofibry, który szybko schnie i nie zajmuje dużo miejsca oraz środek przeciwko owadom i krem UV z filtrem.
Inne
Warto pamiętać, że w większości górskich schronisk można płacić tylko i wyłącznie gotówką i przygotować się również pod tym kątem. Dobrze mieć ze sobą mapę rejonów, w które zamierzamy się wybrać oraz wydrukowane połączenia kolejowe i autobusowe na trasie wycieczki, a także woreczki foliowe i na śmieci, by nie zostawiać po sobie bałaganu na leśnych ścieżkach. Z innych rzeczy przydadzą się okulary przeciwsłoneczne oraz coś na głowę, by uchronić się przed słońcem (np. chusta wielofunkcyjna typu Buff). Miłośnicy gadżetów mogą zabrać ze sobą opcjonalnie rozgałęźnik do prądu, powerbanka, kartę pamięci, taśmę power tape, scyzoryk, frotki do wycierania potu, grzałki, kompasy, lokalizatory GPS, czy stopery do uszu. Jeśli zapowiada się deszczowa pogoda, warto wziąć niewielkie gry planszowe i karty. Przydatna na wyjazdach zawsze bywa też gitara, nawet jeśli nie potrafisz dobrze grać, to zawsze w schronisku znajdzie się ktoś chętny, by pograć i pośpiewać! 😉
Niniejszy poradnik pod tytułem "Wyprawa w góry – jak się przygotować i co zabrać ze sobą?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Wyprawa w góry – jak się przygotować i co zabrać ze sobą?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.