DZIAŁY

Wspólna wyprawa górskim szlakiem może być niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny. Dokąd można się wybrać w góry z dzieckiem? Jakie polskie góry nadają się na pierwszy raz? Zapraszam do lektury!

Jakie góry nadają się na pierwszy raz, by odwiedzić je z dzieckiem?

Jeśli dziecko nie jest przyzwyczajone do pieszych wędrówek, najlepiej zacząć od niższych gór, takich jak Góry Świętokrzyskie, Góry Stołowe, wybrane partie Beskidów lub dzikie Bieszczady. W rejonach tych można natrafić na szereg dodatkowych atrakcji, takich jak skalne miasta, ciekawe budowle, wykopaliska paleontologiczne, klimatyczne schroniska, czy muzea. Mimo że góry te nie należą do wysokich, zapewnią piękne i warte wędrówki widoki. W jakie jeszcze góry można się wybrać z dzieckiem? Warto sprawdzić szlaki turystyczne w Beskidzie Śląskim. Jeśli wędrówka na piechotę się znudzi lub za bardzo wymęczy, zawsze można podjechać wyciągiem kolejowym do wybranego celu. Godne uwagi (i coraz modniejsze) są również Bieszczady. Spacer po bieszczadzkich Połoninach może dostarczyć niezapomnianych wrażeń całej rodzinie!

W jakie wyższe góry można jechać z dzieckiem?

Na wyjazd z dzieckiem nadadzą się również wyższe rejony, takie jak na przykład malownicze Karkonosze. Bazę wypadową warto urządzić w Karpaczu i stamtąd wybierać się na szlaki, a następnie nocować w schronisku. Będąc w Karkonoszach, nie można nie odwiedzić tamtejszej królowej gór, czyli Śnieżki (1603 m n.p.m.)!

Jeśli wiemy, że nasze dziecko lubi dłuższe wyprawy i ma smykałkę do chodzenia po górach, można zacząć je wtajemniczać w szlaki tatrzańskie. Na popularną Gubałówkę, czy Kasprowy Wierch można wjechać kolejką, ale można również pokusić się o spacer pieszo na sam szczyt. Dla mniej pewnych kondycyjnie osób polecane są niższe góry, takie jak np. wyjątkowy Nosal, na którego można się szybko wdrapać z Kuźnic. Góry w tamtych okolicach, które można odwiedzić z dzieckiem o dobrej kondycji to Grześ, Rakoń, Giewont oraz Czerwone Wierchy. Tatry warto odwiedzać wczesną jesienią, po sezonie, kiedy nie ma aż tylu turystów. Pamiętajcie, żeby się dobrze spakować i ubrać na taką wyprawę!

Jak się spakować na wyjazd z dzieckiem?

Na wyjazd w góry z dzieckiem trzeba się mądrze spakować. Konieczny będzie prowiant – suche kanapki, coś słodkiego, coś sycącego (np. popularne kabanosy) oraz woda. Jeśli zamierzacie spać w schronisku, warto spakować śpiwór i opcjonalnie karimatę. Przed wyjazdem zrób re-search co do wyposażenia schronisk, by dowiedzieć się, czy są w ogóle wolne miejsca noclegowe. W przypadku złej pogody przydadzą się jakieś drobne planszówki lub karty do gry. Warto wziąć ze sobą także jedzenie niewymagające gotowania oraz gotówkę, ponieważ w większości górskich miejsc zdarzają się problemy z płatnością za pomocą karty. Pamiętaj również, by wziąć ze sobą podstawowe leki, jeśli dziecko jakieś zażywa!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Dokąd wybrać się w góry z dzieckiem?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Dokąd wybrać się w góry z dzieckiem?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.