DZIAŁY

Wypadanie włosów to problem zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Istnieje wiele czynników, które mają na to wpływ. Częstą przyczyną jest stres, zła dieta, hormony, przyjmowane leki, palenie papierosów lub zła pielęgnacja. Jednak głowa do góry! Istnieje wiele sposobów na walkę z tą przykrą dolegliwością.

Dobra ochrona

Żeby zapobiec wypadaniu włosów, skup się na nich odpowiedniej ochronie w zależności od panującej pory roku. Latem, włosy są narażone na mocne i szkodliwe promieniowanie UV. Dobrym rozwiązaniem jest więc noszenie czapki albo chustki na głowie. Inny sposób to używanie specjalnych, ochronnych mgiełek do włosów. Są one powszechnie dostępne w aptekach oraz drogeriach i sprawdzą się nie tylko na intensywnym słońcu, ale również przed suszeniem, czy prostowaniem włosów.

Gdy robi się zimno i w ruch idą czapki, włosy są narażone na mocne szarpanie i ciągnięcie. Zarówno skóra głowy, jak i włosy są wtedy nadwyrężone. Wówczas pomocne będą łagodne, ziołowe preparaty, takie jak odżywki czy szampony. Dobrym pomysłem jest również  codzienny masaż skóry głowy, który wykonasz opuszkami palców. Okrężne, delikatne ruchy działają relaksująco na napiętą skórę,  odżywiają  ją i pobudzają naczynia krwionośne.

Działaj od wewnątrz

Szczególny wpływ na wypadanie włosów ma także nasza dieta. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy tendencje do gorszego odżywiania się. Żeby zapobiec nadmiernej utracie włosów, należy sięgnąć po produkty bogate w witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Ale dlaczego akurat one są tak ważne?

Witamina A

Jest naturalną ochroną przed promieniowaniem UV. Bierze też udział w syntezie nowych komórek włosów.

Źródła: podroby, marchew, mango, szpinak, oleje roślinne, tran.

Witamina B1, B2, B6

Pomagają w produkcji składników budulcowych włosa (aminokwasów).

Źródła: płatki owsiane, ziarna pszenicy, mięso wieprzowe, mięso wołowe, ziemniaki, orzechy,  marchew, szpinak.

Witamina B5

Dzięki niej, nasze włosy rosną szybciej. W dodatku są mocne i mniej podatne na wypadanie. Witamina ta nie jest syntezowana przez człowieka, dlatego trzeba wprowadzać ją z zewnątrz.

Źródła: pestki słonecznika, pstrąg, mięso wołowe, mięso wieprzowe, drożdże, jaja, szpinak, marchew.

Witamina C

Odżywia włosy poprzez poprawę mikrokrążenia w naczyniach włosowatych. Wspiera również produkcję białek keratynowych  przez co włosy są mocniejsze.

Źródła: czarne jagody, maliny, soja, truskawki, rzodkiew .

Witamina E

Nawilża włosy oraz przyspiesza ich porost. Jest silnym przeciwutleniaczem przez co zabezpieczenia gruczoły łojowe przed jełczeniem.

Źródła: soja, szprotki, oleje roślinne, jarmuż, fasola, migdały.

Domowe sposoby

Istnieją również domowe sposoby, które pomogą nam w walce o nasze włosy. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka  artykułów spożywczych i zastosować proste zabiegi, które najbardziej nam odpowiadają.

Jednym z nich są jajka, a konkretniej żółtka jaj, zawierające mnóstwo witamin. Często wykorzystuje się je do produkcji kosmetyków, a w domowym zaciszu możesz z nich przygotować maseczkę na włosy. Wystarczy oddzielić żółtka od białek, rozmieszać je, a następnie delikatnie wmasować w skórę głowy.

Inną metodą jest wykorzystanie warzywa, która niewątpliwe znajduje się w większości domów, a mianowicie – cebuli. Jest on bogata w witaminy A, B i C, o których była mowa wcześniej. W związku z tym, idealnie nada się do walki z wypadaniem włosów. Wystarczy zblendować ją razem z miodem po czym nałożyć na skórę głowy oraz włosy i trzymać tak przez 30 minut. Na koniec dokładnie spłukać dużą ilością wody.

Dobrym pomysłem, jest również stosowanie oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Warto nałożyć jeden z tych olejów na włosy tuż przed ich umyciem lub zaaplikować go na całą noc. Włosy odzyskają blask, będą dobrze nawilżone i zdrowe, a co za tym idzie – na szczotce będzie zostawać ich coraz mniej. Kluczem do sukcesu w stosowaniu maseczek oraz wcierek domowej roboty jest jednak  ich regularnie stosowanie przez kilka tygodni. Niestety, nie możemy spodziewać się spektakularnych efektów po jednym lub dwóch razach.

Jeśli mimo stosowania odpowiedniej diety, kosmetyków oraz ochrony nadal masz wyraźny problem z nadmierną utratą włosów, warto skorzystać z pomocy lekarskiej. Wypadające włosy mogą być bowiem objawem choroby lub zaburzeń hormonalnych.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Wypadanie włosów – jak zapobiegać?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Wypadanie włosów – jak zapobiegać?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania