DZIAŁY

Portulaka pospolita choć dla ogrodników jest chwastem to w kosmetyce, ziołolecznictwie i kuchni znalazła zastosowanie. Posiada wiele właściwości zdrowotnych w przypadku wielu dolegliwości. Sprawdź przy jakich problemach ze zdrowiem możesz jej użyć.

Składniki, o których warto wiedzieć

Choć to roślina bardzo niepozorna to jednak posiada wiele cennych składników, które działają nasz nasz organizm bardzo pozytywnie. Portulaka Pospolita bogata jest w witaminę A i C oraz minerały takie jak sód, żelazo, wapń i magnez. Warto też wspomnieć o antyoksydantach i dużej ilości kwasów omega-3. Co ciekawe sok z liści ma właściwości przeczyszczające.

Właściwości Portulaki Pospolitej

Portulaka Pospolita stosowana jest w przypadku wielu dolegliwości. Poniżej znajdziesz listę, która wskaże Ci na jakie problemy zdrowotne możesz ją zastosować.

  • Łagodzi problemy układu trawiennego,
  • wspomaga proces trawienia,
  • łagodzi objawy zgagi,
  • reguluje metabolizm,
  • łagodzi wzdęcia,
  • pomaga zmniejszyć dolegliwości towarzyszące biegunkom w małej ilości,
  • regeneruje uszkodzone tkanki – stosowanie na trudno gojące się rany,
  • zapobiega bliznowaceniu się,
  • łagodzi ukąszenia owadów,
  • działa na hemoroidy oraz owrzodzenia,
  • wzmacnia wzrok i kości,
  • reguluję pracę układu krążenia,
  • normuje poziom glukozy.

W starożytnym Egipcie portulakę pospolitą używano w przypadku występowania problemów z układem moczowym.

W przypadku działania na cerę to działa łagodząco na podrażnienia, koi skórę, tonizuje i ma właściwości detoksykujące. Usuwa z organizmu wolne rodniki, które powodują szybsze starzenie się komórek.

Portulaka Pospolita w kuchni

Smak tego chwastu można określić jako delikatny, kwaskowo-słony. Stosuję się najczęściej jako dodatek do sałatek, twarożku i past. W przypadku obróbki cieplnej stosuje się takie same zasady jak w przypadku szpinaku, Wystarczy umyć liście pod bieżącą wodą i gotować przez około 5 minut. Warto dodać odrobinę cukru, aby złagodzić cierpki smak. Portulake pospolitą można przygotować również poprzez blanszowanie. Trzeba wrzucić listki na przynajmniej 2 minuty do wrzącej wody i na taki sam czas do zimnej.

Jadalne jest, także łodyga, którą podaje się i przyrządza tak samo jak szparagi. Co ciekawe kwiaty tej rośliny można zastąpić zamiast kaparów, ponieważ mają bardzo podobny smak.

Zobacz także: https://porady.org/domowe-sposoby-na-chwasty

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Ten chwast pomoże Ci w wielu dolegliwościach" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Ten chwast pomoże Ci w wielu dolegliwościach" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania