DZIAŁY

W dzisiejszym artykule przedstawimy mity na temat patelni żeliwnej. Informacje te z pewnością pomogą w wyborze odpowiedniego modelu.

Mit 1: „NIGDY nie należy myć żeliwnej patelni mydłem”

Teoria: Zaprawa to cienka warstwa oleju pokrywająca wnętrze patelni. Używanie mydła jest w stanie ją usunąć, a tym samym uszkodzić naczynie.

Rzeczywistość: Zaprawa to właściwie nie cienka warstwa oleju, tylko takiego spolimeryzowanego. W odpowiednio wysezonowanej żeliwnej patelni, która była wielokrotnie smarowana i podgrzewana, olej już rozpadł się na plastikową substancję, która związała się z powierzchnią metalu. Dzięki temu takie żeliwo ma właściwości nieprzywierające i  środki powierzchniowo-czynne znajdujące się w płynie do naczyń nie powinny na niego wpływać.

Te mity o patelniach żeliwnych musisz znać

Patelnia żeliwna BONA.

Mit 2: „Nie używaj metalowych przyborów na żeliwnej patelni!”

Teoria: Zaprawa w żeliwnych patelniach jest delikatna i może łatwo odpaść, jeśli używa się na niej metalu. Lepiej jest sięgać po drewniane lub nylonowe przybory.

Rzeczywistość: Zaprawa jest w rzeczywistości niezwykle sprężysta. Nie jest przyklejona do powierzchni jak taśma, ale w rzeczywistości jest związany chemicznie z metalem. Jeśli zeskrobiemy ją metalową szpatułką bez żłobienia powierzchni metalu, powinniśmy być w stanie kontynuować smażenie bez problemu.

Mit 3: „Nowoczesne żeliwo jest tak samo dobre jak stare. W końcu jest to ten sam materiał”

Teoria: Stare patelnie żeliwne nie różnią się niczym od starych.

Rzeczywistość: materiał może być ten sam, ale metody produkcji uległy zmianie. W dawnych czasach patelnie żeliwne wytwarzano przez odlewanie w formach na bazie piasku, a następnie polerowanie powstałych kamienistych powierzchni do uzyskania gładkości. Żeliwo w stylu vintage ma zwykle satynowe gładkie wykończenie. W latach pięćdziesiątych, gdy produkcja wzrosła i została usprawniona, ten ostatni etap polerowania został zarzucony z procesu. Wynik? Nowoczesne żeliwo zachowuje tę nierówną, kamienistą powierzchnię.

Podsumowanie

Kto by pomyślał, że wokół tak na pierwszy rzut oka prostego tematu, jak patelnie żeliwne narośnie tyle niezweryfikowanych opinii. Tym lepiej jest przeanalizować jej cechy i odkryć, że mamy do czynienia z jakościowym narzędziem kuchennym, dzięki któremu domowa gastronomia nabierze nowego

Niniejszy poradnik pod tytułem "Te mity o patelniach żeliwnych musisz znać" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Te mity o patelniach żeliwnych musisz znać" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania