DZIAŁY

Ogień to żywioł, którego nieumiejętne stosowanie może narobić ogromnych szkód, a nawet prowadzić do śmierci. Jak działać? Pierwszym odruchem wielu z nas będzie posłużenie się wodą, jednak to nie zawsze dobry krok. W sytuacjach krytycznych często działamy automatycznie, w grę wchodzą utarte schematy, warto zatem uświadomić sobie, że w niektórych przypadkach woda nie jest rozwiązaniem i dobrze zapamiętać te wyjątki! Czego nie wolno gasić wodą? Radzimy i podpowiadamy.

Czego nie wolno gasić wodą? Urządzenia elektryczne

Pod żadnym pozorem nie gaś urządzeń elektrycznych wodą! Podpięte do prądu mogą zrobić Ci krzywdę, bo woda dobrze go przewodzi!

Benzyna, olej…i inne ciecze gęstsze od wody

Woda nie ugasi benzyny, bowiem jest to ciecz od niej gęstsza.W tym wypadku posłuż się piaskiem lub gaśnicą. Podobnie z olejem, który dodatkowo rozgrzany do wysokiej temperatury w styczności z wodą nie ugasi się, za to pryśnie we wszystkie strony i jeszcze Cię poparzy! Na garnek, w którym pali się olej, zarzuć mokry ręcznik lub inny materiał, w ten sposób odetniesz dopływ tlenu, a mokra szmata nie przejmie ognia. Warto zapoznać się ze wszystkimi takimi cieczami.

Ciała stałe rozgrzane do wysokiej temperatury

Podobnie jak z olejem, po spotkaniu się wody z rozgrzanym ciałem stałym, ta tak szybko odparuje, że gorąca, może Cię poparzyć.

Muzea, archiwa i biblioteki też nie wolno gasić wodą

W miejscach, w których przechowywane są cenne eksponaty, również nie wolno gasić wodą. Ma ona destrukcyjne działanie, zwłaszcza jeśli chodzi o książki. W takich wypadkach posłuż się swoją kurtką lub na większą skalę, gaśnicą.

A Ty jak myślisz, czego nie można gasić wodą oprócz tego co już wymieniłam? Napisz w komentarzu lub zadaj nam pytanie!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Czego nie wolno gasić wodą?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Czego nie wolno gasić wodą?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania