DZIAŁY

Suchość w gardle to często występująca dolegliwość, z którą zmagać się możesz bez względu na wiek. Najczęściej jednak dotyka ona młodych, szczególnie jesienią i zimą. Takie objawy mogą wystąpić z wielu powodów – wystarczy, że nadwyrężysz głos. Inną przyczyną może być palenie papierosów, ale suchość w gardle może również towarzyszyć wielu schorzeniom. Co jeszcze powoduje taki objaw? Jak nawilżać gardło?

Co jest przyczyną suchości w gardle?

Suchość w gardle jest objawem, któremu często towarzyszy drapanie i kaszel. Dolegliwość ta może być bardzo uciążliwa – wystąpić mogą nawet trudności z przełykaniem. Czemu dochodzi do suchości w gardle? To efekt niewłaściwego działania ślinianek, które nie produkują dostatecznej ilości śliny, co skutkuje uczuciem lepkości i suchości w gardle.

Na tę dolegliwość szczególnie narażone są osoby, które w swojej pracy muszą bardzo dużo mówić. Zmagają się z nią m.in. nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia nawet przez 6–7 godzin dziennie. Z problemem tym często borykają się również osoby, które ukończyły 50. rok życia. Dlaczego? Gdyż z wiekiem dochodzi do stopniowego zanikania ślinianek. Problem pojawia się również wtedy, gdy zbyt mało pijesz, co także jest częste u osób starszych. Suchość w gardle może być również efektem ubocznym stosowania niektórych medykamentów. Sprawdź zatem informacje na ulotce i jeśli rzeczywiście dolegliwość może wynikać ze stosowania danego leku, zgłoś ten fakt lekarzowi. Być może zapisze ci inny, który nie będzie powodować u ciebie takiego efektu ubocznego. Suchość w gardle może wiązać się również z paleniem papierosów, wdychaniem dymu tytoniowego czy piciem dużych ilości kawy. Kolejną możliwą przyczyną jest przebywanie w suchych pomieszczeniach, szczególnie jeśli w takich miejscach operujemy głosem. Dotyczy to m.in. wspomnianych nauczycieli – w salach szkolnych jest zazwyczaj ciepło – powietrze jest przesuszone, co tym bardziej naraża prowadzących zajęcia na suchość w gardle.

Inne objawy, jakie mogą towarzyszyć tej dolegliwości to chrząkanie, chrypka, łaskotanie w gardle, dyskomfort podczas przełykania czy mówienia. Suchość w gardle może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak:

  • Infekcje dróg oddechowych – suchość w gardle jest jednym z objawów przeziębienia, z którym każdego roku zmagać się musi niemal każdy Polak, bez względu na wiek. Przeziębienie to infekcja wirusowa, której towarzyszyć może wiele różnych dolegliwości, w tym stan podgorączkowy, katar, ból głowy czy ogólne osłabienie.
  • Astma – leki na astmę podawane są przez inhalator i zaledwie w 1/5 trafiają do płuc chorego. Reszta farmaceutyku pozostaje w gardle. Wielu zmagających się z tą chorobą odstawia leki, gdyż zauważają u siebie powikłania miejscowe, tymczasem ich błąd polega najczęściej na tym, że nie płuczą gardła po przyjęciu medykamentu.
  • Alergia – w jej przypadku kontakt z alergenem powoduje niepożądane objawy. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną suchości w gardle jest alergia, skonsultuj się z alergologiem. Konieczne może być wykonanie testów alergicznych. Dzięki nim dowiesz się, na co jesteś uczulony. Na podstawie wykonanych badań lekarz będzie mógł przepisać ci lekarstwa, dzięki którym dolegliwość nie pojawi się w reakcji na alergen lub nie będzie tak uciążliwa.

Jak nawilżać gardło?

Żeby sobie pomóc, w przypadku wystąpienia suchości w gardle, możesz:

  • Wykonywać inhalacje z olejków eterycznych – np. z olejku tymiankowego. Dzięki temu możesz nawilżyć śluzówkę gardła.
  • Płukać gardło płukanką z siemienia lnianego – taką płukankę możesz stosować nawet kilka razy dziennie. Metoda ta powinna pomóc w walce z dolegliwością.
  • Pić napary z ziół – dzięki nim możesz wspomóc wydzielanie śliny. Rośliny, które sprawdzą się w takim przypadku to rumianek, prawoślaz czy babka lancetowata. Dzięki nim nawilżysz gardło, a dodatkowo możesz też zwalczyć stan zapalny.
Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Suchość w gardle – skąd się bierze, jak nawilżać gardło?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Suchość w gardle – skąd się bierze, jak nawilżać gardło?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania