DZIAŁY

Chrapie już co czwarta Polka i prawie co drugi Polak. Wbrew pozorom nie jest to tylko problem dla ich otoczenia, ale także dla nich samych.

Przyczyny chrapania

Jedną z przyczyn chrapania jest nadmierne rozluźnienie dróg oddechowych, co powoduje zwężenie przepływu powietrza. Prowadzi to do wibrujących dźwięków, znanych jako chrapanie. Ich głośność zależy od tego, jak wąskie są drogi oddechowe w Twoim nosie, jamie ustnej i gardle. Przeziębienia i alergie mogą pogorszyć chrapanie, ponieważ prowadzą do zatkanego nosa i opuchlizny w gardle.

Czasem za chrapanie odpowiada anatomia. Osoby z powiększonymi migdałkami mają węższy przepływ powietrza niż zwykle. Z kolei nadwaga i otyłość powodują nadmiar tkanki tłuszczowej okalającej szyję, co również zmniejsza ilość tlenu przechodzącego przez drogi oddechowe, gdy śpisz.

Chrapanie jest objawem bezdechu nocnego, do którego dochodzi, gdy Twój oddech w czasie snu za bardzo zwalnia albo zatrzymuje się na dłużej niż 10 sekund. O bezdechu sennym mówi się, gdy przepływ powietrza maleje do wartości poniżej 90% normy. Bezdech senny to poważna choroba, która wymaga szybkiego leczenia.

Z kolei chrapanie i dzieci najczęściej spowodowane jest przez obturacyjny bezdech senny, którego przyczyną są powiększone migdałki. Dziecko z takim problemem może mieć problemy z koncentracją, być na przemian pobudzone i senne albo przejawiać inne problemy z zachowaniem, czego powodem jest niedobór snu. Jeśli Twoje dziecko chrapie, zabierz je do lekarza.

Kiedy chrapiemy – objawy chrapania

Istnieje wiele powodów, dla których chrapanie może być Twoim utrapieniem. Jednak istnieją również czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo, że będziesz chrapać. Należą do nich:

  • Wiek: chrapanie częściej występuje u osób starszych,
  • Płeć: mężczyźni chrapią prawie 2 razy częściej niż kobiety,
  • Masa ciała: nadwaga lub otyłość prowadzą do nadmiaru tkanki tłuszczowej okalającej gardło,
  • Anatomia: przy wąskich drogach oddechowych powietrze nie może swobodnie przepływać,
  • Historia rodzinna: jeśli w Twojej rodzinie ktoś chrapie, zwiększa się prawdopodobieństwo, że Ty będziesz chrapać,
  • Choroby: infekcje i alergie, które powodują stan zapalny gardła,
  • Zażywanie środki, nałogi: picie alkoholu, który prowadzi do nadmiernego rozluźnienia mięśni, palenie papierosów, zażywanie narkotyków, środków nasennych i uspokajających,
  • Pozycja do snu: spanie na plecach powoduje częstsze chrapanie.

Chrapanie nie jest obojętne dla organizmu. Jeśli chrapiesz i tego nie leczysz, możesz cierpieć z powodu nadwagi, nadciśnienia tętniczego i płucnego, zaburzeń rytmu serca, cukrzycy, niewydolności serca i innych chorób serca, impotencji, depresji, zespołu metabolicznego czy senności. Poza tym możesz budzić się z bólem głowy czy wstawać często do toalety w nocy.

Jak leczyć chrapanie?

Aby skutecznie i raz na zawsze zlikwidować chrapanie, przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że jest ono uleczalne. Niestety 33% Polaków uważa, że chrapanie jest nieuleczalne, a 20% – że niezależnie od podjętej metody chrapanie i tak powróci. Wiele osób traktuje chrapanie jak uciążliwą przypadłość związaną z wiekiem czy czyjąś naturą. Warto jednak nie ufać „ludowym wierzeniom” i zrozumieć, że chrapanie jest objawem często poprzedzającym cukrzycę, nadciśnienie, udar mózgu czy zawał serca. Jeśli chrapiesz, nie znaczy to, że jesteś na nie skazany: wręcz przeciwnie, większość przypadków chrapania można całkowicie wyleczyć. Chrapanie potraktuj więc jako sygnał ostrzegawczy od swojego organizmu, nie jak wyrok czy drobnostkę, którą możesz zignorować.

Do podjęcia leczenia może Cię zniechęcać perspektywa wielu wizyt lekarskich i skomplikowanych badań. Szczególnie zniechęcająca jest perspektywa pierwszej wizyty, podczas której lekarz zleca mnóstwo badań, które zajmują czas i kosztują duże pieniądze. Specjalnie dla takich osób jak Ty powstały aparaty do analizy snu w domu, czyli pulsoksymetrii nocnej. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego!  Wystarczy, że podłączysz pulsoksymetr do palca, gdy będziesz kładł się spać i prześpisz noc tak jak zwykle. Badanie jest bezbolesne i nie wpływa na jakość snu. Dodatkowym plusem badania jest fakt, że dzięki niemu pominiesz pierwszą wizytę u lekarza. Gdy zjawisz się na następnej wizycie (a dla Ciebie w zasadzie dopiero pierwszej), lekarz będzie już wiedział wszystko o Twoim śnie i poinformuje Cię, jakie są następne kroki.

Leczenie chrapania i leczenie bezdechu obejmuje wiele metod, spośród których wyróżnia się aparaty zakładane na noc, aparaty CPAP, terapię miofunkcjonalną, dietę, operację, terapię pozycyjną i zabiegi radiochirurgiczne.

Sprawdzone sposoby na chrapanie

  1. Po pierwsze: wyśpij się. Niedosypianie może prowadzić do chrapania i tworzyć błędne koło.
  2. Po drugie: śpij na boku.
  3. Po trzecie: unikaj używek, szczególnie przed snem.
  4. Po czwarte: nie jedz przed snem.
  5. Po piąte: zastosuj dodatkową poduszkę, aby głowa leżała wyżej.

Niestety nie istnieje lek na chrapanie, magiczna pigułka, którą możesz zażyć przed snem i nie chrapać, ale może to i dobrze. Wcześniej pisaliśmy już, jak niebezpieczne może być ignorowanie chrapania i dlaczego warto unikać cudownych środków, które mają tę uciążliwą przypadłość zlikwidować. Jedynym rozwiązaniem jest rzetelne leczenie chrapania  i chorób, które go powodują. Całe szczęście za pomocą nowoczesnej medycyny możesz sprawdzić jakość swojego snu, nie wychodząc z domu. Dzięki temu zmniejszysz liczbę wizyt lekarskich, skrócisz czas i koszty leczenia.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Sprawdzone sposoby na chrapanie" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Sprawdzone sposoby na chrapanie" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania