DZIAŁY

Twoje włosy przestały dobrze wyglądać, łamią się na końcach, przetłuszczają lub po prostu zniszczyło je farbowanie? Podpowiadamy, jak dbać o włosy, by były piękne, lśniące i zdrowe! Zapraszamy do lektury!

Jak dbać o włosy, by były piękne i zdrowe?

Najważniejsze czynniki decydujące o wyglądzie naszych włosów i paznokci to:

 • Działanie układu hormonalnego
 • Warunki atmosferyczne
 • Problemy zdrowotne
 • Stosowana dieta
 • Praktykowana pielęgnacja

O ile na pierwsze dwa za bardzo nie mamy wpływu, o tyle kolejne trzy, to coś, na co możemy mieć duży i znaczący wpływ. Jak dbać o włosy?

Jak często myć włosy?

Włosy należy myć wtedy… gdy tego wymagają. To kiedy włosy się przetłuszczają lub są nieświeże to indywidualna sprawa i zależy od wielu czynników oraz cech biologicznych danej osoby. Niektórzy muszą myć włosy codziennie, w przypadku innych wystarczy raz na kilka dni. Jak dbać o włosy? Najważniejsze, by dobrać rodzaj szamponu do skóry głowy i starać się myć przede wszystkim skórę głowy, a nie całe włosy, korzystając z ciepłej wody. Warto korzystać z odżywek, które poprawią stan zdrowia włosów, nawilżą je i zregenerują.

Czy używanie suszarki szkodzi?

Nadmierne przesuszanie włosów powoduje degradację ich struktury i matowienie. Aby wysuszyć włosy i ich nie zniszczyć, należy pamiętać o tym, by:

 1. Trzymać suszarkę minimum 20 cm od głowy
 2. Nie suszyć nigdy na najwyższych obrotach
 3. Suszyć głowę partiami, zaczynając od nasady

Przed rozpoczęciem suszenia można nałożyć na włosy kosmetyk termoochronny, taki jak na przykład welwetowe serum, spray termoochronny, czy krem termiczny.

Dobre nawyki w pielęgnacji włosów

Tzw. kodeks dobrych nawyków w pielęgnacji włosów obejmuje:

 • Prawidłowe mycie
 • Olejowanie i nawilżanie włosów
 • Dbanie o skórę głowy

W codziennej pielęgnacji pomocne są pianki ochronne, sera silikonowe do zabezpieczenia końcówek, oleje oraz jedwab do włosów. Końcówki powinno się również regularnie podcinać. Warto dwa razy w tygodniu stosować domową pielęgnację i wcierać w skórę głowy sok z czarnej rzepy lub olej rycynowy.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Skuteczne porady jak dbać o włosy" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Skuteczne porady jak dbać o włosy" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.