DZIAŁY

Psy uwielbiają długie spacery i zabawy na świeżym powietrzu. W trakcie tego rodzaju aktywności czyhają na nie jednak rozmaite zagrożenia – między innymi kleszcze, które przenoszą wiele niebezpiecznych chorób. Jak ochronić swojego pupila przed atakiem tych pajęczaków?

Dlaczego ochrona psów przed kleszczami jest tak istotna?

Kleszcze to pasożyty zewnętrzne, które bytują w krzakach, zaroślach, a nawet na roślinach ogrodowych i parkowych trawnikach. Najbardziej aktywne są wiosną i jesienią, ale współcześnie, kiedy zimy są dość łagodne, mogą atakować w zasadzie przez cały rok. Często ich żywicielami stają się więc psy, które każdego dnia są wyprowadzane na spacery. Wiąże się to ze sporym zagrożeniem dla czworonogów – kleszcze są bowiem nosicielami chorób, które nierzadko okazują się śmiertelnie niebezpieczne. Za przykład może tu posłużyć babeszjoza – wywołuje ona stan zapalny niemal wszystkich narządów w organizmie i w wielu przypadkach kończy się niestety śmiercią zwierzęcia. To właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka przeciwkleszczowa – dzięki niej można nawet uratować swojemu pupilowi życie.

Ochrona przed kleszczami – podstawowe środki

Jednym z najprostszych sposobów zapobiegania chorobom przenoszonym przez kleszcze jest codzienna obserwacja psa – dobrze jest każdego dnia dokładnie sprawdzać, czy na jego futrze lub skórze nie znajduje się pasożyt. W przypadku jego zauważenia, należy go niezwłocznie usunąć – ręcznie wykręcić (najlepiej w rękawiczkach) lub użyć specjalnego urządzenia, które można kupić na przykład u weterynarza.

Aby jednak jeszcze skuteczniej chronić czworonoga przed kleszczami, warto zaopatrzyć się w odpowiedni preparat profilaktyczny. W sklepach znaleźć można kilka rodzajów takich środków – do najpopularniejszych należą obroże przeciwkleszczowe, krople i spraye, a także tabletki.

Obroże przeciwkleszczowe

Zasada działania obroży przeciwkleszczowej jest bardzo prosta – należy założyć ją psu w taki sposób, aby przylegała do jego skóry, w następstwie czego uwalniany jest środek czynny, który w zależności od rodzaju preparatu odstrasza pasożyty lub je zabija. Z tego też powodu produkty te najlepiej sprawdzają się w przypadku psów krótkowłosych. W sklepach trafić można na obroże różnego rodzaju – między innymi bezzapachowe, ozdobne lub wodoodporne. Wybierając tego rodzaju produkt, należy wziąć pod uwagę wiek, wagę i wielkość swojego pupila, istotne znaczenie ma też czasami jego rasa. Okres działania obroży może wynosić nawet do kilku miesięcy, jest to więc bardzo trwałe rozwiązanie.

Krople i spraye

Krople i spraye to środki, które aplikuje się na skórę zwierzęcia. Stosując je, należy pamiętać o tym, aby nie kąpać pupila przez parę dni przed i po ich nałożeniu – kąpiel może bowiem negatywnie wpływać na ich działanie. Również w przypadku tych produktów trzeba brać pod uwagę wiek i wagę czworonoga – najlepiej poprosić weterynarza o pomoc w doborze właściwego preparatu. Krople typu spot-on działają zwykle przez kilka tygodni. Aplikuje się je między łopatkami zwierzaka, a w przypadku większych psów również u nasady ogona. Spraye to środki, których należy używać znacznie częściej – bywa, że zabieg spryskiwania nimi pupila trzeba powtarzać co kilka godzin. Co więcej, liczba psiknięć uzależniona jest od wagi zwierzęcia, dlatego też tego rodzaju preparaty zalecane są raczej w przypadku małych psów i szczeniaków.

Tabletki

Tabletkę przeciwkleszczową w zależności od jej rodzaju podaje się czworonogom raz na miesiąc lub kilka miesięcy. Tego typu środki zazwyczaj nie odstraszają kleszczy, ale szybko je zabijają, stanowią więc niezwykle skuteczny preparat ochronny. Aplikowanie ich związane jest jednak z pewnymi obostrzeniami, o których należy pamiętać. Nie zaleca się podawania tabletek psom, które cierpią na różnego rodzaju choroby układu pokarmowego, raczej nie daje się ich również tym zwierzakom, które nie ukończyły dziesiątego tygodnia życia lub ważą mniej niż dwa kilogramy. Co więcej, w przypadku niektórych czworonogów taki preparat może wywoływać przejściowe biegunki lub brak apetytu – dobrze jest więc uważnie obserwować swojego pupila.

Jak się okazuje, istnieje kilka skutecznych metod ochrony psów przed kleszczami. Warto o tym pamiętać i zdecydować się na jedną z nich – w połączeniu z codzienną obserwacją zwierzaka może to stanowić niemal niezawodny sposób zapobiegania zagrażającym ich zdrowiu chorobom przenoszonym przez pasożyty. Dobre samopoczucie pupila powinno być niezwykle ważne dla każdego właściciela – należy zatem zawsze dbać o właściwą profilaktykę przeciwkleszczową.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Skuteczna walka z pasożytami – jak ochronić psa przed kleszczami?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Skuteczna walka z pasożytami – jak ochronić psa przed kleszczami?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania