DZIAŁY

Z czasem użytkowania urządzenia mobilnego typu smartfon możemy dostrzec wyraźne spowolnienie działania zainstalowanego na nim systemu android. Jest na to jednak rozwiązanie, które skutecznie pomoże przyśpieszyć działanie androida.

Przyśpieszenie działania android można uzyskać nawet bez instalowania dodatkowych aplikacji. Wystarczy wprowadzić parę zmian w ustawieniach konfiguracyjnych urządzenia.

Etap 1. Wyłączenie animacji

Pierwszym krokiem powinno być wyłączenie animacji systemu. Aby tego dokonać wywołujemy menu podręczne i wybieramy ikonę „Ustawienia”. Następnie wybieramy „Wyświetlacz”, otwierając listę Animacji i z tej rozwiniętej listy wybieramy „Brak animacji”.

Etap 2. Usuwanie ikon

Drugim etapem, czy krokiem działania powinno być zredukowanie ilości ikon dostępnych z poziomu pulpitu. Duża ilość ikon poza przyczynieniem się do spowolnienia systemu, powoduje również większe zużycie energii, co w rezultacie skutkuje szybszym rozładowaniem baterii naszego urządzenia.
A więc przytrzymujemy palec na ekranie pulpitu do momentu pojawienia się menu. Klikamy w „Foldery”.

Później wybieramy „Nowy folder”. Po zatwierdzeniu i wprowadzeniu jej nazwy identyfikacyjnej ikona winna pojawić się na pulpicie. Teraz wybieramy ikony, które chcemy skatalogować, czyli najlepiej te odpowiedzialne za programy z których rzadko korzystamy.

Etap 3. Usuwanie aplikacji

Tak jak w przypadku systemu operacyjnego, czy dystrybucji im większa ilość zainstalowanych aplikacji tym wolniejsze działanie systemu. Dlatego warto wykonać od czasu do czasu porządki na naszym smartfonie usuwając z jego pamięci zbędne programy i aplikacje.

Aby dokonać usunięcia pliku wybieramy „Ustawienia”, a kolejno wybieramy „Aplikacje”. Klikamy w „Zarządzaj aplikacjami” i wybieramy niepotrzebne aplikacje u usuwamy wybierając „Odinstaluj”.

Etap 4. Przyśpiesz pracę przeglądarki web

Jeżeli płynność przeglądania stron internetowych na naszym smartfonie pozostawia wiele do życzenia, to można ją w prosty sposób przyśpieszyć. Wystarczy wyłączyć niektóre elementy wyświetlane na ekranie by poprawić szybkość przeglądarki.

Uruchamiamy przeglądarkę wywołujemy menu ustawień i wybieramy „Więcej” a potem „Ustawienia”. Z listy wtyczek wybieramy „Obsługa wtyczek” i zaznaczamy opcję „Zawsze włączona”. Aby strony wyświetlały sie szybciej i pożerały mniejszą ilość transferu danych możemy wyłączyć wyświetlanie obrazów poprzez odznaczenie opcji „Wczytuj obrazy”

Etap 5. Aktualizacja systemu

Z każdą aktualizacją producent dołącza do swojego softu nowe funkcjonalności oraz eliminuje dostrzeżone błędy, które mogą przyczyniać się m.in. do wolniejszego działania urządzenia. Dlatego warto sprawdzać na bieżąco dostępność nowych aktualizacji.

Tak więc wybieramy „Ustawienia”, a potem „Informacje o telefonie”. Teraz wybierzmy „Aktualizacja oprogramowania”. W przypadku, gdy dostępne jest nowe oprogramowanie, to zostanie pobrane i kolejno zainstalowane.

Etap 6. Przyśpieszenie Androida za pomocą aplikacji

Jeżeli po wprowadzeniu powyżej opisanych wskazówek zmian, stwierdzimy że nasz smartfon działa niedostatecznie szybko możemy skorzystać z aplikacji przyśpieszających działanie systemu.

Etap 7. Nakładka szaty graficznej interfejsu

Standardowa nakładka graficzna interfejsu nie zawsze dostosowana jest do możliwości obliczeniowych smarftfonu. Duża ilość elementów graficznych może spowalniać nasze urządzenie. Można ją więc zmienić na prostszą, choć bardziej wydajną nakładkę Launcher Pro. Aplikacja ta jest darmowa i można ją pobrać ze sklepu Google Play. Do dzieła 🙂

Po zainstalowaniu wybieramy Home, a w wyświetlonym menu wybieramy LauncherPro. W przypadku chęci powrotu do standardowej nakładki powracamy do niej wybierając w tego samego menu „Program uruchamiający”.

Etap 8. Automatyczne wyłączanie aplikacji

Gdy zamykamy aplikację, jej proces nie jest końcowy, gdyż program wciąż działa w tle. Niektóre aplikacje mają zdolność automatycznego uruchomienia, bez wiedzy użytkownika. Takie działania sprowadzają się do dużego obciążenia pamięci urządzenia, co może spowodować duże spowolnienie systemu. Nad zapanowaniem nad aplikacjami zainstalowanymi w telefonie pozwala darmowe narzędzie Advanced Task Manager, który automatycznie kończy niepotrzebne procesy w smartfonie.

Po uruchomieniu aplikacji zaznaczamy na liście uruchomionych procesów, pola obok aplikacji które chcemy zamknąć w danej chwili i wybieramy Kill Selected.

Aplikacja automatycznie potrafi wyłączyć programy, wraz z wyłączeniem ekranu smartfona. Aby skorzystać z takiego rozwiązania zaznaczamy tak jak powyżej pola, których ma dotyczyć ta opcja. Teraz wywołujemy menu podręczne i wybieramy „Settings” i kolejno Eneble Auto Kill. Jeżeli nie chcemy by aplikacje były wyłączany za każdym razem gdy wyłączymy ekran, klikamy w „Delay Time For Auto-Kill. Po czym zaznaczamy odstęp czasu po jakim procesy mają być wyłączane np. 2 minuty (2 minutes).

Niniejszy poradnik pod tytułem "Przywrócenie szybkości Androidowi" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Przywrócenie szybkości Androidowi" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.