DZIAŁY

Smartfony flagowe Apple z wyższej półki cenowej cieszą się dużym powodzeniem. W końcu nie tracą szybko na wartości, a dodatkowo oferują sporo udogodnień i ciekawych funkcji. Do tej pory dużą popularnością cieszył się iPhone 11. Czy warto go zamienić na iPhone 14 Pro Max, czyli najnowszy i najdroższy model od Apple?

Poznaj iPhone 11. Czym charakteryzuje się ten model smartfona?

Smartfon Apple iPhone 11 128 GB został wprowadzony na rynek w 2019 r. obok takich modeli jak 11 Pro i 11 Pro Max. Stał się najpopularniejszym modelem tej serii, gdyż łączył nową jak na tamten moment technologię z jednocześnie dość przystępną jak na flagowy model od Apple ceną. Ten smartfon posiada zaokrąglone brzegi, a także ekran z panelem LCD o rozdzielczości 1792 x 828 pikseli. Smartfon iPhone 11 128 jest wyposażony w matrycę 1/2.55″. Telefon pracuje na procesorze A13. Warto wiedzieć, że ten smartfon nie pracuje w 5G, zatem z czasem jakość połączeń, gdy operatorzy będą się przełączać na ten standard, może się pogorszyć. iPhone 11 128GB posiada 4 GB RAM. W wersji 11 Pro iPhone 128 GB ekran ledowy ma przekątną długości 5,8″, z kolei w najnowszym 14 Pro 6,1″. Dla miłośników dużych wyświetlaczy dobrym rozwiązaniem  jest 11 Pro Max z wyświetlaczem 6,5″ albo najnowszy 14 Pro Max o długości przekątnej ekranu 6.7″. Smartfon iPhone 11 Pro działa na procesorze A13, z kolei iPhone 14 Pro na procesorze A16, który jest szybszy nawet o 60%. Apple iPhone 11 Pro Max posiada matrycę aparatu głównego 12 Mpix, teleobiektyw 12 Mpix z przesłoną f/2.0, a także ultra szerokokątny obiekty 12 Mpix f/2,4. Pracuje na systemie operacyjnym iOS 13. Smartfon waży 226 g. Pojemność baterii w tym modelu iPhone wynosi 3969 mAh. Na jednym ładowaniu tego smartfona możliwe jest słuchanie muzyki przez ponad 65 godzin. Można naładować go do pełna w mniej niż 2 godziny. Oczywiście konieczna jest odpowiednia ładowarka iPhone. Taka o mocy 18 W zapewnia naładowanie sprzętu w godzinę i 42 minuty. Warto wiedzieć, że ładowarka do iPhone 5W umożliwia naładowanie smartfona w około 3 godziny i taka oferowana była w poprzednich modelach. Zatem skok jakościowy jest znaczny.

Najnowszy iPhone Pro Max – jakie ma ulepszenia?

Poza szybszym procesorem iPhone Pro Max w najnowszej wersji, czyli 14 Pro Max, oferuje wiele udogodnień. Na pewno nie jest to smartfon dla tych, którzy lubią lekkie konstrukcje, gdyż waży 240 g.  Jednak z drugiej strony dzięki temu jest solidniejszy. Ma też bardzo dobre podzespoły. Posiada 6 GB RAM. Wyposażony jest w Dynamic Island zamiast notch. Kryje ona przedni aparat oraz kamerę do obsługi Face ID. Dynamic Island wyświetla różne informacje i w zależności od tego zmienia swoją szerokość i wysokość, np. przy wyświetlaniu nazwy utwory i wykonawcy podczas słuchania muzyki. W tym smartfonie zastosowano wyświetlacz OLED LTPO. Minimalna częstotliwość odświeżania obrazu w trybie always on wynosi zaledwie 1 Hz. Wyświetlacz dobrze radzi sobie w jasnym słońcu. A jak wypada najnowszy smartfon w porównaniu z iPhone 13 pro Max 128GB lub 256GB? Otóż warto wiedzieć, że w testach uzyskuje lepszą wydajność procesora, alei i wydajność graficzną. Stąd korzystający z iPhone 13 Pro Max 256GB i o mniejszej pojemności do gier o dobrych efektach wizualnych, mogą pomyśleć nad wymianą na nowszą wersję. Główny aparat w iPhone 14 Pro Max charakteryzuje się rozdzielczością 48 Mpix, jest ona dostępna w formacie ProRAW. W trybie auto 4 piksele łączą się w jeden, a rozdzielczość wynosi 12 Mpix. Drugi obiektyw jest ultra szerokokątny i ma rozdzielczość 12 Mpix z przysłoną f/2.2 oraz 120-kątnym polem widzenia. Przedni aparat ma rozdzielczość 12 Mpix  z przysłoną f/1,9 i autofocusem. Ten smartfon nagrywa też wideo w 4K z częstością od 24 do 60 kl./s. Smartfon wyposażony jest też w super stabilizację obrazu Action Mode, która świetnie działa przy rozdzielczości 2,8 K i częstości 60 kl./s. Pracuje na systemie operacyjnym iOS 16. Smartfon spokojnie wytrzymuje jeden dzień intensywnej pracy na baterii. Ładowarka Apple z portem USB-C pozwala na naładowanie sprzętu do 100% w 90 minut.

Czy warto wymienić iPhone 11 na 14 Pro Max?

Dysponując odpowiednim budżetem, na pewno warto „przesiąść się” ze starszego modelu Apple iPhone na nowy. Trzeba jednak liczyć się ze sporym wydatkiem. Za model 11 Pro Max obecnie należy zapłacić od ok. 3000 zł, z kolei najnowszy smartfon 14 Pro Max to koszt ponad dwukrotnie większy. Oczywiście za wyższą cenę otrzymuje się wyższą jakość, zarówno jeśli chodzi o prędkość pracy, znacznie lepszej jakości wyświetlacz, jak i oczywiście pracę w ramach 5G. Na pewno taka inwestycja pozwoli też korzystać ze smartfona przez kilka lat i korzystać z kolejnych ulepszeń iOS 16. Szybka ładowarka do iPhone jest tutaj niezbędna, choć smartfon wytrzyma jeden dzień intensywnej pracy. Na pewno wiele osób zastanawia się, czy za tę cenę jest dołączona w zestawie. Otóż ładowarkę iPhone trzeba zakupić osobno, a w zestawie jest jedynie kabel USB-C.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Smartfony z wyższej półki od Apple. Smartfon iPhone 11 a iPhone 14 Pro Max – czy warto zainwestować w nowszy model? Powrót" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Smartfony z wyższej półki od Apple. Smartfon iPhone 11 a iPhone 14 Pro Max – czy warto zainwestować w nowszy model? Powrót" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania