Internet
Czytany poradnik
Projektowanie stron internetowych – jak to zrobić?
0

Projektowanie stron internetowych – jak to zrobić?

AUTOR:  Porady.org1 lipca 2020

Projektowanie stron internetowych – na czym polega? Jak stworzyć nowoczesną witrynę zbudowaną na sprawdzonym i niezawodnym systemie CMS? Ten artykuł to duża dawka wartościowej wiedzy i informacji dla wszystkich.

Projektowanie stron internetowych polega na zaplanowaniu układu oraz wyglądu witryny, która zostanie umieszczona na wskazanej przez klienta domenie. Cały proces projektowania obejmuje zarówno witrynę główną jak i podstrony z ofertą oraz danymi kontaktowymi. Zakres samego projektu może być jednak bardzo różny i w przypadku prostych witryn może ograniczać się do zaledwie kilku podstron. Bywa jednak też tak, że projektowanie stron internetowych obejmuje dziesiątki lub setki zakładek oraz aplikacje webowe będące integralną częścią witryny.

Bardzo często w projektowaniu stron www uczestniczy zarówno programista jak i grafik. Współpraca już na wczesnym etapie realizacji strony pozwala na dokładne wykonanie projektu oraz końcowe zadowolenie klienta. Aby dowiedzieć się więcej o naszej ofercie skontaktuj się z nami.

Przedstawmy zatem jaki zakres obowiązków przypisany jest grafikowi i programiście oraz dlaczego co raz większą popularnością wśród web developerów i firm cieszą się płatne szablony.

Grafik

Wygląd strony internetowej to jeden z jej najważniejszych elementów. Lekka i nowoczesna strona internetowa to nie tylko jednak pozytywne wrażenie dla klienta, ale również spójność wizualna marki powiązana z jej logiem i produktami. Profesjonalny grafik zadba o to, aby projektowanie stron internetowych było zgodne z zasadami stosowania responsywnych układów. Sama witryna internetowa musi być także przejrzysta oraz umożliwiać łatwą nawigację pomiędzy podstronami. Ponadto grafik odpowiada za dobór czcionki, kolorystyki oraz zadbanie o najmniejsze detale na stronie internetowej.

Dzięki znajomości najnowszych trendów na rynku projektowania stron internetowych może on wdrożyć rozwiązania niedostępne jeszcze u konkurencji lub takie które wyróżnią naszą firmę i produkty wśród klientów. Graficy co raz częściej jednak pełnią rolę wsparcia przy realizacji stron internetowych. Dzieje się tak ze względu na mnogość gotowych do wykorzystania szablonów, które umożliwiają pełną personalizację i dostosowanie wyglądu witryny przy niskich kosztach i krótkim czasie realizacji.

Programista

Programista to osoba, która zajmuje się przy projektowaniu stron internetowych zarówno programowaniem front-end jaki back-end. Co to oznacza? Front-end to przygotowywanie szablonu i jego kodu zgodnie ze specyfikacją HTML i CSS oraz projektem grafika. Back-end to natomiast tworzenie np. skryptów JavaScript na zlecenie klienta oraz kodu niezbędnego przy np. dedykowanych wtyczkach dla WordPressa. W przypadku wdrażania nowoczesnych strony internetowych przydają się zarówno umiejętności front i back-end.

Do obowiązków programisty należy bowiem poprawna realizacja projektu strony, naprawianie jej błędów i dodawanie nowych funkcji na życzenie klienta. Programista dba również o wysoką jakość kodu i optymalizację strony internetowej. Dotyczy to m.in. jej czasu ładowania oraz bezpieczeństwa. Do tego celu potrzebne są konkretne wytyczne ustalane właśnie w trakcie projektowania stron internetowych.

WordPress

Obecnie na całym świecie co raz chętniej wykorzystuje się do tworzenia stron internetowych WordPressa. To popularny i darmowy system CMS, który umożliwia łatwe zarządzanie stroną internetową oraz blogiem firmowym. Dodatkowo wdrażanie stron www opartych o WordPressa jest znacznie szybsze i tańsze w realizacji dla firm i klientów. WordPress jest przyjazny dla użytkownika oraz pozwala na dowolną konfigurację wyglądu i ustawień poprzez panel administratora.

Szablon

Decydując się na platformę WordPress zyskujemy dodatkowo możliwość wyboru jednego spośród tysięcy profesjonalnych szablonów. Dzięki wybraniu gotowych motywów możemy  już na samym początku realizacji projektu zrezygnować z udziału grafika oraz programisty, a tym samym oszczędzić pieniądze.

Do wdrożenia szablonu wystarczy bowiem wprawiony webmaster lub zewnętrzna firma. Korzystanie z gotowych szablonów daje ogromne możliwości i korzyści właścicielowi strony internetowej. Przedstawimy najważniejsze z nich:

  • Krótszy czas realizacji projektu,
  • Stałe aktualizacji szablonu,
  • Wysoka jakość kodu strony,
  • Znacznie niższy koszt projektu,
  • Możliwość łatwej personalizacji strony,
  • Bezpieczeństwo i wydajność witryny,
  • Dostęp do nowych funkcji i poprawek.

Obecnie co raz częściej firmy decydują się właśnie na takie rozwiązanie podczas, gdy dedykowane szablony tworzone są dla największych graczy lub w szczególnych przypadkach.

Projektowanie stron internetowych

Projektowanie stron internetowych nie byłoby jednak możliwe bez odpowiedniego zarządzania samym procesem wdrożenia. Doświadczone firmy dysponują zarówno profesjonalnymi grafikami jak i zespołem programistów, którzy projektują nowoczesne i przyjazne strony internetowe. Oferują one również wdrożenie nowoczesnych i lekkich szablonów opartych o platformę WordPress, w pełni zgodne z SEO. Dla najbardziej wymagających klientów oferują również tworzenie dedykowanych wtyczek i modułów.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze