DZIAŁY

Błąd łączenia się z bazą danych WordPress to komunikat, który może zmrozić krew w żyłach każdemu użytkownikowi WordPress. Taki błąd może się bowiem wiązać z utratą danych, a tym samym utratą prowadzonej strony internetowej WordPress. Jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy!

Błąd łączenia się z bazą danych WordPress – komunikat o błędzie

Skąd wiadomo, że WordPress nie może się połączyć z bazą danych, a więc miejscem, gdzie przechowywane są wszystkie ustawienia i moduły platformy? Świadczy o tym następujący komunikat:

WordPress nie może połączyć się z bazą danych / Error estabilishing a database connection

Z czego to może wynikać? Przedstawiamy możliwe przyczyny poniżej.

Zobacz także pozostałe błędy WordPress.

Błąd łączenia się z bazą danych WordPress – przyczyny

Błąd łączenia się z bazą danych może zostać wywołany przez kilka czynników. Należą do nich:

  • błąd wtyczki lub szablonu,
  • przeniesienie strony na inny serwer,
  • przeciążenie serwera
  • uszkodzenie bazy danych,
  • zbyt duży ruch na stronie,
  • zmiana parametrów serwera,
  • zmiana loginu lub hasła do bazy danych.

Jak poradzić sobie z tymi problemami? Na szczęście twórcy platformy WordPress przewidzieli wiele różnych usterek i umożliwili użytkownikom WordPress samodzielną diagnozę oraz naprawienie najczęściej występujących problemów, w tym także błędu łączenia się z bazą danych WordPress.

Błąd łączenia się z bazą danych WordPress – możliwe rozwiązania

Jeśli WordPress wyświetla błąd łączenia się z bazą danych, najczęściej wynika to z problemu z plikiem wp-config.php. To plik, który znajduje się w głównym katalogu plików WordPress i zawiera najważniejsze informacje na temat konfiguracji platformy CMS. Aby rozwiązać problem, należy sprawdzić, czy w pliku wp-config.php zostały poprawnie określone parametry – nazwa bazy, nazwa użytkownika bazy oraz hasło użytkownika bazy, parametry te znajdują się w pliku opisane w następujący sposób:

  • define(’DB_NAME’, '{nazwa_bazy}’),
  • define(’DB_USER’, '{nazwa_uzytkownika_bazy}’),
  • define(’DB_PASSWORD’, '{haslo_uzytkownika_bazy}’).

Jeśli któreś z ustawień jest błędne, uniemożliwia to poprawne połączenie z bazą danych, w związku z czym należy poprawić dany parametr.

Jeśli błąd Error estabilishing a database connection wynika ze zbyt wielu zapytań do bazy danych w danym momencie i tym samym, przeciążenia serwera, może być konieczny kontakt z działem supportu. Stan serwera można sprawdzić, korzystając z panelu administratora. Jeśli wszystko działa poprawnie, a mimo to problem nadal występuje, należy poszukać źródła problemu gdzieś indziej. W tym celu warto skontaktować się z usługodawcą internetowym.

Inne możliwe rozwiązanie w przypadku problemów z bazą danych WordPress to nadpisanie wszystkich plików platformy. Proces ten przeprowadza się ręcznie, np. po to, by oczyścić platformę z wirusów. Aby nadpisać pliki WordPress, należy wykonać kopię zapasową danych, a następnie uruchomić ręczną aktualizacją WordPress (z pominięciem folderu wp-content). Jeśli będzie wymagana także aktualizacja bazy danych, użytkownik otrzyma stosowny komunikat, który go o tym powiadomi.

Jeśli wszystkie opisane powyżej rozwiązania zawiodły i nadal występuje problem z bazą danych WordPress, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty z tej dziedziny. Profesjonalna naprawa bazy danych może się okazać kosztowna, jednak jest ona konieczna, by nie utracić cennych danych zapisanych na stronie internetowej.

Naprawa WordPress – przydatne funkcje

Jeśli interesuje Cię, jak można samodzielnie naprawić WordPress, warto poznać lepiej funkcje, w które została wyposażona ta platforma CMS. Jedną z nich jest Site Health Check. To monitoring stanu witryny, który można uruchomić z poziomu administratora, klikając w zakładkę Narzędzia. Po kliknięciu w przycisk Stan Witryny zostanie uruchomiony specjalny test, który przeanalizuje stronę internetową pod kątem wadliwych elementów, a następnie wskaże, co zrobić, by poprawić jej stan.

Inna warta uwagi (i nie zawsze taka oczywista jakby się mogło wydawać) funkcja WordPress to możliwość wyłączenia wszystkich wtyczek i szablonów. Jeśli coś nie działa na stronie internetowej WordPress, pierwszym krokiem w celu zdiagnozowania przyczyny problemów powinno być właśnie wyłączenie wszystkich dodatkowych elementów, które zainstalowaliśmy. Po wyłączeniu poszczególnych modułów można powoli i czujnie je uruchamiać – jeden po drugim i w ten sposób wychwycić, który z nich powoduje największe problemy.

PAMIĘTAJ: wszelkie nieumiejętne ingerencje w ustawienia platformy WordPress mogą się zakończyć utratą danych i tym samym utratą strony internetowej. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac na stronie pamiętaj zawsze o tym, by wykonać kopię zapasową danych. Jeśli natomiast dany problem Cię przerasta, skontaktuj się z profesjonalistą, który naprawi stronę internetową bez ryzyka utraty danych.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Błąd łączenia się z bazą danych WordPress" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Błąd łączenia się z bazą danych WordPress" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania