DZIAŁY

Zaciągając pożyczkę, większość osób nie myśli o tym, że mogą pojawić się problemy, które utrudnią spłatę zobowiązania. Przykładem jest chociażby utrata pracy. Jak zabezpieczyć się przed takimi kłopotami?

Pożyczka to często dobre rozwiązanie, żeby sfinansować nagłe i niespodziewane wydatki, jak również długo odkładane plany. Należy jednak pamiętać, że pożyczka ma być wsparciem i nie powinna stać się źródłem kłopotów. Dlatego właśnie należy zaciągać takie zobowiązania z głową.

– Pożyczanie pieniędzy powinno zostać poprzedzone dokładną analizą naszego domowego budżetu. Należy się upewnić, że będziemy w stanie spłacać dodatkową ratę pożyczki bez rujnowania naszych rodzinnych finansów – zwraca uwagę ekspert marki hapipożyczki. – Niestety, jeśli nawet możemy sobie pozwolić na kolejne zobowiązanie, nie jesteśmy w stanie przewidzieć różnych zdarzeń losowych i zawodowych. Pomijając jaskrawe przypadki, trudno na przykład spodziewać się utraty pracy za kilka miesięcy lub za rok. Tymczasem pożyczkę na raty zaciągamy często na kilka lat i do tego pożyczamy wysoką kwotę. Warto być mądrym przed szkodą i odpowiednio wcześniej się zabezpieczyć przed takimi problemami – dodaje ekspert.

Ubezpieczenie od utraty pracy

Najlepszym zabezpieczeniem interesów pożyczkobiorcy jest wykupienie ubezpieczenia od utraty pracy. Niektórzy pożyczkodawcy sami proponują wykupienie takiej polisy. Warto jednak wtedy pamiętać, że zwykle konieczne będzie dokonanie cesji z ubezpieczenia na rzecz firmy pożyczkowej. Wtedy pieniądze z polisy są wypłacane bezpośrednio pożyczkodawcy. Można również ubezpieczyć się od utraty pracy samodzielnie. Problem polega jednak na tym, że takie ubezpieczenie jest zwykle rozszerzeniem ubezpieczenia na życie, a nie występuje samodzielnie. Jeśli już mamy taką polisę na życie, warto zapytać towarzystwo ubezpieczeniowe, czy można rozszerzyć ubezpieczenie od ryzyka utraty pracy.

Niezwykle ważne jest zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) przed wykupieniem polisy. Szczególnie istotne są wyłączenia, czyli zdarzenia, które wykluczają wypłatę odszkodowania. Trzeba uważać, ponieważ nie w każdej sytuacji ubezpieczyciel zgodzi się na rekompensatę. Jedna polisa chroni na przykład wtedy, gdy pracownik stracił pracę nie ze swojej winy, inna dopuszcza rozwiązanie umowy za porozumieniem stron itd.

Zgromadzenie oszczędności

Innym rozwiązaniem, które może dość dobrze zabezpieczyć interesy pożyczkobiorcy, jest stworzenie poduszki finansowej. To oznacza po prostu zgromadzenie pewnych oszczędności. Na szczęście z tym jest coraz lepiej w Polsce. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że oszczędności ma już ponad 46% naszych rodaków. To dobra informacja. Posiadanie oszczędności daje nieco spokoju i pewności finansowej. Mając poduszkę finansową, nie trzeba wpadać w panikę zaraz po utracie pracy, ponieważ pożyczkę nadal można spłacać w terminie, korzystając z oszczędności. Kwestią otwartą pozostaje jednak to, jak dużą poduszką finansową powinniśmy dysponować. Przyjmuje się najczęściej, że powinny to być oszczędności, które pozwolą nam przeżyć przez trzy miesiące na niezmienionym poziomie. Wydaje się jednak, że najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zapas środków na przeżycie pół roku. Mając takie zabezpieczenie, możemy bez problemu regulować w terminie nasze zobowiązania, a do tego spokojnie szukać nowego zatrudnienia.

Wakacje od spłaty

Szukając pożyczki na raty na rynku pozabankowym, warto sprawdzić, który pożyczkodawca udostępnia możliwość wakacji od spłaty. To opcja zawieszenia na pewien czas spłaty pożyczki. Idealne rozwiązanie nie tylko wtedy, gdy pojawi się więcej wydatków w jakimś miesiącu, ale również wtedy, gdy stracimy pracę.

W momencie zaciągania pożyczki wakacje od spłaty mogą wydawać się nam czymś nieistotnym, ale w kryzysowej sytuacji okazują się prawdziwym ratunkiem. Na czym polegają takie wakacje? U każdego pożyczkodawcy mogą wyglądać nieco inaczej. Czasami oznaczają zawieszenie spłaty na miesiąc, innym razem na dwa lub trzy miesiące. Trzeba zwrócić uwagę, że piszemy tu przez cały czas o zawieszeniu spłaty raty, a nie o jej umorzeniu. Co dzieje się dalej? Po wakacjach pożyczkowych albo wydłużany jest okres spłaty pożyczki, albo zawieszona rata/raty są dzielone i doliczane do pozostałych rat. W każdej opcji powinniśmy otrzymać nowy harmonogram spłaty. Wakacje pożyczkowe są bezpłatne, ale skorzystanie z nich może się przełożyć na nieznaczny wzrost kosztów pożyczki z powodu wydłużenia okresu spłaty.

Refinansowanie pożyczki

Jeśli nie zabezpieczyliśmy naszych interesów jeszcze przed zaciągnięcie pożyczki lub na etapie pożyczania pieniędzy, a pojawi się problem ze spłatą zobowiązania, warto wziąć pod uwagę refinansowanie pożyczki. Nie należy jednak tego mylić z konsolidacją zobowiązań – wiele pożyczek lub kredytów łączy się w jedno zobowiązanie. W przypadku refinansowania zaciągana jest nowa pożyczka, której środkami jest spłacana poprzednia. Zwykle pozostaje jeszcze część pieniędzy do dowolnego wykorzystania. Przy refinansowaniu spłacamy niższe raty, ale przez dłuższy okres niż przy poprzedniej pożyczce.

Nie należy się bać zaciągania pożyczek, ale trzeba to robić z głową. To oznacza między innymi odpowiednie zabezpieczenie swoich interesów przy pożyczaniu pieniędzy. Warto o tym pamiętać.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt „Pożyczka dla Nowych Klientów” dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Pożyczka na raty a utrata pracy – jak się zabezpieczyć?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Pożyczka na raty a utrata pracy – jak się zabezpieczyć?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania