DZIAŁY

Jak tresować szczeniaka i nie popełnić największych błędów? Których komend jesteśmy w stanie nauczyć naszego pupila bez pomocy trenera? Kiedy jest najlepszy czas na domową tresurę? Zapraszamy do lektury!

Jak tresować szczeniaka – najważniejsze zasady

Jak tresować szczeniaka i nie popełnić największych błędów? Oto podstawowe zasady:

 1. Tresuj psa zawsze w cichym miejscu, sprzyjającym skupieniu uwagi Was obojga
 2. Nigdy nie bij psa, to nie pomoże w tresurze, nie karć go również po fakcie, bo nie będzie wiedział, za co został ukarany
 3. Dawkuj kolejne lekcje, lepiej tresować częściej i krócej, by osiągnąć lepsze efekty

Jak tresować szczeniaka? Czego mogę nauczyć psa?

Aby nauczyć psa wielu przydatnych komend, nie potrzebujesz wcale pomocy profesjonalnego trenera. Najważniejsza jest relacja pomiędzy Tobą i Twoim pupilem, to jak potrafisz go zmotywować oraz jego chęci do nauki. Psi mózg chłonie najwięcej wiedzy pomiędzy 10. tygodniem i 5 miesiącem życia. To czas, gdy Twój pupil jest najbardziej skupiony i ciekawy tego, czego chcesz go nauczyć.

Psa możesz nauczyć samodzielnie:

 • Chodzenia grzecznie przy nodze, nawet bez smyczy
 • Zostawać posłusznie we wskazanym miejscu
 • Nie zjadać śmieci, nie pić wody z zakazanych miejsc
 • Przychodzić na polecenie, przynosić wskazane przedmioty
 • Zachowywać się grzecznie przy stole, gościach i obcych
 • Zachowywać się spokojnie przy pojazdach, dzieciach i innych zwierzętach
 • Nosić szelki i kaganiec
 • Rozróżniać wiele komend, takich jak „głos”, „daj łapę”, „aport”, „siad”, „waruj”, „hop” lub „czołgaj się”

Co można zrobić, by zmotywować pupila do nauki?

Aby zachęcić psa do nauki komend, należy znaleźć spokojnie miejsce do ćwiczeń (pozbawione dużej ilości rozpraszających bodźców), wprowadzić atrakcyjny system nagród i zachowywać się przyjaźnie i zachęcająco. Nagrody dla psiaka to nie tylko ulubione łakocie, to także beztroska zabawa z opiekunem oraz pieszczoty. Zwracając się do pupila, staraj się uśmiechać, komendy mówione wyższym, ciepłym głosem są odbierane o wiele bardziej pozytywnie przez psy!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Poradnik jak tresować szczeniaka" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Poradnik jak tresować szczeniaka" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.