Podkaszarki akumulatorowe – jak wybrać odpowiednią?
Każdy marzy o pięknym, zadbanym ogrodzie. Aby nasz trawnik wyglądał schludnie musi być równo przystrzyżony. Wielu osobom kojarzy się to z mozolną pracą, wycinaniem chwastów i kęp trawy. Szczególną trudność sprawiają miejsca niedostępne dla tradycyjnych kosiarek tj. przy krawężnikach, pod murem, wokół krzewów. Aby ułatwić sobie to zadanie warto zaopatrzyć się w podkaszarkę. Jest to urządzenie, które w łatwy sposób przyspieszy naszą pracę w ogrodzie. Wiele profesjonalnych narzędzi tego typu dostarcza Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe A/B/C.
Jak działają podkaszarki akumulatorowe?
Podstawową zaletą podkaszarek akumulatorowych jest to, że nie wymagają stałego podłączenia do źródła zasilania. Są więc dużo praktyczniejsze tam, gdzie utrudniony jest dostęp do prądu. Poza tym nie ma problemu z plączącym się kablem wśród roślin, a także nie trzeba pamiętać o zapasie paliwa. W porównaniu z podkaszarką spalinową urządzenie jest znacznie cichsze i nie wydziela spalin. Znakomicie sprawdza się w sadach, wśród krzewów, tam gdzie jest zagęszczenie roślin.
Aby móc używać podkaszarki akumulatorowej, należy najpierw naładować znajdujący się w urządzeniu akumulator. To od jego pojemności zależy, jak długo będziemy mogli pracować bez konieczności ładowania urządzenia. Do niewielkiego ogrodu powinna wystarczyć podkaszarka z akumulatorem o pojemności ok.1,5 Ah.
Kolejnym istotnym elementem jest system tnący. Większość dostępnych na rynku modeli podkaszarek ma żyłkę tnącą, tylko droższe modele wyposażone są w noże plastikowe lub metalowe.
Jak wybrać odpowiednią podkaszarkę akumulatorową?
Producenci podkaszarek akumulatorowych zapewniają wybór szerokiej gamy modeli. Wśród dostępnych produktów są zarówno takie, które będą działały efektywnie i sprawnie przez długi czas, jak i takie słabszej jakości. Na co więc zwrócić uwagę wybierając urządzenie do własnego ogrodu? Poniżej kilka rad, które powinny ułatwić decyzję.
System tnący.
Podstawowym elementem podkaszarki jest część tnąca. W większości modeli dostępnych obecnie na rynku jest to żyłka, noże plastikowe lub metalowe.
Mechanizm z żyłką przeznaczony jest głównie do koszenie cienkich roślin i trawy. System jest łatwy w obsłudze. Gdy nylonowe włókno zerwie się lub po prostu zużyje, w jego miejsce wkładamy nową nic i możemy kontynuować pracę. Trzeba jednak odpowiednio dobrać grubość żyłki do rodzaju kosiarki. Warto upewnić się przed zakupem jaki rodzaj włókna jest nam potrzebny. Do wyboru mamy:
- 1,2 mm do 2 mm grubości – niewielkie rośliny, trawa;
- 2,7 mm do 3 mm grubości – chwasty o grubszych łodygach.
Urządzenia wyposażone w system tnący w postaci plastikowych lub metalowych noży przeznaczone są raczej dla ogrodników chcących kosić grube łodygi lub suche gałęzie. Taką podkaszarką przetniemy niemal wszystkie rodzaje roślin. Noże z tworzywa sztucznego są znacznie tańsze i łatwiejsze w konserwacji, Wystarczy tylko przetrzeć je wilgotną szmatką. Noże metalowe są z kolei bardziej wytrzymałe i nadają się do ostrzenia. Będą więc służyły przez wiele lat.
Na jakie parametry warto zwracać uwagę wybierając podkaszarkę akumulatorową?
Innym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest średnica cięcia podkaszarki. To właśnie od niej zależy efektywne tempo naszej pracy. Im większa średnica cięcia tym szybciej skosimy większą powierzchnię, ale tym samym jest mniej mobilna i nie wszędzie można się nią dostać.
Akumulator
Podkaszarka akumulatorowa, aby spełniała swoją funkcję musi mieć dobrą baterię. W przeciwnym wypadku praca takim urządzeniem może być bardzo niekomfortowa. Warto zwrócić uwagę przed zakupem podkaszarki na to jak długo będzie ona pracowała na pełnym akumulatorze i ile czasu potrzeba na ponowne naładowanie. W dostępnych obecnie modelach montowane są baterie pozwalające na nieprzerwaną pracę ok. 1 godziny. Czas ładowania takiego akumulatora wynosi ok. 3 godzin. Jednakże, wszystko zależy od wyboru modelu.
Kształt głowicy
Innym ważnym elementem przy wyborze podkaszarki akumulatorowej jest kształt głowicy. Do wyboru są końcówki okrągłe i trójkątne. Głowice okrągłe są delikatniejsze, przeznaczone do miękkiej trawy i małych roślin. Urządzenie z taką głowicą ma płynne obroty i niewiele hałasuje. Jest to dobry wybór do niewielkiego ogrodu.
Głowice trójkątne przeznaczone są do cięcia grubszych łodyg. Tam siła cięcia noży jest znacznie większa, więc upora się nawet z niewielkimi krzewami. Wytwarza też znacznie więcej hałasu. Urządzenie z taką końcówką jest bardzo precyzyjne, dzięki temu nadaje się idealnie do modelowania skalniaków itp. Wymaga częstszej wymiany żyłki lub ostrzenia noży.
Element, na który warto zwrócić jeszcze uwagę przed wyborem podkaszarki to również na pewno rękojeść regulowana teleskopowo. Pozwala ona na dostosowanie długości urządzenia do naszych potrzeb.
Podkaszarka akumulatorowa to urządzenie niezbędne w każdym ogrodzie. Produkt jest lekki, łatwy w obsłudze i znacznie ułatwia pracę na działce. Poszczególne modele różnią się od siebie, warto więc, aby wybór był dobrze przemyślany. Zapewni nam to komfort i dobre efekty użytkowania.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Podkaszarki akumulatorowe – jak wybrać odpowiednią?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Podkaszarki akumulatorowe – jak wybrać odpowiednią?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.