DZIAŁY

Popularne stwierdzenie mówi, że uczymy się całe życie. Często jednak potrzebnej nam wiedzy jest zbyt dużo, by ją skutecznie opanować. Warto zatem poznać skuteczne metody uczenia się.

Żeby efektywnie przyswoić wiedzę, specjaliści radzą, by skupić się na szczegółach, które pomogą w zapamiętywaniu większych partii materiału. Jak tego dokonać?

Ucz się bracie, ucz

Utarło się, że ciężko nam przyswoić wiedzę czy informacje trudne do zapamiętania. Nic bardziej mylnego! To te banalne, łatwe do zapamiętania kwestie najszybciej wylatują nam z głowy. Chociażby numer domu koleżanki czy kolegi, którego mamy zamiar odwiedzić. Ma to być kolejna wizyta, ale za nic w świecie nie możemy przypomnieć sobie, pod którym numerem mieszka. W zapamiętywaniu pomogą nam odpowiednio dobrane metody uczenia się. Na internetowych portalach można znaleźć badanie z udziałem kilkudziesięciu osób, którym pokazywano scenki nagrane na wideo wraz z poleceniem, by zapamiętały jak najwięcej. Metody, którą dobiorą, by zapamiętać fragmenty filmów, były dowolne: zapisywanie, powtarzanie, zapamiętywanie. Każdy z uczestników badania mógł wybrać tę metodę, która wydawała mu się najskuteczniejsza. Po czternastu dniach wszystkie te osoby miały przypomnieć sobie to, co widziały i opowiedzieć poszczególne scenki egzaminatorowi. Efekt? Drastycznie różny. Część osób nie mogła sobie przypomnieć niemal nic sprzed dwóch tygodni. Inne zapamiętały niewielką część. Najwięcej informacji zostało w pamięci osób, które powtarzały sobie to, co wówczas zobaczyły. Właśnie! Nawet kilkadziesiąt sekund powtarzania informacji pozwala zapamiętać ją dłużej. Wówczas nawet po kilku tygodniach będziemy w stanie podać wiele szczegółów. Powtarzanie materiału to jedna ze skuteczniejszych metod nauki. Może ona okazać się efektywna również w pracy. Wystarczy pod koniec dnia roboczego przeanalizować ostatnie godziny w pracy, wyciągnąć wnioski i efekty poprawić o kilkadziesiąt procent.

Jak jeszcze uczyć się efektywnie?

Materiał, który przyswajasz, powtarzaj na głos. Może to być mówienie do lustra albo do drugiej osoby, która nawet nie musi cię słuchać. Im więcej zmysłów angażujesz do zapamiętywania informacji, tym większe szanse, że uda się je zapamiętać na dłużej. Mówienie do drugiej osoby nie zawsze jest jednak możliwe. Na przykład podczas wykładu, kiedy niezbędne do zapamiętania będzie wiele informacji. Wówczas zamiast powtarzania lepiej postawić na notatki. Najlepiej sporządzać je ręcznie (nie na komputerze). Dzięki temu zapamiętamy więcej. Nie będziemy w stanie zapisać wszystkiego, dlatego już podczas tworzenia notatek analizujemy i przetwarzamy materiał, zapamiętując go. Jesteśmy wówczas bardziej świadomi informacji, które do nas docierają. Pisząc, skupiamy swoją uwagę na wykonywanej czynności, a to pomaga w zapamiętywaniu wiadomości.

Spis treści
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania