DZIAŁY

Futbol to sport drużynowy numer jeden. Także jeśli chodzi o obstawianie wyników meczów. Gracze najchętniej stawiają więc na piłkę nożną. Jeśli jednak nie miałeś jeszcze okazji tego zrobić, to przygotowaliśmy poradnik o tym, jak wyglądają zakłady na piłkę nożną.

Zakłady bukmacherskie to obecnie bardzo szeroka oferta wydarzeń (nie tylko sportowych) do obstawiania. Jednak to właśnie piłka nożna jest nie tylko jest najpopularniejszym sportem, ale też najliczniej reprezentowanym. Oferty na futbol są niezwykle obszerne. Zawierają kilkadziesiąt lig z różnych krajów i różne poziomy rozgrywkowe. Do tego dochodzą rozgrywki międzynarodowe oraz turnieje piłki nożnej. Poza tym najwięcej osób na świecie interesuje się tym sportem, zna drużyny, ligi, reprezentacje. Wszystko układa się więc w jedną całość i z tego powodu gracze – zwłaszcza ci początkujący – najchętniej obstawiają piłkę nożną.

Rodzaje zakładów w piłce nożnej

Wcześniej napisaliśmy, że oferta jest obszerna i bogata. I nie chodzi tylko o mnogość meczów i wydarzeń. Nawet jeden, jedyny mecz oferuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnego rodzaju zakładów. Niektórzy bukmacherzy prześcigają się w dodawaniu nietypowych zakładów. Najczęściej można się jednak spotkać z takimi oto rodzajami zakładów:

 • Wynik spotkania – prosty, klasyczny typ, kto wygra. Stawia się 1 (gospodarz), X (remis), 2 (gość). Można też skorzystać z tzw. zakładów z podpórką, czyli obstawiać 1X lub X2. Gracz może spotkać się ze zwrotem „handicap azjatycki”. Co to takiego? Handicap dodawany jest do drużyny słabszej lub odejmowany od faworyta. Dla przykładu handicap +2, to oznacza, że jeśli drużyna wygra różnicą więcej niż dwóch goli, to kupon zostanie rozliczony jako wygrany (wynik 3:0, 3:1, 4:2 itd.). Są też zakłady na dokładny wynik, jaki padnie w danym meczu piłki nożnej.
 • Wynik do przerwy/pierwsza połowa/druga połowa – w tym przypadku liczy się pierwsze, bądź drugie 45 minut. Obstawia się wynik po każdej połowie.
 • Liczba bramek – można obstawiać, ile łącznie strzelą goli obie drużyny. Czy będzie to więcej niż 2,5, czy może mniej. Te zakłady nazywa się poniżej/powyżej (under/over).
 • Kto pierwszy strzeli? – nie zawsze faworyt jako pierwszy strzela gola, choć potem wygrywa. Pierwsza bramka to ciekawy rodzaj zakładu.

Zakłady AKO i SOLO. Czym się różnią?

Istotny w strategii obstawiania jest nie tylko rodzaj zakładu, ale też to, czy stawia się zakłady SOLO i AKO. Co to takiego? SOLO to kupon z zakładem, który zawiera jeden mecz. Zakłady AKO, czyli akumulacyjne (nazywane często „taśmami”) zawierają od dwóch to bardzo wielu meczów – kilku, kilkunastu. Wszystko zależy od gracza. Plusy obu rodzajów? SOLO to rodzaj zakładu bezpieczniejszego, jedno wydarzenie, więc i szanse większe. AKO może dać zdecydowanie większe wygrane, bo kurs z każdego meczu jest mnożony przez kolejny. To sprawia, że łączny kurs całego kuponu jest duży, a nawet ogromny. 2 lub 5 złotych może dać wygraną np. pięciocyfrową. Im jednak więcej spotkań w zakładzie akumulowanym, tym większa szansa na pudło, które zepsuje cały kupon. Istnieje jednak rodzaj zakładów np. 7 z 8. Wtedy gracz otrzymuje wygrane, jeśli trafnie przewidzi 7 meczów, a jeden okaże się nietrafiony.

Mecz na żywo – zasady obstawiania

Coraz więcej bukmacherów ma opcję typowania wyników meczów na żywo. W tym przypadku rodzaje zakładów są takie same, jak w klasycznej wersji. Obstawia się w trakcie trwania sportowego spotkania. Mecze live są aktualizowane na bieżąco, zgodnie z przebiegiem i wynikiem meczu. Kursy zmieniają się niemal non stop, jedynie w przypadku bramki, czy wideoweryfikacji na chwilę wyłączana jest opcja obstawiania.

Poradnik dla początkujących. Jak obstawiać piłkę nożną?

No dobrze, wiemy już jak wyglądają zakłady na piłkę nożną, jakie są rodzaje i co można obstawiać. Ale czy są jakieś dobre rady i „złote zasady”, które pomagają trafnie przewidywać wyniki? Owszem, ale nie gwarantują one wygranych. Pomagają jednak grać odpowiedzialnie. Oto kilka najważniejszych:

 1. Interesuj się tematyką, którą obstawiasz. Trzeba być na bieżąco z daną ligą, zespołem, czy formą piłkarzy. Terminarz, tabela, statystyki bezpośrednich spotkań, forma w ostatnich meczach. Te wszystkie aspekty i dane trzeba poznać, żeby zwiększyć swoje szanse.
 2. Nawet silne drużyny mają swoich niezbyt ulubionych przeciwników. Ważny jest aspekt własnego boiska. Są drużyny, które świetnie radzą sobie u siebie, a na wyjazdach prezentują się zdecydowanie poniżej swojego normalnego poziomu. Gdy kursy są wyrównane, warto postawić na gospodarza. Statystyczne analizy pokazują, że oni wygrywają częściej.
 3. Nie obstawiaj lig, o których nie masz zielonego pojęcia. Samo kierowanie się kursami czy ostatnimi wynikami nie jest dobre. Częściej się nie trafi niż trafi.
 4. Derby, początki i końcówki mogą być minami. Tu czai się niebezpieczeństwo. W spotkaniach derbowych wyniki często padają inne niż wskazywałaby na to logika i statystyki. Z kolei niektóre drużyny tracą szybko gole, ale lubią odwracać losy meczów w drugich połówkach. Inne mają problem z koncentracją w końcówkach, gdy gra się „na zmęczeniu”.
 5. Emocje nie mogą decydować. To najgorsze, co może się przytrafić. Pod wpływem emocji człowiek może podejmować złe decyzje.
 6. Każda seria się kiedyś kończy. Stare prawo futbolu. Jeśli jakaś drużyna wygrała kilka lub kilkanaście spotkań z rzędu, to rachunek prawdopodobieństwa wskazuje na to, że jest bliżej niż dalej potknięcia się i przerwania serii. W odwrotną stronę też to działa.
 7. Wyznacz limity i budżet. To istotne, żeby nie wpaść w niepotrzebne tarapaty. Warto ustalić, za ile w miesiącu się gra i na jaką maksymalną stawkę można sobie pozwolić. To zapewni rozsądne podejście do obstawiania wyników meczy.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Piłka nożna w zakładach bukmacherskich. Co i jak obstawiać?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Piłka nożna w zakładach bukmacherskich. Co i jak obstawiać?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania