DZIAŁY

Dobry kierownik to nie łatwe zadanie. Mimo wielu branż i różnorodnych predyspozycji można wymienić kilka cech, które powinien posiadać kierownik. Sprawdź, jak być dobrym kierownikiem czytając ten poradnik.

1. Szanuj swoich pracowników

Dobry kierownik, który szanuje swoich podwładnych to taki, który będzie wymagał od nich wykonywania swoich obowiązków, ale też za to doceni. Jako kierownik przed każdym zadaniem wytłumaczy jego zakres i dopiero po tym, będzie wymagał zaangażowania jego wykonania.

2. Komunikatywność

Jaki powinien być dobry kierownik? Przede wszystkim powinien umieć swobodnie rozmawiać ze swoimi pracownikami. Wiele nieporozumień w firmie wynika właśnie ze złego przepływu informacji i niejasnego formułowania swoich myśli. Postaraj się udzielać precyzyjnych informacji zwrotnych i reaguj na po jawiące się konflikty w grupie.

3. Sprawna organizacja pracy

Każdy szef musi mieć wypracowany styl zarządzania. Chaotyczne zarządzanie może doprowadzić do tego, że pracownicy będą zmęczeni takim rodzajem pracy i pojawią się myśli o odejściu. Zdefiniuj jasno i klarownie środki oraz cele, które chcesz osiągnąć.

4. Daj przykład

Jak to się często mówi „czyny są ważniejsze od słów”, więc jeśli chcesz zachęcić swoich ludzi do pracy jak dobry szef powinieneś mocno angażować się w wykonywanie swoich obowiązków. Zawsze bądź sumienny, odpowiedzialny i punktualny.

5. Dobry kierownik to ludzki kierownik

Szef z ludzkim sercem to dobre połączenie, dlatego raz na jakiś czas spontaniczna rozmowa z pracownikami będzie świetnym pomysłem. Jako kierownik powinieneś być otwarty i gotowy na to, aby wysłuchać każdego swojego podwładnego. Dobry szef nie wykorzystuje swojej pozycji, by napawać się tym czy rozkazywać. Okazuj szacunek każdemu bez względu na to na jakim stanowisku się znajduję. Jednak pamiętaj, aby nie zamieniło się to w wykorzystywanie Ciebie. Znajdź bilans pomiędzy swoim ludzkim serem, a stanowiskiem kierowniczym.

6. Używaj konstruktywnej krytyki

Cel krytyki to zmobilizowanie pracownika do lepszych osiągnięć w pracy. Nie może to być poniżanie czy wpędzanie go w poczucie winy. Pamiętaj o tym, aby konstruktywna krytyka była zawsze wypowiadana w dyskretnym miejscu, a nie na oczach innych. Każdy pracownik jest inny. Na jednego może działać długi wykład, a na drugiego krótka aluzja. Poznaj najpierw swoich pracowników i dopasuj tok rozmowy, która ma mu pokazać co zrobił źle i jak może to poprawić. Będzie to sukcesem dla dwóch stron.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak być dobrym kierownikiem" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak być dobrym kierownikiem" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania