Okap zabudowany w szafce kuchennej – na co zwrócić uwagę?
Kuchnie z wystrojem wnętrz opartym na systemach zabudowy meblowej odnotowują wzrost popularności. Są bowiem ergonomiczne, funkcjonalne i estetyczne. Szafka do zabudowy wyciągu lub pochłaniacza jest częścią tego systemu. Umożliwia wizualne zintegrowanie okapu z całością kuchni. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze i montażu.
Szafka do zabudowy okapu: wnętrze z mocą
Zabudowa meblowa pozwala na maksymalizację przestrzeni do przechowywania. Wprowadza również ład optyczny. Ujednolicona stylistycznie zabudowa daje poczucie przemyślanego porządku, elegancji i spójności estetycznej. W kuchniach urządzonych w takiej koncepcji zabudowuje się również sprzęty AGD.
Szafka do zabudowy okapu pozwala na zamontowanie w niej okapu do zabudowy (tzw. podszafkowego). To urządzenie, które pomimo zmniejszonych w stosunku do standardowych okapów gabarytów, potrafi usuwać opary z gotowania z dużą mocą.
Pochłaniacz
Pochłaniacz jest okapem zasysającym nieprzyjemne zapachy, parę wodną, wilgoć i tłuszcz powstające podczas przygotowywania posiłków na płycie grzewczej. Eliminacja niepożądanych aromatów odbywa się za pomocą wymienialnego filtra węglowego. Oczyszczone w ten sposób powietrze wraca następnie do pomieszczenia, cyrkulując w obiegu zamkniętym.
Wyciąg
Lepszym rozwiązaniem jest wyciąg, czyli okap podłączony do osobnego kanału wywiewnego, odprowadzający opary na zewnątrz budynku. Urządzenie pracuje w tej wersji wydajniej, wymaga jednak dostępu do drożnego kanału wentylacyjnego.
Okapy do zabudowy dopasowane są wymiarowo do najczęściej występujących wymiarów szafek. Największą popularnością cieszą się modele mające 60 cm szerokości, skorelowane rozmiarem ze standardową płytą grzewczą.
Do produkcji wkładów do zabudowy używa się odpornych na uszkodzenia i wytrzymałych materiałów – stali nierdzewnej, stali lakierowanej i szkła hartowanego. Materiały te idealnie współgrają zarówno z płytami MDF, jak i naturalnym drewnem, z których wykonane są meble kuchenne. Okapy renomowanych producentów mają nowoczesną formę, dobre parametry techniczne i wyposażone są w oświetlenie LED. W zależności od mocy danego modelu przeznaczone są zarówno do kuchni o małych, jak i bardzo dużych metrażach, w tym również do przestronnych układów mieszkania typu open space.
Szafka do zabudowy okapu: komfort dobrze zaplanowanej kuchni
Systemy do zabudowy meblowej podnoszą funkcjonalność i walory użytkowe kuchni. Dobrze zaprojektowane istotnie zwiększają przestrzeń do przechowywania akcesoriów kuchennych i produktów spożywczych. Zapewniają również przestrzeń roboczą w formie blatów oraz zabudowują kuchenne AGD. Kuchnie urządzone wg takiej koncepcji są też łatwiejsze w utrzymaniu czystości.
Zabudowany sprzęt AGD jest również mniej podatny na zabrudzenia. Szafka do zabudowy okapu mocowana jest nad płytą grzewczą (w odległości ok. 50 cm od płyty elektrycznej i 60 cm od gazowej). Tuż obok okapu można przechowywać w niej przyprawy lub książki kucharskie, co jest poręcznym rozwiązaniem.
Kuchnia z zabudową daje też poczucie harmonii i konsekwencji wizualnej, wyglądając na dopracowaną stylistycznie. Ta koncepcja umeblowania kojarzy się najczęściej z wielkomiejskim, nowoczesnym minimalizmem z dominacją prostych frontów z MDF i drewna. Coraz częściej stosowana jest również we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim i rustykalnym (np. w kuchniach prowansalskich i angielskich z frezowanymi frontami).
Przygotowanie szafki pod okap
Szafka do zabudowy okapu może mieć bardzo różne fronty i dodatki. Zamawia się ją u stolarza, przerabia ze standardowej (wycinając w jej dnie otwór pasujący wymiarami do okapu) lub kupuje jako duet z okapem. Taki komplet oferuje polski renomowany producent okapów GLOBALO we współpracy z portalem meble.pl. Dzięki tej kooperacji powstał wygodny konfigurator pozwalający na zakupienie szafki wg indywidualnych preferencji. Określamy w nim wymiary, materiały, kolory oraz akcesoria, a konfigurator w czasie rzeczywistym generuje dla nas wizualizację zestawu. W ofercie dostępnych jest 100 kolorów płyt meblowych, kilkanaście płyt akrylowych, płyt z wysokim połyskiem, w głębokim macie oraz płyty Crystal.
W konfiguratorze fronty, korpusy, przednie krawędzie oraz półki i uchwyty można dobierać i kojarzyć ze sobą zgodnie z naszymi potrzebami i wizjami projektowymi. W standardowym wyposażeniu z okapem i szafką klient otrzymuje gotowy zestaw montażowy z rurami okrągłymi, łącznikiem oraz kolankiem.
Jednym z ciekawszych modeli występujących w zestawie z szafką jest okap GLOBALO Loteo. Cechuje go designerska, elegancka stylistyka, oraz dopracowanie technologiczne i funkcjonalne. Wykonany został z wysokiej jakości szkła hartowanego, które harmonijnie koresponduje z każdym typem kuchni.
Model dostępny jest 3 wersjach kolorystycznych: bieli, szarości i czerni. Cechuje go cicha praca oraz bardzo dobra wydajność pochłaniania. Okap wyposażony jest w sterowanie dotykowe z pilotem w zestawie oraz energooszczędne oświetlenie w formie paska LED. W zestawie dostępna jest szafka do zabudowy okapu, którą w prosty sposób można sobie samodzielnie zaprojektować za pomocą intuicyjnego konfiguratora.
Szafka do zabudowy okapu ma walory praktyczne i estetyczne. Zwiększenie powierzchni użytkowej jest zabiegiem korzystnym dla kuchni o każdej wielkości. Efekt stylistycznego uspójnienia przynosi ponadto pozytywne efekty wizualne. Wzbogacenie oferty rynkowej o komponowane indywidualnie zestawy jest odpowiedzią na potrzeby klientów ceniących formę i funkcję.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Okap zabudowany w szafce kuchennej – na co zwrócić uwagę?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Okap zabudowany w szafce kuchennej – na co zwrócić uwagę?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.