DZIAŁY

Kiedy sadzić trawę? Jaki jest najlepszy czas na rozsiewanie siewek? Co zrobić, by cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem? Zapraszamy do lektury!

Kiedy sadzić trawę? Jaki jest najlepszy czas na sianie?

Aby uzyskać gęsty trawnik, najlepiej wybrać mieszankę różnych traw jednoliściennych. Ziemia, na której zamierzamy zasadzić trawę, powinna być oczyszczona z kamieni i chwastów oraz wzbogacona ziemią kompostową. Kiedy sadzić trawę? Najlepszy czas na sianie trawy to miesiące wiosenne (kwiecień – maj) lub jesienne (wrzesień – październik). Wtedy jest największa szansa, że z zasianych nasion wykiełkuje piękny, zielony i bujny trawnik, ponieważ gleba jest wystarczająco wilgotna, a temperatura powietrza korzystna dla roślin. Aby nasiona nie zostały wypłukane, należy unikać siania trawy w okresie dużych opadów atmosferycznych. Wiemy już, kiedy sadzić trawę. A jak to robić?

Jak siać trawę?

Jak już wspomnieliśmy, ziemia pod trawnik powinna być odpowiednio przygotowana. Najlepiej przekopać grządkę, usunąć wszelkie chwasty i w razie potrzeby użyć nawozu (można zastosować w tym celu kompost, nawóz dolomitowy lub wieloskładnikowy nawóz z azotem). Dodatkowo warto zwrócić uwagę na strukturę gleby. Jeśli jest zbyt gliniasta, należy dodać do niej piasku. Jeśli chcemy, by trawnik powstał bardzo szybko i był odporny na mróz, możemy zainwestować w tzw. trawę z rolki. Natomiast jeśli wolimy tradycyjne metody, trawę można zasiać, rozsypując na oczyszczonym terenie siewki. Siewki trawy są bardzo wrażliwe na suszę, warto je regularnie nawadniać i podlewać! Właściwie pielęgnowany trawnik rozrasta się coraz dalej i tworzy piękny, zielony chodnik.

Rodzaje trawników

W zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić nasz trawnik, można zainwestować w różne rodzaje i gatunki traw. Jeśli zależy Ci na eleganckim trawniku, sprawdzą się delikatne trawy gazonowe. Natomiast jeśli trawnik ma być miejscem do spacerowania, dreptania, siedzenia i leżenia, lepiej zainwestować w trwalsze gatunki – na przykład w formie mieszanki siewek traw uniwersalnych. Taka trawa będzie o wiele bardziej odporna na deptanie! Ceny uniwersalnej mieszanki do sadzenia na terenach przydomowych zaczynają się od 30,00 zł za 1 kg siewek. Koszt specjalnego nawozu do trawników, który nie tylko zagęszcza trawę, ale i chroni przed chwastami, to około 12,00 zł za 1 kg preparatu.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Ogród – kiedy sadzić trawę?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Ogród – kiedy sadzić trawę?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.