DZIAŁY

Chcesz być bardziej pewny siebie? Masz problem z komunikowaniem się z innymi i przeszkadza Ci to w codziennych kontaktach. Przez to często nie możesz utworzyć długoletniej przyjaźni lub związku. Najważniejsze, że zdajesz sobie sprawę ze swojego kłopotu i chcesz to zmienić.

Co może być powodem Twoich zahamowań? 

Kompleksy 

Nieśmiałość często ma swoje podłoże w naszej psychice. Przez niską samoocenę, mamy złe zdanie o sobie. Wygląd jest niezadowalający. W każdym widzimy coś dobrego i ładnego, a jednocześnie nie doceniamy siebie. 

Wcześniejsze doświadczenia

Jednym z powodów mogą być również sytuacje z przeszłości, które były dla nas przykre i zmieniły nasz światopogląd.

Trudne dzieciństwo

Oprócz tego wychowywanie przez rodziców ma duży wpływ no to czy jesteśmy otwarci w późniejszym życiu. Ponieważ jeśli rodzice Cię nie doceniali lub często wypominali porażki, choć możesz tego nie pamiętać, podświadomie czujesz się gorszy i masz złą opinie na swój temat, bo bez przerwy słyszałeś to w dzieciństwie.

Charakter jest również ważnym czynnikiem. Osoby ze słabą psychiką mogą częściej odczuwać niepewność i przejmować się zdaniem innych.

Jak sobie z tym radzić?

  • Po pierwsze ustal co jest powodem takiego stanu rzeczy. Czego boisz się najbardziej? Najczęściej martwimy się co pomyśli druga osoba. Wydaje nam się, że zostaniemy odebrani negatywnie przez nasze wypowiedzi lub zachowanie. Musisz wiedzieć, że są to jedynie Twoje wyobrażenia i nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć reakcji kogoś innego, dlatego nie powinieneś się tego bać.
  • Nieśmiałość to nic innego jak zwykły strach i tak jak w przypadku każdego rodzaju lęków – trzeba wyjść im naprzeciw. Na początek inicjuj niezobowiązujące rozmowy np. z ekspedientką podczas zakupów, zapytaj obcą osobę o godzinę w autobusie, podejdź do przechodnia i zapytaj o drogę.
  • Dodatkowo dobrym ćwiczeniem na podwyższenie pewności siebie jest obserwacja ludzi na ulicy i patrzenie prosto w oczy. To też jest sposób interakcji, co sprawi że poczujesz się bardziej odważnie.
  • Spotykaj się z nieznajomymi. Potraktuj to jako wyzwanie. Przykładowo zapisz się na dodatkowe zajęcia i rozpocznij konwersacje z obecnymi tam ludźmi. Od razu będziecie mieli temat do rozmów. Jeśli nie chcesz, lub nie masz czasu na takie aktywności, po prostu zaproś swojego znajomego na wyjście, choć nigdy dotąd tak nie robiłeś. Będziesz miał okazję poćwiczyć dialogi i zyskasz śmiałość.
  • Pod koniec dnia lub tygodnia podsumuj co udało Ci się zmienić. Ilość zaczepionych osób, spotkań, czy krótka pogawędka. Nie myśl o niepowodzeniach, akcentuj sukcesy.
  • Wyobrażaj sobie sytuacje, które do tej pory Cie stresowały i pomyśl jak chciałbyś się wtedy zachować, a później powoli, małymi krokami, realizuj swój cel.

Zmiany wprowadzaj stopniowo, gdy nadarzy się okazja na interakcje, skorzystaj z niej. Systematyczne ćwiczenia i chęci dadzą Ci więcej zdecydowania. Pamiętaj, że strach i niska samoocena to Twoje błędne wyobrażenia nie mające nic wspólnego z prawdą. Przełam się i do dzieła! 

Niniejszy poradnik pod tytułem "Nieśmiałość – jak ją pokonać?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Nieśmiałość – jak ją pokonać?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania