Kurs elektryka, czyli jak zostać elektrykiem
Elektryk to zawód, który wiąże się z codziennym kontaktem z urządzeniami, instalacjami i sieciami elektrycznymi. Aby móc pracować pod napięciem, trzeba spełnić konkretne wymagania oraz zdobyć specjalne uprawnienia. Jak zostać elektrykiem?
Jak zostać elektrykiem – wykształcenie
Do podjęcia pracy na stanowisku elektryka nie jest konieczne wyższe wykształcenie. Wystarczy skończyć szkołę zawodową. Im jednak wyższe wykształcenie, tym wyższe stanowiska będą w zasięgu w przyszłości – jeśli marzy nam się kierowanie zespołem podległych elektryków lub nadzorowanie prac w danym zakładzie, lepiej nie porzucać edukacji i podjąć studia inżynierskie.
Jak zostać elektrykiem – uprawnienia SEP
Aby podjąć pracę na stanowisku elektryka, konieczne są także specjalne kwalifikacje, tzw. uprawnienia SEP. To kwalifikacje, które dzielą się na dwie grupy – uprawnienia typu D upoważniają do pracy na stanowisku dozoru, natomiast uprawnienia typu E upoważniają do pracy na stanowisku eksploatacji.
Jak zdobyć kwalifikacje SEP? Przed przystąpieniem do oficjalnego egzaminu SEP warto zapisać się na przygotowujący kurs SEP. Tego typu szkolenia są organizowane pod kontrolą Stowarzyszenia Elektryków Polskich przez wiele firm. Można je realizować na terenie całej Polski, a nawet w formie online lub z dojazdem do siedziby firmy.
Program szkoleń SEP jest zgodny z normami SEP oraz aktualnymi przepisami prawa elektroenergetycznego. Na kurs mogą się zapisać pełnoletnie osoby (pracownicy i kadry zarządzające), zarówno te, które chcą wyrobić kwalifikacje SEP po raz pierwszy, jak i te, którym zależy na odnowieniu uprawnień (należy je odnawiać do 5 lat). Kurs elektryka ma na celu nie tylko ułatwić zdanie egzaminu SEP, ale i także przygotować na wszystkie trudności i niebezpieczeństwa związane z pracą pod napięciem. Aktualna cena za egzamin SEP wynosi 225 złotych za jeden certyfikat, natomiast ceny szkoleń SEP są zależne od organizatora takiego kursu.
Gdzie można szukać pracy jako elektryk?
Elektryk to zawód, który znajdzie pracę w wielu różnych branżach. Aplikować można do firm budowlanych, różnego rodzaju warsztatów oraz przedsiębiorstw usług elektrycznych. Często osoby, które decydują się na ten zawód, zakładają własną działalność – dzięki temu mogą one wykonywać zlecenia dla podwykonawców za bardzo dobre stawki. Bardzo opłacalnym rozwiązaniem jest także praca jako elektryk w innych krajach, np. w Norwegii.
Przeczytaj więcej o kursie elektryka na uprawnienia-g1.pl.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Kurs elektryka, czyli jak zostać elektrykiem" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Kurs elektryka, czyli jak zostać elektrykiem" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.