DZIAŁY

Lutownica to dobrze znane majsterkowiczom narzędzie, które znajdziemy zarówno w warsztacie profesjonalisty, jak i początkującego miłośnika modelarstwa. W popularnych sklepach budowlanych możemy znaleźć wiele rodzajów lutownic, których przeznaczenie może się nieco różnić. Jak zatem dobrać odpowiednie narzędzie?

Lutownica pozwala na trwałe łączenie nie tylko sporych, ale także niewielkich elementów metalowych przy pomocy stopionego spoiwa. Lutownica możesz wykorzystać między innymi do łączenia miedzianych rur, naprawy przewodu elektrycznego, tworzenia biżuterii oraz zespalania elementów modelarskich.

Czym kierować się, wybierając lutownicę do warsztatu? Przed zakupem warto przede wszystkim określić swoje potrzeby – to właśnie od nich w głównej mierze zależy, jaki sprzęt najlepiej spełni nasze oczekiwania. Szczególną uwagę powinieneś jednak zwrócić na rodzaj grotu, moc urządzenia oraz temperaturę pracy.

Lutownica - jaką wybrać?

Lutownice transformatorowe

W lutownicach transformatorowych stosuje się drut, przez który przepływa o prąd o dużym natężeniu. Tego rodzaju urządzenia nagrzewają się w zaledwie kilka sekund, lecz są raczej mało precyzyjne, przez co nadają się tylko do zespalania większych elementów. Lutownice transformatorowe mają dużą temperaturę pracy i moc, ale są przy tym stosunkowo ciężkie, co może utrudniać dłuższą pracę.

Lutownice grzałkowe

W lutownicach grzałkowych, nazywanych również oporowymi, znajduje się grot metalowy, podgrzewany elektryczną grzałką. Tego typu sprzęt świetnie sprawdza się przy łączeniu małych podzespołów elektronicznych oraz elementów przewlekanych. Lutownice grzałkowe zwykle posiadają wymienne groty o różnych kształtach, co bywa ułatwieniem przy wielu pracach domowych.

Lutownice z elektrodami grafitowymi

Ten model lutownic wyposażony jest w specjalistyczne szczypce z elektrodami węglowymi. Lutownice tego rodzaju mają dużą moc, jednak dla niektórych osób wadą ich użytkowania może być fakt, że często pozostawiają ślad grafitu na lutowanym elemencie.

Lutownice gazowe

Lutownice gazowe, w których znajduje się zasilany gazem palnik, potrafią stopić elementy, z którymi nie poradzą sobie nawet modele transformatorowe o bardzo dużej mocy. Na rynku dostępne są też lutownice gazowe bez grota, w których stosuje się gorące gazy spalinowe.

Lutownice bateryjne

Lutownice bateryjne zasilane są za pomocą tradycyjnych baterii. Dzięki temu urządzenie możesz zabrać niemal w dowolne miejsce, choć nie gwarantuje ono zbyt długiego czasu pracy. W tej sytuacji rozwiązaniem może być zakup dodatkowego akumulatora i ładowarki, przy czym musisz pamiętać, że oznacza to kolejne wydatki.

Lutownica - jaką wybrać?

Lutownice hot air

Tego typu lutownice do działania wykorzystują gorące powietrze. Doskonale nadają się do prac demontażowych, niemniej cenione są także przez osoby pracujące z bardzo delikatnymi elementami – lutownice hot air nie stykają się bowiem bezpośrednio z żadnym materiałem.

Stacje lutownicze

To profesjonalne urządzenia o znacznie większych gabarytach, zazwyczaj wyposażone w zaawansowaną elektronikę, polecane przede wszystkim doświadczonym użytkownikom. Stacje lutownicze dają możliwość regulacji temperatury, a także sprawdzają się przy wymagających precyzji pracach.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Kupujemy lutownicę do warsztatu. Jakie urządzenie najlepiej wybrać?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Kupujemy lutownicę do warsztatu. Jakie urządzenie najlepiej wybrać?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.