DZIAŁY

Brukowanie to czynność, która wymaga konkretnej wiedzy, dlatego jeśli szukasz odpowiednich informacji oraz wskazówek zainteresuj się naszym poradnikiem. Zobacz, jak brukować kostkę czytając ten poradnik.

To musisz ustalić zanim zaczniesz prace – rodzaj kostki

Wybierając kostkę brukowaną należy zwrócić szczególną uwagę w temacie obciążenia nawierzchni. Jeśli chcesz wyłożyć chodnik bądź taras kostka powinna być o grubości 4 cm. W przypadku nawierzchni, na której będzie odbywać ruch pojazdów do 3,5 tony należy wybrać kostkę o grubości 6 cm. Ostatnim wariantem jest nawierzchnia obciążona ruchem pojazdów dostawczych powyżej 3,5 t, w takim przypadku kostka musi mieć 8 cm grubości.

Przygotuj grunt pod brukowanie

Poniżej znajdziesz informacje jak prawidłowo przygotować grunt do wyłożenia kostki brukowej.

  • Wykorytowanie gruntu na głębokość 20-50 cm, by kostka znajdowała się na odpowiednim poziomie. Usuń, więc roślinność oraz niezagęszczoną warstwę gruntu. Następnie wyrównaj dno koryta i je zagęść.
  • Podbudowa, która w zależności od natężenia ruchu będzie się różnić. Pod chodniki bądź powierzchnie o małym natężeniu ruchu pojazdów powinna mieć grubość 20 cm. Podbudowa, która będzie mieć 30-70 cm dobrze sprawdzi się pod nawierzchnie narażone na intensywne obciążenie. Materiały, które należy używać to napewno takie, które są mrozoodporne i wykonane są z materiałów frakcjonowanych – żużli, grysów czy klińców. Na końcu materiał musi wypoziomować, a także całą warstwę uszczelnić.

Na zagęszczoną podbudowę trzeba nanieść podsypkę z grysu lub piasku frakcji 0-5mm, a sama wielkość ziaren nie może przekraczać 7 mm. Grubość podsypki powinna wynosić od 3 do 5 cm w stanie nie zagęszczonym. Jeśli chcemy, by podsypka wszędzie była jednakowej grubości najlepiej użyć do jej rozprowadzenia łaty, w taki sposób, by bruk przed zagęszczeniem znajdował się 1 cm wyżej od oczekiwanej wysokości nawierzchni. Podsypka ma być niezagęszczona, a po ułożeniu kostki wszystko trzeba zawibrować, by móc później skorygować nierówności.

Jak brukować?

Układać kostkę brukową można dokładnie na dwie metody. Pierwsza z nich to ręczne układanie każdego elementu, a drugi sposób to układanie bruku używając maszyny brukarskiej. Układnie kostki zawsze zaczynamy od krawędzi do placu zgodnie z planem ułożenia. Układając kostkę zachowaj szerokość fug na 3-5mm. Podczas wykonywania czynności na bieżąco koryguj prostolinijne ułożenie siatki fug, a także powstałych szeregów bruku używając łaty bądź sznurka!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak brukować" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak brukować" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania