Kredyt samochodowy – 7 najważniejszych kwestii

Kredyt samochodowy to niedrogi kredyt celowy przeznaczony na zakup pojazdu mechanicz-nego. Chcesz sfinansować auto kredytem? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy z bankiem.
Kredyt samochodowy to jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania pojazdów mechanicznych: aut osobowych i dostawczych, motocykli, motorowerów czy quadów. Nic dziwnego. Dzięki specyficznej konstrukcji umożliwia pozyskanie pieniędzy na korzystnych warunkach finansowych, często bez konieczności angażowania środków własnych.
Co warto wiedzieć przed zawarciem umowy z bankiem?
Kredyt samochodowy to popularny produkt finansowy dostępny w ofercie większości banków. Sięgnięcie po pierwszy lepszy może przełożyć się jednak na dodatkowe koszty, zmniejszenie komfortu obsługi czy konieczność rezygnacji z atrakcyjnych udogodnień. Co musisz wiedzieć przed zawarciem umowy z bankiem?
1. Działaj precyzyjnie
Jeszcze jakiś czas temu większość banków miała w ofercie jeden uniwersalny kredyt samochodowy, dedykowany wszystkim rodzajom pojazdów mechanicznych, nowym i używanym. Dziś większość kredytodawców oferuje szyte na miarę kredyty na pojazdy nowe, używane, osobowe, ciężarowe czy jednoślady. Czy warto sięgnąć po wyspecjalizowany produkt? Zdecydowanie tak. Parametry poszczególnych typów kredytów odpowiadają bowiem na konkretne potrzeby kredytobiorców, zwiększając tym samym wartość produktu. Dobrym przykładem może być tu kredyt samochodowy Santander Consumer Banku: kredyt na samochód używany z oprocentowanie już od 4,99% (RRSO 9,07%), kredyt na nowy samochód z możliwością wyboru formuły spłaty rat (raty miesięczne równe lub malejące, raty balonowe) czy kredyt na motocykl z okresem spłaty aż do 72 miesięcy.
2. Porównaj koszty
Dobry kredyt samochodowy nie może być drogi. Zanim zawrzesz umowę kredytową, sprawdź, ile zapłacisz za pożyczone pieniądze. Atrakcyjność ekonomiczną kredytu wyznaczy jednak nie oprocentowanie, lecz RRSO – rzeczywista roczna stopa procentowania. RRSO uwzględnia bowiem wszystkie opłaty towarzyszące zaciągnięciu finansowania – oprocentowanie, prowizję czy ewentualne ubezpieczenie. Im niższe, tym tańszy kredyt.
3. Sprawdź, czy bank sfinansuje pojazd z wybranego przez Ciebie źródła
Jeśli dysponujesz wymaganą przez bank zdolnością kredytową, żaden bank nie odmówi sfinansowania pojazdu od dealera czy tego z drugiej ręki, pochodzącego od osoby fizycznej. Jeśli jednak chcesz sprowadzić auto z zagranicy, upewnij się, że wybrany przez Ciebie kredytodawca udzieli kredytu także na pojazd z takiego źródła.
4. Postaw na bank z szybką decyzją kredytową
Przedłużające się oczekiwanie na decyzję banku może być źródłem stresu i frustracji. Aby wyeliminować niepotrzebne napięcie, wybierz bank, który deklaruje wydanie decyzji kredytowej w ciągu kilkudziesięciu minut od momentu złożenia wniosku.
5. Wybierz dogodny tryb spłaty
Choć większość banków udziela kredytów samochodowych z równą miesięczną ratą, nie jest to standardem. Jeśli zależy Ci na innej formule, poszukaj banku, który pozwoli spłacać kredyt w ratach malejących, balonowych czy w formule mieszanej łączącej raty miesięcznej z ostatnią ratą balonową.
6. Nie bój się zabezpieczeń
Aby zminimalizować ryzyko towarzyszące zawarciu umowy kredytowej i obniżyć koszty finansowania, warunkiem otrzymania pieniędzy jest konieczność ustanowienia zabezpieczeń (najczęściej stosowane to przewłaszczenie częściowe pojazdu, cesja praw z polisy AC, weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, poręczenie cywilne czy poręczenie wekslowe). Pamiętaj, że taka procedura jest standardem i w żaden sposób nie grozi Twoim interesom. Pod warunkiem, że będziesz spłacał raty w terminie.
7. Sprawdź wysokość wpłaty własnej
Czasem zdarza się, że warunkiem udzielenia kredytu jest konieczność wniesienia wpłaty własnej. Jej wysokość zależy od konkretnego banku i z reguły wynosi około 10-30%. Jeśli zależy Ci na tym, aby uniknąć wpłaty własnej i zaciągnąć kredyt samochodowy bez konieczności inwestowania środków finansowych, znajdź kredytodawcę, który udzieli kredytu samochodowego 0%.