Kiedy mogę prowadzić po piwie
Będąc kierowcą każdy z nas zastanawia się kiedy mogę prowadzić po piwie. Chociaż znamy przybliżone, dopuszczalne w Polsce granice alkoholu we krwi, to jednak ciężko oszacować czas potrzebny do wytrzeźwienia. W tej sytuacji przyda się nasza porada.
Kiedy mogę prowadzić po piwie?
Zacznijmy zatem od samej teorii. W Polsce przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu należą do jednych z najostrzejszych w Europie i tak, gdy alkomat wykaże w naszej krwi 0,1 mg/l (0,2%) do 0,25 mg/l (0,5%) alkoholu traktowane jest to jako wykroczenie. De facto dopuszczalna jest jedynie wartość poniżej 0,2%, a to bardzo nie wiele, dlatego szczególnie warto poważnie traktować pytanie: kiedy mogę prowadzić po piwie?
Gdy w naszej krwi znajduje się już powyżej 0,25 mg/l, czyli więcej niż 0,5% dochodzi wtedy juz nie do wykroczenia, a przestępstwa, za które grozi nie tylko mandat, ale również pozbawienie wolności i utrata prawa jazdy.
Przedstawimy wam zatem teraz po jakim czasie dla spożytej ilości alkoholu (piw) możecie siąść za kółkiem. Te dane są oczywiście przybliżone i nie należy traktować je jako pozwolenie na jazdę po wypiciu piwa. W zależności od organizmu np. wagi ciała poziom alkoholu we krwi może być różny, jednak przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności i rozwagi możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa wykluczyć ryzyko prowadzenia samochodu w stanie upojenia lub nietrzeźwości.
Kiedy moge prowadzic po 1 piwie?
W przypadku mężczyzny o wzroście 180 cm, wadze 80 kg i w wieku 21 lat po wypiciu jednego piwa musi on odczekać 3 godziny do pełnego wytrzeźwienia. Przy takich danych stan alkoholu we krwi wyniósłby około 0,34%. Kobiety w wieku 21 lat oraz o wzroście 180 cm, wadze 80 kg również potrzebują około 3 godzin na wytrzeźwienie, jednak w ich przypadku alkoholu we krwi będzie więcej, bo aż 0,43%.
Pomimo tego, iż podaliśmy wiek, najważniejsze w przypadku ciała będzie jego waga. Wyżsi mężczyźni lub kobiety również będą mniej podatni na upojenie alkoholem jednak tylko nieznacznie. Należy również pamiętać, iż wszystkie stany chorobowe mogą negatywnie wpłynąć na usunięcie alkoholu z krwi.
Kiedy moge prowadzic po 2 piwach?
Co zrobić, gdy wypijemy 2 piwa zamiast jednego? Zarówno w przypadku Pań jak i Panów, podwoi się ilość alkoholu we krwi, a do jego zmetabolizowania potrzebować będziemy nie 3, a aż 6 godzin!
Taka ilość alkoholu we krwi na pewno jest nie tylko zabroniona, ale również niebezpieczna dla innych kierowców i pieszych.
Kiedy mogę prowadzić po 3 piwach?
Gdy wypijemy 3 piwa, ilość alkoholu we krwi wyniesie aż 1,01% (mężczyźni). Na pełne wytrzeźwienie potrzeba będzie już nie 6, a 9 godzin. W przypadku Pań będzie to już 1,29% alkoholu w organizmie. Jeżeli przed wypiciem piw zjemy obfity posiłek to możemy w dużym stopniu zmniejszyć upojenie alkoholowe, jednak również wydłużymy tym samym czas jego trawienia.
Kiedy mogę prowadzić po 4 piwach?
Panowie, którzy spożyją w trakcie dobrej zabawy, aż 4 piwa, w swojej krwi mogą spodziewać się 1,35% alkoholu i aż 10 godzin potrzebnych na jego likwidację przez organizm. Dla Pań stan upojenia może wynieść, aż 1,71%, dlatego zaleca się przynajmniej, aż 12 godzin przerwy pomiędzy ostatnim trunkiem a jazdą samochodem.
Kiedy mogę prowadzić po 5 piwach?
Gdy dołożymy do tej ilośc jeszcze jedno piwo to we krwi mężczyzny znajdzie się 1,69% alkoholu, a kobiety 2,14%. Będą oni potrzebowali odpowiednio 12 i 14 godzin, aby móc spokojnie i bezpiecznie usiąść za kółkiem. Jeżeli jednak picie alkoholu nastąpiło na pusty żołądek, zalecamy dodać do tego czasu przynajmniej 2 kolejne godziny.
Kiedy mogę prowadzić po 6 piwach?
W tym momencie osiągamy granicę kiedy to prowadzenie auta nie powinno mieć miejsca pod żadnym pozorem w ciągu następnej doby. Dotyczy to przede wszystkim Pań, które przy stanie upojenia alkoholem 2,57% na wytrzeźwienie będą potrzebowały, aż 18 godzin, a w niektórych przypadkach także więcej. Dla Panów natomiast, 2,03% oznacza 14 godzin przerwy od prowadzenia samochodu.
Podsumowanie
Z naszego poradnika możemy wysunąć dwa bardzo istotne wnioski: picie alkoholu, także piwa zawsze wiąże się z ryzykiem prowadzenia auta pod wpływem alkoholu, dlatego należy podejść szczególnie ostrożnie do podanych przez nas kalkulacji. Drugi wniosek to natomiast to, że kobiety na pewno znacznie bardziej podatne są na alkohol i jego poziom we krwi po spożyciu piwa. Niezależnie jednak od płci najlepiej całkowicie odstawić prowadzenie samochodu na cały dzień po spożyciu alkoholu, a w przypadku, gdy zmusza nas do tego sytuacja zmierzyć poziom alkoholu we krwi za pomocą jednorazowych alkomatów.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Kiedy mogę prowadzić po piwie" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Kiedy mogę prowadzić po piwie" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.