DZIAŁY

Zwolnienie dyscyplinarne to forma rozstania się z pracodawcą, której każdy z nas chciałby uniknąć. Bez względu czy kiedykolwiek byliśmy uczestnikami lub świadkami takiego pożegnania pracownika, możemy z całą pewnością stwierdzić, że jest to wyjątkowo przykra sytuacja. Dlatego, by minimalizować ryzyko otrzymania tego wilczego biletu, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest zwolnienie dyscyplinarne, kiedy pracodawca ma prawo dyscyplinarnego zwolnienia pracownika, a kiedy pracownik może się od takiej decyzji odwołać.

Czym jest zwolnienie dyscyplinarne?

Zwolnienie dyscyplinarne to zgodnie z zapisami Art. 52 kodeksu pracy wypowiedzenie umowy o pracę z wyłączeniem obowiązku przepracowania okresu wypowiedzenia. Zwolnienie dyscyplinarne może zostać zastosowane jedynie z winy samego pracownika, który w rażący sposób złamał regulamin lub prawo. Jest to najbardziej bezpośrednia metoda zakończenia współpracy z pracownikiem bez względu na to, czy jest on w stosunku pracy, na zwolnieniu lekarskim czy nawet urlopie macierzyńskim.

Oczywiście w procesie zwolnienia dyscyplinarnego, pracodawca również musi wywiązać się ze swoich obowiązków w sposób należyty. Zwolnienie dyscyplinarne musi być wręczone pracownikowi maksymalnie miesiąc od zdobycia wiedzy o wykroczeniu. W tej sytuacji pisemny dokument musi być również opatrzone stosownym uzasadnieniem, które w niepodważalny sposób wskaże pracownika jako winnego zarzucanych mu naruszeń.

Powody, dla których pracownik może zostać zwolniony dyscyplinarnie

Kodeks pracy, czyli dokument, który reguluje prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy w dość precyzyjny sposób definiuje powody, dla których pracodawca może zdecydować się na wręczenie pracownikowi zwolnienia dyscyplinarnego. Zgodnie z kodeksem, takie zwolnienie jest zasadne, gdy:

  • Pracownik wykonujący pracę która wymaga konkretnej certyfikacji lub uprawnień, utracił je z własnej winy,
  • Pracownik naruszył obowiązki pracownicze w stopniu podstawowym,
  • Pracownik został skazany za przestępstwo, które zostało stwierdzone wyrokiem sądu.

Tak jak utrata uprawnień lub popełnienie przestępstwa jest jednoznacznym powodem zwolnienia dyscyplinarnego, to jednak pod opisem naruszenia podstawowych obowiązków mieści się bardzo szeroki zakres niedozwolonych czynów. Spożywanie alkoholu w pracy, notoryczne spóźnienia to tylko przykłady naruszeń, które umożliwiają rozpoczęcie procedury zwolnienia dyscyplinarnego.

Czy po zwolnieniu dyscyplinarnym znajdziemy jeszcze gdzieś pracę?

Zwolnienie dyscyplinarne może nieść za sobą poważne konsekwencje w przyszłości. Mowa tu o perspektywie znalezienia nowej pracy. Informacja o trybie zwolnienia jest widoczna na świadectwie pracy, co może skutecznie zniechęcać pracodawców do zatrudnienia osoby, która w taki sposób zakończyła współpracę z poprzednim zakładem pracy. Szczególne trudności napotykają osoby, które poszukują pracy w branżach dotkniętych kryzysem. Czy rynek pracy jest stabilny w 2021 roku? Od tego pytania często zależy, czy firma zatrudni osobę zwolnioną dyscyplinarnie.

Czy pracownik może przeciwdziałać zwolnieniu dyscyplinarnemu?

Nawet gdy w doświadczyliśmy w życiu zwolnienia dyscyplinarnego, nie powinniśmy się poddawać w trudach znalezienia nowego zajęcia. Podczas rozmowy rekrutacyjnej możemy wyjaśnić, z czego wynikła taka sytuacja, a w przypadku naszej winy, wyrazić skruchę.

Warto też znać prawa pracownika. W przypadku otrzymania informacji o zwolnieniu dyscyplinarnym, mamy prawo odwołać się od decyzji pracodawcy do sądu w terminie 14 dni. Tego typu zabieg może niejako skłonić pracodawcę do polubownego załatwienia sprawy. By nie psuć sobie opinii, może zdecydować się na zmianę trybu rozwiązania umowy, co będzie miało dla nas ogromny wpływ podczas szukania nowego pracodawcy.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jakie są najgorsze konsekwencje zwolnienia dyscyplinarnego i jak im przeciwdziałać?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jakie są najgorsze konsekwencje zwolnienia dyscyplinarnego i jak im przeciwdziałać?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania