Gotowanie
Czytany poradnik
Jakie jajka kupować?
0

Jakie jajka kupować?

AUTOR:  Porady.org13 listopada 2020

Czy wiesz, że oznaczenie na skorupce jajka mówi o tym, z jakiej jest hodowli? To istotna informacja, jeśli chcemy jeść zdrowe jajka bez GMO. Więcej informacji jakie jajka kupować, by mieć pewność, że są z dobrego chowu znajdziesz poniżej.

Jajka z chowu naturalnego

Takie jajka pochodzą od kur, które są karmione paszą ekologiczną, a połowę swojego życia spędzają na wolnym wybiegu korzystając z roślinności i tego co dała im natura. Ekologiczny chów charakteryzuje się tym, że na jednym hektarze wybiegu może być tylko 230 niosek, a gdy nie biegają one po dworze spędzają noc w kurniku. Takie jajka można rozpoznać po pierwszej cyfrze „0” na skorupce.

Jajka z wolnego wybiegu

Te nioski w ciągu dnia mają dostęp do wybiegu, na którym znajduję się roślinność. Kury z wolnego wybiegu różnią się od kur z ekologicznego chowu zagęszczeniem, ponieważ na jeden hektar przypada 2500 tych zwierząt. Kiedy nie przebywają one na wybiegu zastać je można w kurniku. Jajka te mają na skorupce numer „1”.

Jajka ściółkowe

Kury w tym chowie żyją w zamkniętym pomieszczeniu, które jest wyposażone w gniazda, ściółkę oraz grzędy. Ptaki raczej nie mają swobodnego poruszania się, bo na 1m2 przypada 9 niosek, a więc 1hektar to 90 000 kur. Jedna kura do swojej dyspozycji ma tylko 15 cm grzędy. Jajka ściółkowe oznakowane są cyfrą „2”. Karmione są one paszą.

Jajka z chowu klatkowego

Tutaj ptaki całe swoje życie spędzają w klatkach. W jednej klatce znajduję się od 20-60 kur. Wyposażone są one w gniazdo, grzędę, a także przedmiot do ścierania pazurów i ściółkę. Tak jak w przypadku jaj ściółkowych kury z chowu klatkowego mają mało miejsca. Na jedno zwierzę przypada jeden kwadrat o boku co najmniej 25 cm. Jajka z tego chowu na skorupce mają cyfrę „3”.

Jajka wiejskie i jajka od zielononóżek

Zazwyczaj sprzedaje je gospodarze, którzy posiadają nie więcej niż 50 kur. Jajka wiejskie nie mają żadnych oznaczeń, ale na opakowaniu powinny znaleźć się dane gospodarstwa, z którego pochodzą. Jajka od zielononóżek pochodzą od kur rasy zielononóżka kuropatwa, które bardzo źle znoszą ograniczenie swobody, dlatego całe swoje życie przebywają na wolnym wybiegu. Informacja, że właśnie te jajka pochodzą od kur zielononóżek można znaleźć na opakowaniu.

Hodujesz kury? Sprawdź, która pasza dla kur będzie najlepsza.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze