Jakie jajka kupować?
Czy wiesz, że oznaczenie na skorupce jajka mówi o tym, z jakiej jest hodowli? To istotna informacja, jeśli chcemy jeść zdrowe jajka bez GMO. Więcej informacji jakie jajka kupować, by mieć pewność, że są z dobrego chowu znajdziesz poniżej.
Jajka z chowu naturalnego
Takie jajka pochodzą od kur, które są karmione paszą ekologiczną, a połowę swojego życia spędzają na wolnym wybiegu korzystając z roślinności i tego co dała im natura. Ekologiczny chów charakteryzuje się tym, że na jednym hektarze wybiegu może być tylko 230 niosek, a gdy nie biegają one po dworze spędzają noc w kurniku. Takie jajka można rozpoznać po pierwszej cyfrze „0” na skorupce.
Jajka z wolnego wybiegu
Te nioski w ciągu dnia mają dostęp do wybiegu, na którym znajduję się roślinność. Kury z wolnego wybiegu różnią się od kur z ekologicznego chowu zagęszczeniem, ponieważ na jeden hektar przypada 2500 tych zwierząt. Kiedy nie przebywają one na wybiegu zastać je można w kurniku. Jajka te mają na skorupce numer „1”.
Jajka ściółkowe
Kury w tym chowie żyją w zamkniętym pomieszczeniu, które jest wyposażone w gniazda, ściółkę oraz grzędy. Ptaki raczej nie mają swobodnego poruszania się, bo na 1m2 przypada 9 niosek, a więc 1hektar to 90 000 kur. Jedna kura do swojej dyspozycji ma tylko 15 cm grzędy. Jajka ściółkowe oznakowane są cyfrą „2”. Karmione są one paszą.
Jajka z chowu klatkowego
Tutaj ptaki całe swoje życie spędzają w klatkach. W jednej klatce znajduję się od 20-60 kur. Wyposażone są one w gniazdo, grzędę, a także przedmiot do ścierania pazurów i ściółkę. Tak jak w przypadku jaj ściółkowych kury z chowu klatkowego mają mało miejsca. Na jedno zwierzę przypada jeden kwadrat o boku co najmniej 25 cm. Jajka z tego chowu na skorupce mają cyfrę „3”.
Jajka wiejskie i jajka od zielononóżek
Zazwyczaj sprzedaje je gospodarze, którzy posiadają nie więcej niż 50 kur. Jajka wiejskie nie mają żadnych oznaczeń, ale na opakowaniu powinny znaleźć się dane gospodarstwa, z którego pochodzą. Jajka od zielononóżek pochodzą od kur rasy zielononóżka kuropatwa, które bardzo źle znoszą ograniczenie swobody, dlatego całe swoje życie przebywają na wolnym wybiegu. Informacja, że właśnie te jajka pochodzą od kur zielononóżek można znaleźć na opakowaniu.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Jakie jajka kupować?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jakie jajka kupować?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.