DZIAŁY

Pewności co do tego, że sklepy będą czynne zawsze, gdy będziesz tego potrzebować, albo, że będziesz w stanie w ogóle do nich pójść, nie masz nigdy. Powodzie, huragany, lawiny, a nawet grypa – nie jedna rzecz może stanąć Ci na przeszkodzie w zdobyciu najpotrzebniejszych produktów spożywczych. Jak ustrzec się przed sytuacjami awaryjnymi i być gotowym na niemożność wyjścia na zakupy? Podpowiadam jak zrobić zapasy żywności!

Dlaczego warto robić zapasy żywności?

Żywność zawsze warto gromadzić na wypadek sytuacji awaryjnych, a takie często nadchodzą niespodziewanie. Nieprzygotowani, mamy w swojej kuchni produktów spożywczych pewnie do końca tygodnia, tylko co dalej? Warto być przygotowanym. W wypadku epidemii lub wyjątkowo niesprzyjających warunkach atmosferycznych możemy spędzić w domu nawet kilka tygodni. Jasne, z pewnością będziesz miał szansę wyskoczyć do sklepu, a jedzenie będzie dostarczane. Jednak ludzi jest wiele, a zapotrzebowanie na żywność duże. Może się też zdarzyć tak, że zabraknie podstawowych towarów takich, jak papier toaletowy czy ryż. Ponadto w czasie panowania choroby zakaźnej, wyjście na zakupy to tylko dodatkowe narażanie siebie i bliskich.

Jak zrobić zapasy żywności? Znajdź odpowiednie miejsce

Gdy chcesz zgromadzić w domu większą ilość żywności, musisz dobrze rozplanować swoją przestrzeń. Przejrzyj szafki, a może masz pralnię, w której można umieścić dodatkowy regał? Jeśli postanowisz natomiast trzymać zapasy w piwnicy, upewnij się, że wszystkie produkty znajdują się w szczelnych opakowaniach (zrezygnuj z papierowych – nie stanowią żadnego zabezpieczenia przed szkodnikami i wilgocią). Nie umieszczaj też jedzenia przy rurach, gdzie mogą łatwo pokryć się wodą, która skrapla się przy tych gorących.

Jak zrobić zapasy żywności? Data ważności

Data ważności do spożycia to coś, czym musisz się kierować gromadząc, a następnie przechowując produkty. Zawsze sprawdzaj ją w sklepie i nie kupuj dużej ilości podobnych towarów z taką samą lub zbliżoną. W domu, na bieżąco kontroluj daty, a najlepiej opisz każdy produkt w widocznym miejscu. Układaj też żywność tak, aby ta, która terminuje się w pierwszej kolejności, znajdowały się z przodu szafki i po tą sięgaj w pierwszej kolejności. Zwróć szczególną uwagę na produkty, które z natury psują się dość szybko i wykorzystuj je w bieżących posiłkach – nie pozwól, aby jedzenie się nie marnowało.

Jak zrobić zapasy żywności? Woda

Woda to podstawa. Pamiętaj, że zaleca się spożywać około 2 l wody na osobę dziennie. Weź pod uwagę wszystkich członków swojej rodziny i postaraj się zapewnić im odpowiednia ilość nawodnienia na co najmniej tydzień, zwłaszcza że woda w kranie może zostać odłączona, a musicie w czymś gotować i zachować podstawową higienę.

Jak zrobić zapasy żywności, czyli co kupić

Kupuj w nadmiarze tylko te produkty, których data ważności jest długa, a one same nie
ulegają psuciu w żadnych warunkach. Warto mieć zatem zapas suchych roślin strączkowych: grochu, soi czy soczewicy. Nie zapomnij też o ryżu i makaronach do których kup zapas puszek z przecierem pomidorowym albo słoików z gotowymi sosami. Warto także zadbać o odpowiednią ilość mrożonek zwłaszcza że warzywa i mięso w takiej formie, wytrzymują znacznie dłużej. Latem korzystaj z dobrodziejstw natury i rób przetwory: kiszone ogórki, buraki, soki owocowe a może własnej roboty dżem? To przyda się na pewno! Możesz także suszyć owoce i uzupełniać zapasy orzechów. Nie zapomnij też o oleju, soli, cukrze, a może mleko i jajka w proszku?

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak zrobić zapasy żywności?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak zrobić zapasy żywności?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania