DZIAŁY

Częste i dokładne mycie rąk to podstawa dbania o zdrowie. Co jednak jeśli przebywamy poza domem, a dostęp do wody i mydła jest ograniczony? Zarazki czają się na każdym kroku, dlatego warto mieć przy sobie…żel antybakteryjny! Nie wymaga wody i niczym krem wystarczy wsmarować go w dłonie – gotowe! Jak zrobić płyn do dezynfekcji? Podpowiadam!

Płyn do dezynfekcji – kiedy stosować?

Żel antybakteryjny warto używać zawsze, gdy stykamy się z przedmiotami, które w przestrzeni publicznej narażone są na częsty kontakt z ludźmi. Stosuj go, zwłaszcza gdy poruszasz się transportem publicznym i korzystasz z toalet w mieście. Uważaj jednak, bo zbyt częste stosowanie płynów do dezynfekcji, może przesuszać dłonie i prowadzić do zaburzenia naturalnej bariery ochronnej Twojej skóry. Prawidłowe mycie rąk, w ciepłej wodzie i z użyciem mydła (przez minimum 20 sekund!), zapewni Ci równie dobrą ochronę.

Jak zrobić płyn do dezynfekcji? Woda

Najprostszym sposobem na zrobienie domowego płynu do dezynfekcji jest użycie wody i alkoholu. Wymieszaj 85 ml spirytusu rektyfikowanego z 15 ml wody. Zamiast wody możesz też zastosować wodę różaną albo lipową, dzięki czemu produkt nabierze przyjemniejszego zapachu. Teraz wystarczy już tylko przelać mieszankę do atomizera i gotowe!

Jak zrobić płyn do dezynfekcji? Żel aloesowy

Dokładnie wymieszaj 85 ml spirytusu rektyfikowanego z 15 ml żelu aloesowego, który działa jako dodatkowy środek antybakteryjny i dezynfekujący. Najlepiej, jeśli żel którego użyjesz, będzie miał minimum 90% aloesowego w składzie, dzięki czemu lepiej połączy się z alkoholem i nie będzie się zbrylać. Możesz także dodać 5 kropel gliceryny, która sprawi, że produkt będzie mniej wysuszający (do kupienia w aptekach). W tym wypadku ważne jest, aby umieścić mieszankę w atomizerze, który podoła tak gęstej mieszance, lub po prostu w buteleczce z dozownikiem.

Jak zrobić płyn do dezynfekcji? Bez alkoholu

Do stworzenia płynu antybakteryjnego bez użycia alkoholu potrzebne będą olejki eteryczne. Do miseczki wlej: 15 kropli olejku cynamonowego (działanie antybakteryjne i antygrzybicze), 10 kropli olejku lawendowego (działanie antybakteryjne), 15 kropli olejku pomarańczowego (działanie antyseptyczne). Możesz dodać także 10 kropli olejku goździkowego, który dzięki zawartości witaminy E chroni przed przesuszaniem się skóry. Powyższe składniki połącz z ok. 40 ml żelu aloesowego o dobrym składzie. Wszystko umieść w pojemniku z dozownikiem. I już, można śmiało korzystać!

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak zrobić płyn do dezynfekcji?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak zrobić płyn do dezynfekcji?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania