Jak zostać przewodnikiem górskim
Praca przewodnika górskiego, mimo, że ciężka potrafi być satysfakcjonująca i ciekawa. W poniższym poradniku znajdziecie odpowiedź na pytanie „jak zostać przewodnikiem sudeckim”, ale także wytłumaczenie pewnych niejasności związanych z podjęciem kursu.
Wymagania
Kurs przewodnicki w Sudetach organizowany jest przez oddział Polskiego Towarzystwa Turstyczno-Krajoznawczego „Sudety Zachodnie” z siedzibą w Jeleniej Górze. Wymagania stawiane przez PTTK to częściowo kwestie oczywiste, takie jak wiek pomiędzy 21, a 65 lat oraz dobry stan zdrowia i kondycja fizyczna. Pojawiają się tutaj jednak także bardziej wygórowane warunki przystąpienia do kursu. Zaliczyć do nich możemy znajomość Sudetów pod kątem geograficznym, historycznym i kulturowym określone na stronie PTTK jako element „zakresu szkoły ponadgimnazjalnej” oraz potwierdzone posiadaniem odznaki „Małej Brązowej GOT PTTK” rozeznanie w topografii rejonu. Pozostałe wymagania to ukończona szkoła średnia, posiadanie adresu e-mail, zapłata w wysokości 50 złotych oraz zaliczenie wstępnego testu i rozmowy kwalifikacyjnej potwierdzających wymaganą od kandydata na przewodnika wiedzę. Łączny koszt całego, 18-miesięcznego kursu to 2750 złotych, rozłożone na comiesięczne raty o wysokości 150 złotych.
Górska Odznaka Turystyczna
Górską Odznakę Turystyczną zdobywa się poprzez odbywanie wycieczek dokumentowanych w specjalnie przeznaczonej do tego książeczce. Książeczka ta dostępna jest do nabycia w większości górskich schronisk, siedzibach PTTK oraz w oficjalnym internetowym sklepie organizacji. Odbyte podróże potwierdza się pieczątkami zdobywanymi w poszczególnych schroniskach lub innych punktach na szlaku. W niektórych sytuacjach wystarczy na przykład pieczątka sklepu położonego u podnóży gór przy początku lub końcu szlaku. Rozpisana trasa powinna prowadzić przez co najmniej 7 punktów pośrednich wskazanych w wykazie znajdującym się w osobnej książce zatytułowanej „Trasy punktowane do GOT PTTK”. Po uzyskaniu odpowiedniej liczby punktów poprzez rozpisywanie miejsc odwiedzonych na szlaku i zdobycie ich potwierdzenia w formie pieczątek czas udać się do biura PTTK, gdzie nasza książeczka zostanie sprawdzona. Po weryfikacji otrzymujemy możliwość nabycia odpowiedniej odznaki za symboliczną cenę oscylującą wokół 10 złotych. Kolejne stopnie odznak to „Popularna”, „Mała Brązowa”, „Mała Srebrna”, „Mała Złota”, „Duża Brązowa”, „Duża Srebrna”, „Duża Złota” oraz „Za Wytrwałość”. Zdobycie odznaki „Małej Brązowej”, wymaganej przez PTTK „Sudety Zachodnie” do podjęcia kursu, wiąże się z około 180 przebytymi kilometrami.
Pozostałe porady
Ukończenie kursu jest nie lada wyzwaniem ze względu na jego wymagający charakter. Całe szkolenie obejmuje 3 godzinne zajęcia raz w tygodniu, weekendowe wyjazdy szkoleniowe, zadania domowe w formie np. szkoleń internetowych oraz systematyczne sprawdzanie wiedzy z dziedzin od geografii, przez historię, po różne nauki naturalne, m.in. podstawy botaniki. Warto samemu zdobyć większe doświadczenie przed przystąpieniem do kursu. PTTK organizuje czasem wykłady i spotkania dla osób zainteresowanych turystyką regionu, zaś zdobycie odznaki GOT wyższego stopnia też nie zaszkodzi. W pracy przewodnika trzeba się też liczyć z trudnościami związanymi z zatrudnieniem oraz często nieprzygotowanymi do wyprawy grupami turystów. Jest to zawód dla pasjonatów gór, ale także dla ludzi gotowych wziąć na siebie odpowiedzialność za większą ilość ludzi.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak zostać przewodnikiem górskim" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak zostać przewodnikiem górskim" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.