DZIAŁY

Chcesz być na bieżąco z informacjami w obszarze sztuki i kultury? Marzysz o odwiedzeniu największych muzeów świata, ale nie masz czasu na podróżowanie? Podpowiadamy jak być ekspertem sztuki nie wychodząc z domu.

Wirtualne spacery w muzeach 

Jeśli chciał(a)byś zobaczyć najsłynniejsze dzieła sztuki w historii, wiszące we wnętrzach największych muzeów, odwiedź Google Arts & Culture. Na tej stronie Google udostępnia zdjęcia „360 stopni” przestrzeni wewnątrz budynków muzeów, galerii, oper i innych miejsc związanych z dziedzictwem kulturowym na świecie. Dzięki tej platfornie możesz odbyć wirtualny spacer, zaglądając do wszystkich zakamarków danego miejsca. Dodatkowo klikając w każdy eksponat podczas zwiedzania, wyświetlą się informacje na jego temat. Poczujesz się jak ekspert sztuki! 

Szukaj informacji online

Obserwuj magazyny kulturalne w mediach społecznościowych. Piszą one o najnowszych informacjach ze świata sztuki, dzięki temu zawsze będziesz na bieżąco. Publikowane są tam często zapowiedzi najważniejszych wydarzeń bądź przekrojowe tematy z zakresu historii sztuki. Duża część świata kulturalnego przeniosła się w ostatnim czasie do internetu, digitalizuje się obrazy, książki, prowadzone są spotkania i wywiady online, dlatego jeśli chcesz być ekspertem sztuki, warto być aktywnym w internecie.  

Sztuka w telewizorze

Choć Internet stopniowo wypiera telewizję tradycyjną, wciąż można znaleźć tam warte uwagi programy o sztuce. Polskim kanałem telewizyjnym, poświęconym w całości temu tematowi, jest TVP Kultura. Na antenie prowadzone są wiadomości kulturalne, rozmowy z ekspertami sztuki, wyświetlane są dokumenty kulturalne i nagradzane na festiwalach filmy. Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest telewizja internetowa. Tutaj przykładem może być JACK Contemporary Arts TV. Jest to międzynarodowa platforma telewizyjna, poświęcona w całości sztuce współczesnej. Polskim partnerem tego projektu jest Muzeum Architektury we Wrocławiu. Oprócz informacji o najnowszych trendach i twórcach sztuki współczesnej, obejrzymy tam także transmisje na żywo z wernisaży i premier.

Sztuka na falach radiowych

Także w radio znajdziemy stację tematycznie związaną z kulturą i sztuką. Najpopularniejszą z nich jest Dwójka, czyli Pogram Drugi Polskiego Radia. Wysłuchamy tam arii operowych czy światowej sławy orkiestr, jednak Dwójka to dużo więcej niż tylko muzyka. Możemy usłyszeć tam rekomendacje ekspertów sztuki, odnośnie nowości książkowych i filmowych oraz dowiedzieć się o najświeższej działalności muzeów i galerii sztuki. Nie brukuje również rozmów z artystami i czytania najważniejszych dzieł literackich na antenie. Dodatkowym atutem jest prowadzenie równolegle przez radio, strony internetowej. Dzięki temu możemy sięgnąć do archiwalnych wywiadów i prześledzić program grany na antenie. 

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak zostać ekspertem sztuki nie wychodząc z domu" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak zostać ekspertem sztuki nie wychodząc z domu" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania