DZIAŁY

Okres wiosenny oraz letni to czas występowania burz. Czasem są to tylko opady deszczu przeplatane z grzmotami, a czasem gwałtowna wichura, która może spowodować nie jeden problem. Jak przewidywać burzę? Tego dowiesz się czytając właśnie ten poradnik.

Meterolodzy już kilka godzin przed nadejściem burzy wiedzą, że pojawi się ona właśnie tego dnia. Silny wiatr, ciemniejące niebo, grzmoty i błyskawice to oznaki, że burza już jest. Jak więc poznać rano, że to właśnie dzisiaj przyjdzie do nas burza? Poniżej znajdziesz cenne wskazówki, które warto obserwować na niebie.

Jak przewidzieć burzę? Rozpoznaj charakterystyczne cechy

Klimatolodzy mówią o kilku sytuacjach, które można zauważyć na horyzoncie i właśnie to one oznaczają przyjście burzy. Przede wszystkim jest to:

  • rozwój kłębiastych chmur w godzinach porannych,
  • zauważymy ciemniejące chmury, które z godziny na godzinę robią się gęstsze.
  • robi się duszno i ma się wrażenie, że nie ma się czym oddychać.

Nie są to jednak wszystkie oznaki, które mogą wskazywać na przyjście burzy. Na powstającą niebezpieczną pogodę, która może nadejść w ciągu kilku godzin mogą nas zaalarmować powstające na horyzoncie odległe, wysokie chmury, które swoim wyglądem będą przypominać nam kalafiora bądź kowadło.

Czasami zaobserwowane przez nas w oddali błyskawice wcale nie oznaczają nadchodzącej burzy. Dopiero, gdy usłyszysz grzmoty możesz spodziewać się pogorszenia pogody. Grzmoty powstają, gdy wyładowanie elektrostatyczne uderzy w ziemię w postaci pioruna. Co ciekawe grzmot można usłyszeć nawet 16 kilometrów od naszego ucha.

O burzy powie nam też ciśnienie, które bardzo szybko się zmienia. Takie wahania możemy sprawdzić na barometrach lub altymetrach. Wyposażone w nie są zegarki GPS. Warto też skupić się na ruchach wiatru, które przed burzą się wyciszają albo zmieniają swój kierunek. Ostatnim zwiastunem wyładowań atmosferycznych może być elektryzowanie się włosów i ognie św. Elma. Czym są ognie św. Elma? To zjawisko dźwiękowo-wizualne, które pojawia się pod postacią małych, cichy wyładowań.

Bezpieczeństwo podczas burzy

Warto wiedzieć jak się zachować podczas burzy, która może być bardzo niebezpieczna dla człowieka. Oto czego musisz przestrzegać:

  1. Odłącz sprzęt domowy od prądu,
  2. Unikaj otwartych przestrzeni,
  3. Unikaj metalowych przestrzeni,
  4. Nie szukaj schronienia pod pojedynczym drzewem,
  5. Nie wychodź z domu,
  6. Zabezpiecz przedmioty znajdujące się na balkonie lub tarasie, a także okna i drzwi.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak przewidywać burzę?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak przewidywać burzę?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania