DZIAŁY

Większość z nas prawdopodobnie nie ma na tyle wolnych środków, aby pozwolić sobie na zakup mieszkania bez kredytu hipotecznego. Czasem może się zdarzyć losowa sytuacja zmuszająca nas do pożyczenia pieniędzy, które będziemy zobowiązani później oddać. Są to naturalne decyzje – mogące poprawić standard naszego życia. Jednak, aby starać się o kredyt musimy być wiarygodni dla banku. Jak to zrobić?

Co składa się na zdolność kredytową?

Jest kilka czynników, które są zawsze sprawdzane podczas analizy przez bank.

  • Ile zarabiamy miesięcznie
  • Koszty utrzymania – czyli wszelkiego rodzaju opłaty
  • Suma wszystkich zobowiązań finansowych w tym raty, karty kredytowe i limity debetowe na rachunkach bankowych. Nawet jeśli z nich nie korzystamy, są one dodawane do badania jako potencjalnie dodatkowe wydatki, a co za tym idzie – możliwość zadłużenia.

Na podstawie wyliczeń z powyższych danych uzyskujemy nadwyżkę finansową, która określa jak duża cześć z osiąganych dochodów może być przeznaczona na spłatę raty oraz koszty życia.

Następne czynniki określają nasze predyspozycje do utrzymania ciągłości spłaty.
W pierwszej kolejności bank zbiera nasze osobiste informacje m.in:

  • Jaki zawód wykonujemy i jakie mamy wykształcenie?
  • Czy nasze zatrudnienie jest stabilne i jak od jakiego czasu trwa?
  • Jaki zawód wykonujemy?
  • Czy nasze mieszkanie jest wynajmowane czy własne? 
  • Przyznane świadczenia socjalne

Oprócz tego każdorazowo pobiera dane z Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz Biura Informacji Gospodarczej (BIG) gdzie trafiają wszystkie fakty o minionych i aktualnych zaległościach w płatnościach rat, pożyczek czy nawet abonamentu za telefon. 

Dzięki temu instytucja finansowa ma wiedzę czy w przeszłości miałeś problemy z długami. Mówiąc skrócie bank analizuje czy jesteśmy w stanie spłacić nasze zadłużenie i dodatkowo utrzymać się z miesiąca na miesiąc.

Jak zadbać o swoją sytuację?

Teraz już wiesz co będzie brane pod uwagę przy ocenie Twojej zdolności.
Co możesz zrobić, aby wypaść jak najlepiej podczas analizy? 

  1. Po pierwsze – zadbaj o swoją historię kredytową. Jeśli do tej pory nie miałeś żadnych zobowiązań bądź artykułów w formie ratalnej, czas nadrobić zaległości. Telefon lub komputer na raty 0% spłacany szybko i terminowo to doskonały sposób na zbudowanie pozytywnego wizerunku pożyczkobiorcy.
    Pamiętaj, że każdy dobrze obsługiwany produkt kredytowy zwiększa Twoje szanse i dostarcza mocnych argumentów przy ostatecznej decyzji banku.
    Taką funkcję pełnia także Karta Kredytowa czy Limit w koncie – ale uwaga pomimo, że dodają Ci punktów, obniżają maksymalną kwotę miesięcznej transzy.
  2. Bądź punktualny! Wszelkie zaległości w spłatach eliminują Cię do wzięcia kredytu. Nigdy nie odkładaj rachunków na później.
  3. Stabilne zatrudnienie również jest ważnym czynnikiem, który może być decydujący. Najlepiej sprawdzają się umowy o pracę na jak najdłuższy okres. Jeśli posiadasz kontrakt z pracodawcą na czas nieokreślony – nie musisz się o nic martwić. Istotną informacją jest również ilość miesięcy od początku zawarcia współpracy. Im dłuższy – tym lepszy.
  4. Zanim wykażesz zainteresowanie pożyczką, oceń chłodnym okiem jakiej decyzji możesz się spodziewać. Duża ilość wniosków w krótkim czasie znacząco przybliża Cie do negatywnego wyniku.
  5. Jak przedstawiają się Twoje zarobki? Wysokość kredytu będzie bezpośrednio zależna od dochodów. Oprócz tego starając o pożyczkę musisz mieć świadomość jaką sumę pieniędzy możesz miesięcznie przeznaczyć na ten cel, abyś mógł spokojnie spać i nie martwić się o brak środków do życia.

Dodatkowa rada: w sytuacji kiedy masz niewielką pensję, zawsze możesz wydłużyć okres spłaty i dostosować ratę do swoich możliwości. 

Masz 30 lat? Czy może dopiero 20? Powyższe wskazówki warto wykorzystywać niezależnie od wieku – nie będziesz mieć najmniejszych kłopotów przy wizycie w oddziale bankowym obecnie i w przyszłości.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak zbudować swoją zdolność kredytową?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak zbudować swoją zdolność kredytową?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania