DZIAŁY

Karmnik to przyjazna dla skrzydlatych stworzeń bezpieczna przestrzeń, która nie tylko umożliwia dokarmianie lokalnych ptaków, ale i obserwacje zwierząt przez najmłodszych. Jak zbudować karmnik? Zapraszamy do lektury!

Jak zbudować karmnik, który będzie przyjazny dla ptaków?

Aby karmnik był przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla skrzydlatych zwierząt, warto zadbać o kilka rzeczy. Karmnik powinien być umieszczony w ustronnym miejscu, z daleka od ulicy, ścian, okien domu, człowieka oraz domowych zwierząt. Nie należy umieszczać go na parapecie ani przy budzie psa! Najlepszą lokalizacją będą gałęzie drzewa o rozłożystej koronie lub pojedynczy pionowy słupek w ogrodzie, pośród wysokich krzewów. Tego typu miejsca zapewnią ptakom należyte schronienie przed drapieżnikami i zachęcą do częstych odwiedzin. Aby karmnik nie odstraszał ptaków, powinien być pomalowany w łagodne, neutralne kolory.

Czego będziesz potrzebować do wykonania karmnika?

Jak zbudować karmnik? Oto, czego potrzebujesz:

  • Sosnowa deska o wymiarach 20 x 60 cm.
  • Dwie kantówki.
  • Dwa kątowniki.
  • Dwa zawiasy oraz haczyki.
  • Impregnat do drewna.
  • Narzędzia (wkręty, gwoździe, wkrętarka, młotek).
  • Papier ścierny.

Jak zbudować karmnik samodzielnie?

Budowę karmnika zaczynamy od stworzenia stelaża. Kantówki należy pociąć na 12 słupków o długości około  16 cm – to będzie nasz stelaż. W czterech słupkach należy odciąć końcówki pod kątem 45 stopni, aby dało się na nich stabilnie osadzić daszek. Z tak przygotowanych kantówek montujemy szkielet karmnika.

Aby konstrukcja była stabilna, słupki można skręcić długimi śrubami. Następnie tniemy deskę na trzy części – dwie o długości 20 cm oraz jedną o długości 18 cm. Dłuższe fragmenty posłużą za podłogę oraz dłuższy fragment dachu, natomiast z krótszego stworzymy krótszą połać dachu. Daszek skręcamy z użyciem kątowników i wkrętów, a następnie mocujemy do stelaża śrubami. Aby konstrukcja była bezpieczna i przyjazna dla ptaków, pamiętajmy, by nie zostawiać na zewnątrz żadnych wystających ostrych fragmentów gwoździ. Podłogę można zamocować do dolnej części stelaża zawiasami (by była ruchoma) lub skorzystać ze śrub.

Na koniec szlifujemy drewniane elementy papierem ściernym i malujemy impregnatem do drewna. Gdy karmnik wyschnie, malujemy go dowolnie wybranym rodzajem farby. Pamiętaj o tym, by po pomalowaniu przewietrzyć karmnik, żeby nie odstraszyć ptaków jego chemicznym zapachem. Gotowe!

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak zbudować karmnik – zrób to sam!" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak zbudować karmnik – zrób to sam!" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania