Dom
Czytany poradnik
Jak zbudować karmnik – zrób to sam!
0

Jak zbudować karmnik – zrób to sam!

AUTOR:  Alicja Hudzik25 lipca 2018

Karmnik to przyjazna dla skrzydlatych stworzeń bezpieczna przestrzeń, która nie tylko umożliwia dokarmianie lokalnych ptaków, ale i obserwacje zwierząt przez najmłodszych. Jak zbudować karmnik? Zapraszamy do lektury!

Jak zbudować karmnik, który będzie przyjazny dla ptaków?

Aby karmnik był przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla skrzydlatych zwierząt, warto zadbać o kilka rzeczy. Karmnik powinien być umieszczony w ustronnym miejscu, z daleka od ulicy, ścian, okien domu, człowieka oraz domowych zwierząt. Nie należy umieszczać go na parapecie ani przy budzie psa! Najlepszą lokalizacją będą gałęzie drzewa o rozłożystej koronie lub pojedynczy pionowy słupek w ogrodzie, pośród wysokich krzewów. Tego typu miejsca zapewnią ptakom należyte schronienie przed drapieżnikami i zachęcą do częstych odwiedzin. Aby karmnik nie odstraszał ptaków, powinien być pomalowany w łagodne, neutralne kolory.

Czego będziesz potrzebować do wykonania karmnika?

Jak zbudować karmnik? Oto, czego potrzebujesz:

  • Sosnowa deska o wymiarach 20 x 60 cm.
  • Dwie kantówki.
  • Dwa kątowniki.
  • Dwa zawiasy oraz haczyki.
  • Impregnat do drewna.
  • Narzędzia (wkręty, gwoździe, wkrętarka, młotek).
  • Papier ścierny.

Jak zbudować karmnik samodzielnie?

Budowę karmnika zaczynamy od stworzenia stelaża. Kantówki należy pociąć na 12 słupków o długości około  16 cm – to będzie nasz stelaż. W czterech słupkach należy odciąć końcówki pod kątem 45 stopni, aby dało się na nich stabilnie osadzić daszek. Z tak przygotowanych kantówek montujemy szkielet karmnika.

Aby konstrukcja była stabilna, słupki można skręcić długimi śrubami. Następnie tniemy deskę na trzy części – dwie o długości 20 cm oraz jedną o długości 18 cm. Dłuższe fragmenty posłużą za podłogę oraz dłuższy fragment dachu, natomiast z krótszego stworzymy krótszą połać dachu. Daszek skręcamy z użyciem kątowników i wkrętów, a następnie mocujemy do stelaża śrubami. Aby konstrukcja była bezpieczna i przyjazna dla ptaków, pamiętajmy, by nie zostawiać na zewnątrz żadnych wystających ostrych fragmentów gwoździ. Podłogę można zamocować do dolnej części stelaża zawiasami (by była ruchoma) lub skorzystać ze śrub.

Na koniec szlifujemy drewniane elementy papierem ściernym i malujemy impregnatem do drewna. Gdy karmnik wyschnie, malujemy go dowolnie wybranym rodzajem farby. Pamiętaj o tym, by po pomalowaniu przewietrzyć karmnik, żeby nie odstraszyć ptaków jego chemicznym zapachem. Gotowe!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze